Дипломати взяли в руки кельми: Польський дім постане за два роки
У підвалини львівського Центру польської культури та європейського діалогу заклали примірник газети «Високий Замок»!
Справа побудови Польського дому у Львові отримала практичне втілення — 6 листопада за участі українських та польських офіційних осіб у символічні підвалини (на території колишньої військової частини на вулиці Шевченка, 3-а) вмурували капсулу із актом про початок зведення Центру польської культури та європейського діалогу.
Польська спільнота чекала цього моменту понад двадцять років. На урочистості зібралася потужна польська делегація - міністр закордонних справ Польщі Ґжеґож Схетина, голова кабінету президента Польщі Адам Квятковський, Надзвичайний і Повноважний посол РП в Україні Генрик Літвін і його наступник Марцін Войцеховський, Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд і його наступник Вєслав Мазур, голова товариства “Польська спільнота” Лонгін Коморовський, голова Спілки українців Польщі Пьотр Тима, голова Федерації польських організацій в Україні Емілія Хмельова та ін. З українського боку - речник МЗС України Мар’яна Беца, голова Львівської ОДА Олег Синютка, голова Львівської облради Петро Колодій, міський голова Львова Андрій Садовий. А також представники духовенства, керівники місцевої влади з боку України і Польщі, численна польська громада Львова.
Міністр Адам Квятковський зачитав вітального листа від президента Польщі Анджея Дуди. «Я не міг би закінчити своєї місії, як міністр закордонних справ, як син львів’янина, який народився у Львові на вулиці Личаківській, якби не довершив справи побудови Польського дому у Львові, - сказав міністр закордонних справ Республіки Польща Ґжеґож Схетина. - Це для мене справа честі. Обіцяв мамі. Тому цей день для мене — і родинне свято». Польські високопосадовці повідомили, що Центр польської культури та європейського діалогу постане у Львові за кошти польської інвестиції (18 мільйонів злотих), планують завершити будівництво за два роки, підрядник — польська фірма.
Урочиста церемонія закладання капсули із актом у “символічні підвалини” Польського дому виглядала оригінально — дипломатам довелося попрацювати фізично і взяти в руки справжні кельми, якими накладали бетонний розчин на справжні цеглини. Спочатку гарно оформлений акт, що засвідчує початок будівництва осередку польської культури у Львові, підписали 15 високопосадовців з української і польської сторін. Потім цей документ скрутили (разом із примірником газети “Високий Замок” та примірником львівської польськомовної газети “Кур’єр галіційський”) і помістили у металеву капсулу. Запропонував зберегти для історії саме нашу газету Генконсул РП у Львові Ярослав Дрозд. З першого разу це зробити не вдалося — згорток був затовстий. Ситуацію врятував голова Львівської ОДА Олег Синютка, який надійно перепакував увесь згорток. Капсулу помістили за скло, зверху замурували шістьма цеглинами — трьома “українськими” і трьома “польськими”. Після урочистостей на вулиці Шевченка польська делегація зустрілася із польською громадою Львова в Оперному театрі. Пізніше відбулося покладання квітів на польських військових похованнях та до монументу УГА на Личаківському цвинтарі.