Передплата 2025 «Добре здоров’я»

9 травня у Львові – найспокійніше за всю історію

Мабуть, це було найспокійніше 9 травня за всю історію Львова – жодних провокацій, жодних інцидентів

Без перебільшення геніальною виявилася ідея перенести усі церемонії за участі влади з покладанням квітів на 8 травня — день вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні. І закликати усі організації утриматися від будь-яких заходів 9 травня, аби уникнути провокацій.

Тож 8 травня керівництво міста й області, депутати, дипломати, учасники Другої світової війни, духовенство, громадськість поклали квіти та запалили лампадки біля пам’ятного знака на Цитаделі, на території колишнього концентраційного табору «Шталаг-328». Потім — екуменічний молебень за загиблими, хвилина мовчання. Відповідно, 9 травня усі “вибухонебезпечні” локації — Марсове поле, Пагорб Слави, монумент на вул. Стрийській — були напівпорожні. Міліції, рятувальних служб, самооборони, велопатруля і журналістів було більше, ніж охочих покласти квіти до могил і пам’ятних знаків радянським воїнам.

Ба більше — ветеранів, які хотіли покласти квіти, возили автобусом з Марсового поля на Пагорб Слави, а далі — на локацію, де вони хотіли “підняти фронтові 100 грамів” і відзначити цей день. Організація ветеранів України заздалегідь подала у міськраду заявку на проведення акції з покладання квітів. Переважна більшість ветеранів не мали при собі символіки на кшталт георгіївських стрічок, дехто був при орденах і орденських планках. Червоних прапорів не було. На Марсовому полі було зовсім спокійно. Якщо минулих років туди щохвилини надходили ветерани, громадські активісти з оберемками дорогих квітів, вінків, то цього року обійшлося скромно. І людей мало, і квітів негусто. Поодинокі сивочолі дідусі і бабусі приносили бузок, букети тюльпанів. Міліціонерів було багато, також за правопорядком стежили активісти Народної самооборони Львова.

89-річний учасник Другої світової війни, інвалід першої групи Григорій Сидорик прийшов на Марсове поле з червоними гвоздиками. Вклонився до меморіалу героїв війни, поклав квіти. Він родом із Краснодара (Росія). Розповідає, що після поранення на війні його привезли до Львова поїздом, пролежав у лікарні майже рік. Чоловік розповідає журналісту «ВЗ», що обурений тим, що Росія розгорнула війну проти України. «Не думав, що колись таке може бути, — зазначає пан Григорій. — Ми воювали за свободу України. А що тепер вийшло? Навіть не зрозумієш, що відбувається на сході України. Від цих подій у мене порушена нервова система...».

По всьому парку, що тягнеться від Марсового поля до Пагорба слави, міліціонерів було чи не під кожним кущем. Те саме — на пагорбі. Підходили поодинокі бабусі й дідусі, покладали квіти. Раптом — якась руханка. Виявляється, журналісти помітили чоловіка з георгіїв­ською стрічкою на грудях та підозріло великою сумкою в руках. На декілька хвилин він стає мегазіркою місцевого масштабу — таке біля нього влаштовують стовпотворіння з камерами і фотоапаратами. Усі старанно фіксують, що в чоловіка ніхто не зриває стрічку, нема жодних провокацій. Чоловік продемонстрував, що у сумці немає ні зброї, ні вибухівки, і зник у кущах парку.

Так само безперешкодно поклала квіти і “засвітилася” перед камерами й делегація ветеранів. Дехто з них також був з георгіївськими стрічками... Голова міської ветеранської організації Олександр Грубий, оточений декількома десятками журналістів, розповів, що акція проходить спокійно, “ніхто стрічок не зриває, бо ми їх не вдягаємо”. Сказав, що 8 травня ветеранів нагородили подарунками і продуктовими пайками, а міськрада 41-му ветерану виділила по 200 грн. Однак поскаржився, що влада не привітала ветеранів.

Журналісти очікували на Пагорбі слави ще й одіозного ньюзмейкера — голову Антифашистського комітету Львівщини Олександра Калинюка з представниками КПУ. Раніше він обіцяв російським каналам, що принесе сюди червоні прапори. Однак прийшов у яскраво-червоній куртці із написом «Компартія України». Він та голова обласної ветеранської організації Тимофій Махоньок були з георгіївськими стрічками. Побувала на Пагорбі слави і співачка Руслана Лижичко, одна з лідерів Євромайдану, поклала квіти. На грудях мала європейський символ перемоги над нацизмом — червоний мак. Начальник обласної міліції Дмитро Загарія на брифінгу для журналістів прозвітував, що заходи 9 травня відбулися без провокацій, однак міліція продовжує посилено патрулювати місто. Координатор Самооборони у Львові Валерій Веремчук розповів, що у патрулюванні було задіяно близько 300 людей. Після всіх заходів на Пагорбі слави і Марсовому полі активісти організувалися в загони і патрулюють у різних районах Львова.