Антиукраїнська заява спікера парламенту: президент Чехії пообіцяв організувати консультації з урядом
- 03.01.2026, 14:30
- 291
Петр Павел пообіцяв обговорити з урядом ситуацію щодо антиукраїнських заяв спікера нижньої палати парламенту Томіо Окамури
«Заява голови Палати депутатів, третьої за рангом конституційної особи, спричинила занепокоєння не тільки у наших громадян, але й за кордоном, у наших союзників і партнерів. Я обговорю це питання на найближчій зустрічі з головою коаліційного уряду та на засіданні конституційних діячів. Координація зовнішньої та безпекової політики є основою нашої надійності як партнера», — пише президент.
Раніше лідери опозиційних партій у парламенті Чехії домовилися ініціювати голосування щодо звільнення спікера Палати депутатів Томіо Окамури після його новорічної промови, де він заявив про «хунту Зеленського» і знову виступив проти надання допомоги Україні.
У листопаді 2025 року у Чехії обрали нового голову Палати депутатів. Посаду спікера парламенту отримав лідер праворадикальної партії SPD («Свобода і пряма демократія») Томіо Окамура.
Окамура — політик японського походження, який останні роки займає проросійську позицію. Водночас у Чехії добре пам’ятають, що раніше він різко критикував Кремль.
Перед виборами Окамура неодноразово робив антиукраїнські заяви. Він вимагав переглянути дозволи на проживання для українських біженців і стверджував, що їхня присутність нібито ускладнює доступ до житла й медичних послуг.
Свого часу політик також заявляв, що українці «забирають роботу у чехів» і що Чехія має відновити імпорт газу з Росії. Крім того, лідер SPD виступав за зняття українських прапорів із державних будівель, вважаючи це «неприпустимим політичним жестом».
У перший день перебування на посаді спікера парламенту Окамура наказав зняти український прапор із будівлі парламенту. Прапор висів там із 2022 року як знак солідарності з Україною.
Після цього чеське видання Deník N присвятило новий номер підтримці України — на обкладинці газети зображено український прапор, складений із синіх та жовтих QR-кодів. Кожен із них веде на перевірені збори й фонди, що допомагають українцям.