Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Що кажуть військові про мобільні лазні

  • 02.04.2023, 12:50
  • 920

Гаряча вода і чистий одяг — те, що в тилу здається буденним, на фронті велика розкіш. Військові 77-ї Окремої аеромобільної бригади ДШВ, яка воює в районі Бахмута, розповіли про те, як вдається вирішувати побутові питання

Відео оприлюднив на своїй сторінці Петро Порошенко. Як відомо, Фонд Порошенка з волонтерами забезпечує фронтові бригади мобільними лазнями.

«Хлопці скинули відео з передка, де працює наша таємна зброя. Так-так, саме лазне-пральний комплекс. Зверху — маскувальна сітка, всередині душ, 2 тонни гарячої води, є світло та тепло», — пояснює Порошенко.

Військові розповідають: гарячий душ після окопів Донеччини — це як рай після пекла.

«Дуже вдячні мої побратими з Бахмута, які зараз знаходяться на передовій, на нулі. В самому пеклі, в самому Бахмуті. Приїжджають у цей чудовий „миючий агрегат“, який ми отримали. Ніколи б не подумали, що на війні можна приїхати з Бахмута і помитися, відчути себе людиною, повернутися назад у цивілізацію. Вдячні не тільки у 77-й бригаді, а й усі хлопці, бо ми пускаємо помитися, привести себе в порядок і повернутися назад, у бій», — розповідає боєць.

Інший вояк показує, як працює комплекс. Швидко нагріває воду, для цього використовують тверде паливо. А електрику забезпечує потужний генератор. Подача води дуже економна, тож витрати незначні. «Температуру дає швидко. Якщо вода 20 градусів, за 20 хвилин нагрівається до 40. Коли ми виїжджаємо, у нас із собою два баки води — це дві тони води. Дві роти вільно можуть помитися — тим паче крани економні. Хлопці кажуть — як з раю виходять. Особливо ті, хто з „передка“, які по тижнях в болоті», — пояснює чоловік.

Бійці, які виходять після гарячого душу з випраним одягом, додають: «відчуття шикарні. Після бойових — саме те, що треба. Наче знову народився».

Порошенко зауважує - побутові питання на фронті вкрай важливі, адже це впливає на бойовий дух. «В деяких підрозділах раніше використовували бутлі з водою замість нормального душу. Або ж совкові іржаві бані, яких майже не залишилося. Ну і звісно, ні пральних машин, ні сушилок там немає».

«Один із наших пріоритетів — берегти високий морально-психологічний стан та вмотивованість бійців. Для цього наша команда інженерів з нуля розробила та поставила на потік військові лазневі комплекси. Зараз черга на лазні вистроїлася вже з величезної кількості бригад, тому ми стараємося якнайшвидше задовольнити всі потреби війська», — зазначає Петро Порошенко. Тож робота на промисловому майданчику не припиняється. Побутові вагончики виготовляють навіть із контейнерів, в яких західні партнери передають боєприпаси.

Мобільні лазні - це спільний проєкт Фонду Порошенка та ГО «Справа Громад». Щоб прискорити процес, військові підрозділи самі передають волонтерам порожні контейнери та причепи, а майстри їх обладнують під банно-пральні комплекси.

«Потреба ЗСУ у таких комплексах — 1100−1300 комплектів. Біда в тому, що рідко хто з великих благодійних організацій звертає увагу на цю найпростішу та найголовнішу побутову потребу будь-якого військового», — зазначає волонтер Юрій Бірюков.

Перші мобільні лазні, виготовлені коштом Фонду Порошенка та волонтерами ГО «Справа Громад» отримали бійці легендарної 25-ї бригади, яка відзначилась під час контрнаступу на Харківщині і звільняла Ізюм. Загалом у бригади на фронт вже передали 13 банно-пральних комплексів, і ще кілька десятків побутових контейнерів — зараз в роботі.

Схожі новини