Передплата 2024 «Добра кухня»

Унікальний 130-річний вітраж із храму св. Іоана Золотоустого: як він виглядає після реставрації

  • 16.09.2022, 17:00
  • 944

У Львові закінчують реставрувати унікальний 130-річний вітраж із храму св. Іоана Золотоустого — пам’ятки архітектури місцевого значення

Відреставрований вітраж планують повернути на фасад церкви. Фото ЛМР
Відреставрований вітраж планують повернути на фасад церкви. Фото ЛМР

Це округлий вітраж, який зображує Непорочне Зачаття. Над його відновленням працює майстриня Марія Шумська-Барвінок. Відреставрований вітраж планують повернути на фасад церкви та закрити спеціальним захистити склом.

Як повідомляє Львівська міська рада, ще на початку березня група реставраторів провела заходи щодо убезпечення найцінніших елементів пам’ятки від можливих пошкоджень внаслідок воєнних дій. Великі вітражі у вівтарній частині закрили спеціальними захисними конструкціями. А от круглий вітраж над входом довелося демонтувати, оскільки його стан не дозволяв здійснити захист на місці.

«Вітраж розсипався під руками, мав багато різних дефектів, сколів. Спайка між елементами була знищена. Відтак, просто захистити його щитам, аналогічно до того, як це зробили в інших храмах, неможливо. А найменша ударна хвиля чи буревій його б зруйнували», — розповідала реставраторка Марія Шумська-Барвінок.

Храм святого Іоана Золотоустого, колишній костел Найсвятішого Серця Ісусового і монастир францисканок, розташований на вул. М. Лисенка. Автор проєкту — архітектор Юліан Захарієвич. У інтер'єрах збереглись усі три вітражі, виготовлені у Мюнхені фірмою Ф. Маєра у 1887−1889 рр. Центральний — зображує Найсвятіше Серце Ісуса, бокові вітражі присвячені св. Меланії і Архангелові Михаїлу. Вітраж у круглому вікні на фасаді церкви зображує Непорочне Зачаття. За останні 10 років у пам’ятці відновили шпиль, дерев’яні двері, відреставрували дахи.

Схожі новини