Передплата 2024 «Добрий господар»

31 травня – Всесвітній день без тютюну

  • 31.05.2016, 13:11
  • 828

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну.

Метою цього дня є активні дії, що сприяють зниженню поширеності небезпечної тютюнової залежності, пише прес-служба Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА.

Паління належить до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі не менше 1,1 мільярда людей, які палять — це приблизно одна третина дорослого населення планети. Щорічно від причин, пов’язаних з палінням, передчасно помирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків або СНІДу.

Залежність від нікотину внесено у Міжнародну класифікацію хвороб і визнано однією з найбільш важких форм наркоманії через наявність фізичного і психофізичного звикання організму до тютюну. Більш того, куріння тютюну за ступенем звикання обійшло навіть такі важкі наркотики як героїн і кокаїн і поступається лише алкоголю. Тим не менш, важким наркотиком тютюн не вважється, оскільки його вплив на свідомість людини малопомітний. Статистика свідчить, що вагома частка онкологічних захворювань, хвороб серцево-судинної системи, центральної нервової системи, органів травлення і дихання викликана або посилена саме палінням. Майже 99% всіх хворих на рак легенів у світі - курці зі стажем від п'яти років і вище. Паління є провідним чинником розвитку хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ).

Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. В нашій країні палить близько 11, 5 мільйонів мешканців, з них — 9,1 мільйона чоловіків та 2,5 мільйона жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більш як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. Курить кожна третя-четверта жінка репродуктивного віку (20-39 років). За даними експертів ВООЗ, ця шкідлива звичка викликає в Україні 100-110 тисяч смертей щорічно. Людина, яка палить, втрачає, в середньому, щонайменше 13,2 року свого життя.

Боротьба з палінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Викликає занепокоєння переміщення куріння у більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі. Із кожних 100 курців 53 намагається кинути палити, але лише 13 це вдається.

Нікотинова залежність має три стадії: перша стадія — епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи; друга стадія — постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий, як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети; третя стадія — постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне. Припинення паління викликає тяжкий стан, виражені зміни у нервовій системі і внутрішніх органах.

Довідка.

Як повідомила головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я з пульмонології Надія Рудницька, на Львівщині щорічно реєструється 2500-2800 випадків захворювання на хронічний бронхіт, що становить 1,4 випадки на тисячу дорослого населення. Всього на обліку перебуває 40 000 пацієнтів з хронічним бронхітом.

Діагноз ХОЗЛ щорічно встановлюється 1500 осіб, що становить 1,8 на тисячу дорослого населення. Всього по області зареєстровано 20 000 хворих на ХОЗЛ.

Схожі новини