Балтію нарешті підключили до Європи
Латвія, Литва й Естонія досягли повної енергетичної незалежності. А калінінградська область рф стала «енергетичним островом»…
![Країни Балтії «підключені до Європи»! А калінінградська область рф стала «енергоостровом». Якщо з його ТЕС щось станеться, «материкова» росія нічим не допоможе. Інфографіка – “Прямий”](https://img.wz.lviv.ua/71C8cTJ1lk5DDQvlCx2Gl6EnXVY=/fit-in/428x285/filters:fill(auto):format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/527827/infografika.jpg)
Латвія, Литва й Естонія нарешті від'єдналися від енергомережі, спільної з рф і Білоруссю, та приєдналися до європейської енергетичної мережі CESA (Continental Europe Synchronous Area). В урочистих заходах, які відбулися з цього приводу у Вільнюсі, крім президентів трьох держав Балтії, узяли участь президент Польщі Анджей Дуда, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, комісар ЄС із питань оборони Андрюс Кубілюс і комісар ЄС із питань енергетики Ден Йорґенсен.
Три держави Балтії були останніми членами Євросоюзу, не підключеними до CESA. Рішення про від'єднання балтійських країн від енергомережі, спільної з рф і Білоруссю, було прийняте понад десять років тому. Але процес затягнувся. Прискорила його російська агресія проти України…
«Це історичний момент, що означає кінець довгого шляху, який пройшли Литва, Латвія та Естонія, — заявив на урочистостях у Вільнюсі литовський президент Ґітанас Науседа. — Відтепер ми досягли повної енергетичної незалежності. Політичний тиск і шантаж нарешті позаду». За словами Науседи, війна росії проти України кардинально змінила уявлення про загрози критичній інфраструктурі в Європі. Наступною метою, заявив Науседа, є побудова до 2030 року стратегічно важливих ліній електропередач між Польщею і Литвою.
Як зауважив у Вільнюсі Анджей Дуда, це був важливий день також для Польщі, яка є «містком між країнами Балтії і рештою Європи». Польський президент також зазначив, зокрема, що «зв'язки між енергетичними системами сусідніх країн необхідні для солідарності й аварійної підтримки».
У суботу, 8 лютого, держави Балтії припинили всі перетоки електроенергії на ЛЕП, що сполучали їх із рф і Білоруссю, і енергомережі Латвії, Литви й Естонії запрацювали в режимі «ізольованого острова». У той час були проведені успішні тести з утримання частоти в мережі й контролю напруги. Після майже 31 години роботи в «острівному» режимі, о 13.05 у неділю, 9 лютого, відбулася синхронізація енергомережі Балтії із CESA — через LitPol Link (енергетичний конектор Литва — Польща).
Водночас російський ексклав у балтійському регіоні, так звана калінінградська область, став тепер «енергетичним островом». Електрику там виробляють чотири теплові електростанції. Якби з тими ТЕС щось сталося (наприклад, унаслідок розпочатих рф воєнних дій), то калінінградщину спіткав би «блекаут». Оскільки постачати туди електрику з «материкової» росії уже неможливо…