«Робота над мюзиклом — велике випробування і велика радість»
У Львові відбудуться прем'єрні покази нового феєричного мюзиклу «Пиши листи до Миколая»
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/502549/pyshy-lysty-mykolaiu.jpg)
Буває так, що від задуму проєкту до його втілення мають минути роки, якщо не десятиліття. Саме так відбулося з ідеєю відомої львівської письменниці, видавчині, а віднедавна ще й співачки і мелодистки Мар’яни Савки, адже перші музичні номери масштабного й видовищного мюзиклу «Пиши листи до Миколая» народилися ще у далекому 2011 році.
/wz.lviv.ua/images/news/2023/12/%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B8%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8.jpg)
А напередодні з нагоди прем'єри мюзиклу «Пиши листи до Миколая» відбулася пресконференція — у Міжнародний день волонтера.
«Ким був святий Миколай, якщо не волонтером? — сказала Мар’яна Савка. — Мені здається, це перший узаконений святий волонтер. Для мене робота над цим мюзиклом — це велике випробування і велика радість. Без усіх людей, які працювали над втіленням мого задуму, це було б неможливо. Насамперед без Юрка Романіва, бо я — мелодист, а він уже „вбрав“ мелодію в оркестровку і аранжування. Я вже в очікуванні того, що почую синергію цих прекрасних колективів — оркестру „INSO-Львів“, хорової капели „Дударик“, і тих солістів, які в нас зібрані, щоб це втілити. Я дуже хотіла, щоб у нас були і дорослі солісти, не тільки дитячі. Запросила Оксану Караїм, яка в цьому мюзиклі гратиме роль моєї старшої доньки Марти. Діти в нас „дудариківські“. Костюми створює художниця Івона Лобан. Продюсер нашого проєкту — Юрій Мисик».
Цей проєкт згуртував довкола себе найвідоміші творчі колективи Львова: Академічний симфонічний оркестр «INSO-Львів», Національну хорову чоловічу капелу «Дударик», а також непересічних і харизматичних вокалістів і акторів.
«Я багато спілкувалася із психологом, пишучи цей текст, — продовжує Мар’яна Савка, — щоб ми не потрапили в якісь тригери, яких зараз дуже багато, і щоб текст звучав об'єднавчо. У нас є звичайна львівська родина, тато якої на фронті, є діти, які чекають Миколая. Вони, звичайно, і тата чекають, але тато далеко і Миколай не може так зробити, щоб перенести його додому, бо це було б не цілком правдиво. Миколай приносить дива і приносить велику віру, тому ця казка і про силу цієї віри. І всі згуртовані довкола маскувальної сітки, яку вони плетуть. Вона дуже велика і простягається поза межі сцени, накриває собою цілий світ, ціле наше військо і країну. Багато історій пов’язано з цією сіткою, вона справді плететься. Кожен, хто прийде на цю виставу, матиме маленьку причетність — він зможе свою стрічечку заплести в цю загальну сітку. Найцікавіша історія зі Святим Миколаєм — його зіграє актор і режисер Олексій Кравчук, який влітку демобілізувався, у війську мав позивний… «Святий Миколай».
Керівниця симфонічного оркестру «INSO-Львів» Іоланта Пришляк зазначила, що ідея народилася ще задовго до широкомасштабної війни. «Ми обговорювали цю ідею, але нам не вистачало впевненості, стимулу, — сказала пані Іоланта. — Але коли почалася велика війна, ми зустрілися з Мар’яною і вона розповіла мені про свою ідею мюзиклу, де буде можливість відділити добро від зла (це ангели і чорти) і повірити в диво. Мені, дорослій людині, складно зараз повірити в диво і в Святого Миколая. Але цей проєкт доводить, що об'єднавши свої зусилля, ми багато на що здатні. Ми здатні творити дива. З початком великої війни я зрозуміла, що чудо відбувається щоденно, щохвилинно, і творить його Господь, сплітаючи нас в спілки, в об'єднання. Я вірю в чудо, тому що воно є, і цей проєкт це доказує, бо він — про любов і про віру».
«Ця робота занурила мене в час дитинства, коли ми дуже любили казки Андерсена, — сказала художниця по костюмах Івона Лобан. — Мої костюми мають на меті повернути глядачам цю казку і безтурботність, коли ми не знали, що взагалі може бути в Україні війна, що ми стикнемося з такими реаліями. Своїми костюмами я лише прагну підсилити ефект від музики і текстів Мар’яни».
Один з показів мюзиклу «Пиши листи до Миколая» планують зробити благодійним і запросити на нього дітей воїнів, переселенців, сиріт.