Він вступив на відділення футболу, а став 5–кратним чемпіоном світу з фехтування
Міжнародна федерація фехтування (FIE) двічі визнавала закарпатця «Кращим рапіристом Планети!!!»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434056/stankovych-kolir-.jpg)
Змінити амплуа нашого краянина переконав ректор Львівського Державного інституту фізичної культури, один із основоположників фехтувальної справи в Україні, чемпіон колишнього Союзу (1948 рік, Саратов, шабля), ветеран війни, командир 25-ого Окремого лижного батальйону, майстер спорту та заслужений тренер СРСР, професор Вадим Андрієвський.
Василь Васильович Станкович — уродженець с. Доробратово, що на Іршавщині, а тепер із дружиною Тетяною Іванівною, до речі, мушкетеркою-амазонкою, проживає у футбольному селі Нове Давидково, що на Мукачівщині.
Наприкінці минулого року ця гарна сім’я у тісному родинному колі (об'єктивні причини) відзначила чудове «золоте весілля». Тетяна Станкович (Хоменко) — уродженка Ужгорода, була ученицею (1969−1972 рр.) свого майбутнього чоловіка, який у цей період був діючим спортсменом та викладачем на «Кафедрі фехтування, боксу та національних одноборств» ЛДІФК.
Наша довідка: Василь Васильович Станкович народився 25 квітня 1946 р. в учительській сім’ї. Батьки працювали у сусідньому селі Негрово. У місцевій загальноосвітній школі І-ІІ ст. Василь навчався до третього класу, а потім батьки переїхали на постійне місце проживання у с. Н. Давидково. Тут він закінчив місцеву десятирічку. У шкільні роки хлопець займався багатьма видами спорту, але найбільшу увагу приділяв футболу. Мріяв стати класним футбольним голкіпером, як його земляки Олекса Бокшай та Андрій Гаваші.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/stan_005.jpg)
Із заслуженим майстром спорту СРСР з фехтування (1971 рік) Василем Станковичем сидимо на веранді його будинку, який у ці весняні дні потопає у суцвітті дерев. Його сімейний теремок майже на березі річки Латориця, яка змійкою в’ється з-під Козакової Полонини, що поблизу села Латірка (Воловецький район), аж до басейну Дунаю. І ось господар сідає поруч зі мною і кладе на стіл невеличку, але гарно оздоблену дерев’яну шкатулку.
— Ось у ній (щиро сміється), — каже Василь Васильович, — увесь мій спортивний доробок, який завоював на фехтувальних доріжках світу та Європи. У сімейній скарбничці зберігаю приблизно 50 медалей з різних змагань. Ще більше подарував школярам та дітям при зустрічах у школах та інтернатах. Річ у тім, що до таких великих змагань, як чемпіонат світу, тим паче до олімпійських ігор, організатори готуються дуже наполегливо і ретельно. Крім основних медалей та кубків, вони виготовляють велику кількість сувенірної продукції. Але головні нагороди — це мої реліквії. Щоб їх здобути, довелося не одне відро зібрати власного поту на тренуваннях. Ці дві срібні медалі привіз з олімпійських ігор, які відбулися у 1968 році у Мехіко та 1972 році у Мюнхені. Обидві нагороди вручили у командних змаганнях. Також побував і на своїй третій Олімпіаді, яка відбулася у 1976 році у Монреалі. Звідти привіз лише сувенірну продукцію. І у командних, і в індивідуальних змаганнях я двічі фінішував четвертим. Це місця очкові, але не медальні. Зате із-за океану двоє наших земляків повернулися з нагородами.
Берегівчанка Ніна Гецко-Лобова, яка була членом збірної жіночої команди СРСР з гандболу, привезла із Канади «золото», а гравець збірної команди з футболу Стефан Решко — «бронзу». Маю повний комплект медалей із чемпіонатів світу. Мені доводилося 5 разів підніматися на першу сходинку почесного п’єдесталу.
Перший раз це я зробив у 1969 році у Відні (командна рапіра). До речі, в австрійській столиці з чемпіонату світу я привіз чотири нагороди. У Відні у 1969 та 1971 роках відбувалися чемпіонати світу. Про одну золоту медаль я вже казав. Другу здобув через два роки, але це чи не найпрестижніша, бо її завоював в індивідуальній рапірі. Ще три золоті медалі (командна рапіра) привіз з Анкари (Туреччина, 1970 рік), Гетеборга (Швеція, 1973) та Гренобля (Франція, 1974 рр.). А ось цю срібну медаль мені вручили у Будапешті у 1975 році, де проходив чемпіонат світу.
— Серед студентської молоді, — мовить далі п’ятикратний чемпіон світу, — дуже популярною і престижною є всесвітня Літня Універсіада. У 1973 році одна із них проходила у Москві. Саме на ній мені в індивідуальних змаганнях вдалося вибороти медаль найвищого ґатунку. На інших двох був призером. Також був володарем Кубка Європи у 1969 та 1970 рр.
— Василю Васильовичу, на Закарпатті чемпіонів світу з того чи іншого виду спорту є від сили троє-четверо наших земляків. А ось чемпіонами колишнього СРСР у своїх видах спорту можу назвати приблизно 20 закарпатців. Є серед них і рекордсмени. Скажімо, хустянка Наталія Митрюк, яка свого часу виступала у складі прославленого жіночого гандбольного клубу «Спартак» Київ (головний тренер Ігор Турчин) була дев’ятикратною чемпіонкою СРСР.
— Я щороку брав участь у 20−25 різних змаганнях. Особливо старався бути на тих, де можна було «заробити» очки. Аби потрапити на чемпіонат світу чи олімпійські ігри, спортсмен повинен був набрати певну кількість очок. Найбільш вагомими змаганнями у фехтуванні були чемпіонат та кубок СРСР. Скажу відверто, попасти до складу збірної — це була лотерея. Чому так кажу. Річ у тому, що за збірну в основному виступали атлети Москви. Їх була там левова частина. Потрапляли до неї час від часу й ленінградці. Мукачівці Йосип Беца та Іван Мозер у середині 50-их років минулого століття були першими із українців членами збірної лише через те, що обидва у цей період грали за московські команди ЦДКА та «Спартак». Беца, як відомо, став у 1956 році єдиним представником України до 1988 року чемпіоном олімпійських ігор з футболу, а Мозер у складі збірної Москви у 1956 році став переможцем Спартакіади народів Радянського Союзу. Тому спортсмену з периферії, як мені, навіть кращому атлету, до головної команди країни потрапити було вкрай важко.
— Василю Васильовичу, у руках тримаєте три медалі. Що це за нагороди?
— Це золоті медалі, які я здобув в індивідуальній рапірі на чемпіонатах СРСР. Цю мені вручили у 1968 році у Талліні, другу — через два роки у Запоріжжі, а у 1971 році на титульній сторінці «Радянського спорту» було вміщене моє фото, а матеріал журналіст Лев Рассошік назвав так: «Василь Станкович у Москві став кращим рапіристом СРСР».
— Василю Васильовичу, давайте відкладемо цю чарівну шкатулку, адже у ній ще бачу багато оригінальних нагород, про які ви не говорили, а візуально помандруємо фехтувальними залами, де тренували інших.
— Після закінчення у 1966 році «вишу» мене мій тренер залишив працювати на своїй кафедрі — він тренував мене аж до 1979 року, а я у свою чергу вчив добре володіти холодною зброєю студентів молодших курсів. Серед них була і моя майбутня дружина з Ужгорода Тетяна Хоменко. З нею і стали 26 грудня (день народження В. Андрієвського!)1970 року на рушничок щастя. Весілля «гуділо» по-закарпатськи (тиждень гуляли у молодої, а тиждень — у моїх батьків!), а найповажнішим гостем був мій тренер Вадим Андрієвський (див. ліворуч).
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/Stan_002.jpg)
— У 1976 році — мовить далі Василь Васильович, — ще побував на олімпійських іграх у Монреалі, де, як казав вище, був двічі четвертим, як в індивідуальній, так і командній рапірі. Згодом став тренером збірної Львівщини, України та колишнього Радянського Союзу. Довелося посидіти кілька років і на керівних кріслах, зокрема, був завідувачем «Кафедрою фехтування…», а у 1984 році у Львові відкрив школу вищої спортивної майстерності (ШВСМ) з фехтування і став, звісно, її директором.
—А чому залишили Львів?
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/unnamed.jpg)
—Я Львів не залишав. Я залишив Радянський Союз і московських бюрократів. Річ у тому, що тренерська бригада, в яку входив і я, укомплектувала збірну на «відмінно», а мої рапіристи у Сеулі (1988 рік) зайняли перше місце. Але я не бачив їхню звитягу через те, що замість мене у Корею поїхав москвич, який у збірній підносив і готував зброю до бою. Я вирішив виїхати з країни. До того ж, мене давно уже запрошували колеги із сусідньої Угорщини. У цій країні навіть тренував збірну. Також довелося попрацювати в Індонезії, Кувейті, а також майже 15 років в американських фехтувальних клубах «New Jersey at Lilov Fencing Academy» та «Columbia High School».
«Фехтування — це наше життя».
Під такою назвою побачила світ книга спогадів про засновника кафедри фехтування, ректора Львівського Університету фізичної культури, майстра спорту, заслуженого тренера СРСР, професора
А завершити цей матеріал хочу ось цим спогадом, який колись «на гора» видала спортивна журналістка газети «Високий Замок» Олена Садовник («ВЗ», 2007 рік) у своїй статті про нашого земляка «Імпровізація з рапірою»: «Засновник знаменитої радянської школи фехтування Віталій Аркадьєв, дивлячись на потужне, технічно бездоганне фехтування Василя Станковича, сказав: «Людина з фігурою Аполлона, залізною рукою та кам’яною незворушністю. Одним словом, природжений фехтувальник».
Василь Гаджега, голова Закарпатського обласного осередку Асоціації спортивних журналістів України.