Передплата 2025 ВЗ

Психічне здоров'я українців підірвала війна та звірства рашистів

За день психологічну допомогу на львівському залізничному вокзалі отримують 5-7 тисяч переселенців

Станом на 5 квітня Львівська область прийняла уже 270 тисяч вимушених переселенців, які втекли від війни. З першого дня вторгнення армії рф, з переселенцями та усіма потребуючими працює служба психологічної допомоги. Фахівці кажуть, психічне здоров'я українців неабияк підірвала війна та звірства рашистів… Безкоштовну допомогу психолога можна отримати на головному залізничному вокзалі Львова. За день психологічну допомогу на львівському залізничному вокзалі отримують 5−7 тисяч переселенців.

Про це повідомила на брифінгу радниця голови Львівської обласної військової адміністрації Галина Бордун.

«У перші дні війни львівський вокзал приймав по 35 тисяч осіб, 90% з них виїжджали за кордон. Зараз статистика інша — люди менше виїжджають з України за кордон, — каже радниця. — В Україну повернулося 21 тисяча осіб. Тому працюємо із стабілізацією психічного здоров’я тих людей, які приїжджають з-за кордону, повертаюся на рідну землю. Працюємо з волонтерами 24/7. Запрошуємо лише стресостійких волонтерів і це важлива характеристика. Формуємо пари волонтерів зі складу медика та психолога. Це молоді люди — інтерни або студенти старших курсів медичного університету. Вони волонтерять по змінах — 12 годин, як і лікарі на швидкій. На добу працює по сто волонтерів».

За словами Галини Бордун, психічні проблеми у людини, яка переїхала в іншу країну через війну і втратила свою домівку, даються взнаки орієнтовно за місяць часу. У перші дні люди були у стопорі, страху… Типові скарги — панічні атаки, моральне виснаження.

«Зараз психологічний стан людей значно важчий, ніж у перші тижні війни, — каже Галина Бордун. — Якщо є потреба — людей супроводжують до психотерапевта чи лікаря. Люди мають проблеми зі здоров’ям. Бачать по ЗМІ, що помешкання, де вони мешкали вщент знищені, або там відбулося мародерство. З-за кордону переселенці частіше приїжджають на Львівщину і ми їм кажемо: ЗСУ просять не їхати назад до дому (схід, південь, північ, де йдуть бойові дії і спецоперації з витіснення окупантів). Причина зрозуміла — місця заміновані… Пропонуємо їм проживання і роботу на Львівщині».

Лікар психіатр, координатор розвитку послуг у громадах проєкту «Психічне здоров'я для України» Орест Сувало додав: «Треба звертати увагу не лише на психічне здоров'я біженців, а й на людей місцевих, які тут залишаються. У зв'язку із загостренням багато шляхів надання потрібних медикаментів обірвалися».

Читайте також: Чим більше ви ненавидите ворога, тим більше ви повинні любити людей, які вам дорогі — психолог