Світом ширяться грибкові інфекції
- 04.11.2024, 18:15
- 756
Світом шириться спалах рідкісних грибкових захворювань. Цьому сприяють наслідки пандемії Covid-19 та зміни клімату, адже грибки, ймовірно, адаптувалися до вищих температур та мають стійкість до ліків
Про це пише Bloomberg.
Видання зазначає, що легкі грибки є скрізь — наприклад лупа або проблеми з нігтями. Серйозні, такі як Candida auris, що чіпляється за поверхню медичного обладнання в лікарнях і вражає хронічно хворих людей зі слабкою імунною системою, зустрічаються набагато рідше. Цей грибок вбиває майже половину інфікованих.
Новий аналіз даних показує, що з початку пандемії Candida auris зараз є на всіх континентах, крім Антарктики. Грибки, які спричиняють тяжкі захворювання, почали вражати й молодих здорових людей. Це свідчить про зростальну силу патогенів.
Хоча кількість зареєстрованих випадків цих смертоносних грибів все ще невелика порівняно з іншими хворобами, темпи їх поширення за останні кілька років викликають занепокоєння дослідників, як і той факт, що мутації роблять їх більш стійкими до ліків, ніж будь-коли раніше. Мільйони випадків також залишаються незареєстрованими, оскільки патогени відіграють опосередковану роль у смертях людей, які хворіють на рак або є ВІЛ-інфікованими.
Уперше грибок Candida auris знайшли у вушному каналі пацієнта в Японії у 2009 році. У 2022 році вже 2377 людей у США захворіли на грибок, це останній рік, за який є вичерпні дані. Це більш ніж у сім разів перевищує кількість у 2018 році.
У 2018 році в лікарнях Китаю було зареєстровано 28 випадків захворювання, а у 2023 році — 182. Захворюваність в Європі також майже потроїлася з 2018 по 2021 рік.
«Люди знають про грибки на нігтях ніг, але насправді вони не думають, що грибки все частіше викликають небезпечні для життя людини захворювання. Світ тільки починає розуміти необхідність точної та швидшої діагностики грибкових інфекцій у людей», — сказала професорка Ексетерського університету, що спеціалізується на грибкових інфекціях.
Всесвітня організація охорони здоров’я у 2022 році склала список грибкових патогенів, які є найбільш загрозливими для здоров’я людини, щоб визначити пріоритети для розробки методів лікування. Але зусилля дослідників з виявлення та лікування нових типів грибків відстають від темпів їх поширення та еволюції.
Під час пандемії Covid-19 лікарні заповнилися хворими, що також сприяло поширенню грибків. У 2021 році чорний грибок поширився в індійських лікарнях через уражені пліснявою кисневі труби та зволожувачі, якими лікували хворих на коронавірус.
Наростальна термостійкість, яку демонструють деякі грибкові інфекції, викликає серйозне занепокоєння. Грибок, який може виживати при температурі людського тіла, — це антиутопічний сценарій, подібний до того, що показують у серіалах про зомбі — наприклад «Останні з нас» (The Last of Us). Але це не так далеко від правди, як дехто думає, кажуть експерти.
Видання також пише, що через те, як карантин через Covid порушив взаємодію між людьми та змінив наш вплив на різноманітні патогени в навколишньому середовищі, імунна система людей може бути не в змозі організовувати таку стійку відповідь проти вторгнення патогенів, як раніше. Це може частково пояснити, чому різноманітні захворювання повертаються з подвоєною силою.