Центр озеленюють «кліматичними» деревами
На проспекті Свободи — іменні клени-явори
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/489452/dereva1.jpg)
У центральній частині Львова висадили перших 36 «кліматичних» дерев. Це клени-явори атропурпуреа (псевдоплатанові клени з коричневим листям), ключова функція яких — працювати на хороший клімат міста, виробляти кисень та утримувати вологу, давати тінь у спекотну погоду тощо.
Ініціаторка нового проєкту з озеленення міста — заступниця директора департаменту економічного розвитку Львівської міськради Олександра Сладкова, яка досі працювала очільницею управління екології мерії. З осені так звані кліматичні дерева планують посадити на вулиці Франка, проспекті Шевченка, вулицях Шухевича й Городоцькій.
«Чому садимо кліматичну зелень? Бо таке дерево — „кондиціонер“ та одночасно пилосос для повітря. Найбільш навантажені транспортом вулиці потребують дерев насамперед для комфорту пішоходів, — пояснила Олександра Сладкова. — Водночас дерева мають витримати зміну клімату, тому висаджувати потрібно види, витривалі до затяжної спеки, посухи чи великих опадів. Це дерева, які працюють на адаптацію міста до зміни клімату. Посадили клени-явори атропурпуреа. Вони себе вже якнайкраще зарекомендували на проспекті Свободи, два ряди саме таких яворів ростуть обабіч бульвару. Тільки тут обрана вузька алейна декоративна форма, бо маємо шанувати архітектуру проспекту. Дерева посаджені з врахуванням видових точок на пам‘ятки».
/wz.lviv.ua/images/news/2023/05/Dereva.jpg)
Пані Сладкова повідомила, що 25 деревцят купили спонсори за власні гроші, тому на цих деревах є відповідні таблички. Зокрема, є іменні дерева родини Геричів, Олександра Тіщенка. А 11 дерев за бюджетні кошти придбала Галицька районна адміністрація. Один саджанець — понад 6 тисяч гривень. Олександра Сладкова каже, що, за підрахунками її управління, копання лунок і усі підготовчі роботи мали би коштувати 12 тисяч гривень за одне дерево. Але міські депутати прогнозовано заблокували надання цих коштів.
«Була дискусія серед депутатів на тему „а що то за ямки за 12 тисяч гривень?“ — розповіла чиновниця. — Це влаштування лунок там, де їх не було, повна заміна ґрунту й встановлення обрамлення з каменю. Це ціна, яка насправді була просто стартовою для тендеру. Якби хтось зробив за 4 тисячі - супер! Було би більше лунок за ті самі кошти».
Львівська громадська діячка і волонтерка Вікторія Порада вважає, що ідея з «кліматичними» деревами хороша, але процес виконання плану озеленення має мінуси. Зокрема, дерева садять поблизу електричних ліній, а це, мовляв, у майбутньому може призвести до поривів мереж… «Після висадки трьох десятків „кліматичних“ дерев на проспекті Свободи було знято плитку, містяни оминали її, а хтось міг травмуватися», — додає Вікторія.