Передплата 2025 «Добрий господар»

В Україну нарешті прийшли гроші МВФ

У фонді прогнозують, що до кінця року курс буде 10,95 гривні за долар

Попри заяви скептиків, що український уряд лише годують обіцянками, а насправді ніякої фінансової допомоги виділяти не збираються, перший транш МВФ, а це 3,2 мільярда доларів, уже надійшов в Україну! До кінця року Україна може отримати ще три транші — 1,418 млрд. доларів у липні, стільки ж у вересні та грудні. Загалом до 2016 року МВФ обіцяє виділити Україні

17 мільярдів доларів. При цьому в МВФ прогнозують, що курс гривні зміцниться до 10,95 гривні за долар вже станом на кінець травня і збережеться на цьому рівні до кінця року.

Щоправда, 7 травня, коли стало відомо, що кошти надійшли, валютний ринок практично не відреагував на цю новину. Торги відкрилися на рівні 11,8/12,2 грн. за долар, а закрились 11,8/11,95 грн. за долар. При цьому за нинішнім курсом валюту на міжбанку купують дуже слабо. За одні торги тепер викуповують не більше 300-400 мільйонів доларів (вп’ятеро менше, ніж до кризи). Це означає, що економіка практично завмерла й імпортні товари, в тому числі й сировину для виробництва, практично перестали ввозити в Україну. Підприємці кажуть, що курс понад 11 гривень за долар — непідйомний для підприємств, так чи інакше залежних від імпорту.

“Насправді в останні два тижні маємо стабільний валютний курс. І це пов’язане саме з тим, що уже було відомо про виділення траншу. А до незначних коливань треба звикнути — вони будуть завжди, — каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. — Отримання цих грошей є дуже позитивним знаком для нашої економіки. Більшість фінансових над­урядових інституцій прив’язали надання допомоги Україні до кредиту МВФ. Тобто якщо МВФ дав гроші, дадуть і інші, і навпаки, якщо б ці гроші не надійшли, то й іншої обіцяної фінансової допомоги нам би не надали. Звичайно, сподіватись, що самі лише кредитні кошти допоможуть витягти країну з кризи, не варто. Особливо, враховуючи нестабільну політичну ситуацію в країні”.

Традиційно кредит МВФ йде на поповнення золотовалютних резервів країни, однак Україні офіційно дозволили використати частину коштів на погашення боргу за газ. До кінця травня Україна має повністю погасити 2,2 мільярда доларів боргу перед “Газпромом”. Однак за таку щедрість з боку фонду українській владі доведеться бути готовою до постійних звітів та перевірок своєї діяльності. Так, податкова та митниця змушені будуть звітувати про свою роботу щомісяця, а в липні, вересні та грудні МВФ перевірятиме, наскільки уряд дотримується вимог програми та чи вписується у графік проведення реформ.

“Не варто жити ілюзіями, що з відновленням програми співпраці з МВФ проблеми вже врегульовані і можна спокійно дивитися в майбутнє. Ми тільки на початку складного шляху вирішення ситуації, до якої країну вели роками, годуючи людей цинічним популізмом та унікальним небажанням брати на себе відповідальність за стан справ і ті непрості рішення, — каже народний депутат Віктор Пинзеник. — Вжитих заходів недостатньо для того, щоб ми почувалися спокійно і почали жити за простим правилом: витрачати стільки, скільки заробляємо. Треба пам’ятати — ніхто і ніколи нас утримувати не буде. А «безкоштовне» існує тільки у брехливих вустах багатьох українських політиків”.