А вулиця висуває Банковій ультиматум...
Учора ввечері з великим запізненням влада розпочала консультації з представниками Майдану про вихід із гострої політичної кризи
У понеділок Україна прожила ще один надзвичайно тривожний день у своїй новітній історії. Як і попередній, він не розв’язав головної проблеми — протистояння влади і народу, яке вилилося у криваве зіткнення. Учора у Києві продовжували лунати постріли, вибухи гранат і «коктейлів Молотова», зойки поранених і сирени карет «швидкої допомоги». У протестувальників (і журналістів) цілилися снайпери, активістів «пакували» у «воронки», у відповідь ті робили нові «партизанські вилазки», споруджували катапульту для метання бруківки. Миром навіть і не пахло...
Хоча майже добу перед тим президент повідомив, що погоджується на переговори, заявивши, що їх від його імені вестиме секретар РНБОУ Андрій Клюєв (на підмогу йому відрядили міністра юстиції Олену Лукаш і радника президента Андрія Портнова). Спливав робочий день, а про початок діалогу — ні слуху ні духу. Лише перед 18-ю годиною з’явилася надія, що порозуміння таки вдасться знайти. Саме тоді рада Майдану відправила на переговори з владою свою делегацію.
Точніше, на «технічну консультацію». Ось що відразу після завершення зборів опозиційного активу розповів кореспондентові «Високого Замку» їх учасник — професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:
— На раді прийнято рішення, що лідери опозиції будуть розмовляти тільки з Януковичем. І тому до Клюєва на консультації щодо початку цих переговорів з президентом відправлено групу у складі чотирьох чоловік — заступника голови фракції «Батьківщина» Олександра Турчинова, заступника голови фракції «УДАР» Віталія Ковальчука, представника «Свободи», віце-спікера парламенту Руслана Кошулинського, а також Юрія Луценка — як представника громадськості. Ми не називаємо цю розмову переговорами, бо для них має бути виконано ряд попередніх вимог, які передбачають, зокрема, скасування прийнятих 16 січня псевдозаконів…
На момент підписання газети до друку ще не було відомо, де саме відбувалися ці консультації, скільки вони тривали і чим завершилися. Але знаємо, що опозиція наполягала на п’яти вимогах: негайному оголошенні дострокових виборів Верховної Ради і президента; переобранні ЦВК і внесенні змін до виборчого закону, які гарантували б чесний результат народного волевиявлення; звільненні прем’єра Азарова, відставці генпрокурора, зміні спікера парламенту, формуванні перехідного, так званого технічного уряду; звільненні і притягненні до відповідальності глави МВС Захарченка; скасуванні всіх «ручних» законів від 16 січня, які й загострили кризу. А найпершим пунктом повинна була бути вимога негайно припинити силові дії, відвести «Беркут» і внутрішні війська із центру Києва.
На думку експертів, залучення до переговорного (консультаційного) процесу Луценка є не тільки визнанням його авторитету, внеску у боротьбу із режимом. Польовий командир Майдану 2004 року добре знайомий з Клюєвим, можна сказати, з ним «на «ти», знає його хитрі прийоми і «уловки». І це мало би допомогти досягти результату…
Рішення про початок діалогу між владою і опозицією переговорів визріло, коли недільний конфлікт набув апогею — у центрі Києва, за кілька метрів від Кабміну, йшла справжня війна. Якщо вірити Арсенію Яценюку, у цей момент до нього подзвонив Янукович і запропонував переговори. На той час у резиденції президента перебував Віталій Кличко. Не зумівши вгамувати протиборчі сторони, він поїхав до президента, щоб той зупинив кровопролиття. Це рішення у лідера «УДАРу» виникло спонтанно. Виглядає так, що навіть без консультації з двома іншими соратниками із «Батьківщини» і «Свободи». Тож всі «лаври миротворця» опозиційний електорат мимоволі став приписувати саме політику-боксеру, Автомайдан назвав Кличка вожаком народного спротиву.
На що може погодитися влада? Аналітики сумніваються, що вона у всьому піде назустріч Майдану. Радше, затягуватиме час, щоби перегрупувати свої сили, з допомогою «тітушків» і провокаторів виснажити опозицію, дезорганізувати її, а потім остаточно розгромити. Більше того, не виключено радикальніших дій. Учора Луганська облрада закликала «гаранта» ввести надзвичайний стан. Припускаємо, що такі ж рішення ухвалять регіональні більшості депутатів у Донецьку, Харкові, Сімферополі, Дніпропетровську. Після цього президент може відгукнутися на «прохання трудящих»...
Якщо ж Янукович зіграє роль «голуба миру», то найбільше, на що він може зважитися, — то це на відставку Азарова. Це було би такою собі «кинутою кісткою» Майдану. Так, зокрема, вважає колишній директор Інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв, який добре знає настрої на Банковій.
У випадку, якщо Банкова тягнутиме гуму і прогресу не буде, може активізуватися радикальний «Правий сектор», який у неділю першим з відкритим забралом пішов на «Беркут». Його лідери уже висунули ультиматум Януковичу: подати у відставку і протягом 24 годин евакуюватися з Києва.
А тим часом…
Президент Віктор Янукович звернувся до громадян України із закликом «до діалогу, до компромісу, до спокою на нашій рідній землі» і попросив їх «не йти за тими, хто закликає до насильства».
Думка з приводу
Віктор БАЛОГА, народний депутат
Ну які взагалі можуть бути переговори з людьми, які без дозволу Януковича спати не лягають? Про що з ними можна домовлятися — про розмір шрифту, яким суди штампуватимуть вироки, чи про використання степлерів у роботі канцелярії президента?
Єдина людина, з якою можна сідати за стіл переговорів, — Віктор Янукович. Усі решта члени його команди можуть хіба що папірці підносити.