Китайці полетять на Місяць. Але не всі…
За планом Пекіна, тайконавти висадяться на супутнику Землі до 2030-го. Місія буде підготовкою до будівництва бази
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494081/kytai.jpg)
Китай планує відправити на орбіту Місяця пілотований корабель і окремий посадковий модуль, інформує видання The Hill (США) з посиланням на китайську агенцію Xinhua. Як задумали у Пекіні, ця космічна місія буде підготовкою до будівництва на Місяці постійної китайської бази.
Як розповів Xinhua інженер Китайської космічної агенції Чжан Гайлянь, на орбіті Місяця пілотований корабель і посадковий модуль зістикуються. Тоді тайконавти (так у КНР називають астронавтів) перейдуть у модуль, який опуститься на поверхню природного супутника Землі.
Китай почав космічні перегони з великим запізненням, нагадує The Hill. Перший штучний сателіт китайці запустили на орбіту Землі лише у 70-х роках минулого століття, тобто на понад десять років пізніше, ніж срср і Сполучені Штати. Але зараз Китай намагається наздогнати Америку в космосі. Зокрема, 2013 року на Срібній кулі з’явився китайський місяцехід.
А нині Пекін, зазначає The Hill, активно працює над створенням потужної ракети-носія, яка має доставити на орбіту Місяця корабель із кількома тайконавтами й посадковий модуль.
Утім, наразі лідером у місячних перегонах залишаються США. Нагадаємо, на початку квітня 2023-го Національна космічна агенція США, NASA, та її канадійська «сестра» CSA назвали астронавтів, які вже восени 2024 року облетять Місяць у рамках місії Artemis II («Артеміда ІІ»). Командиром екіпажу місії Artemis II буде Рід Вайсман, а його членами — Віктор Ґловер, Джеремі Гансен і Крістіна Кох. Ґловер стане першим в історії афроамериканцем, Кох — першою жінкою, а Гансен — першим канадійцем, які вирушать до природного супутника Землі.
Першу місію Місячної програми NASA, безпілотну Artemis І, реалізували торік. Капсула Orion із трьома манекенами на борту успішно облетіла навколо Місяця й повернулася на Землю. За планом, місія Artemis ІІ триватиме у листопаді наступного року близько 10 діб. Апарат Orion із чотирма астронавтами на борту знову облетить Місяць, не виходячи на його орбіту, після чого повернеться на нашу планету, приводнившись у Тихому океані.
Місія Artemis II стане «перевіркою боєм» перед місією Artemis III, під час якої двоє астронавтів, одним із яких точно буде жінка, вперше з 1972 року (політ космічного корабля Apollo 17) висадяться на поверхню Місяця. У NASA планують, що цей важливий для усього людства крок буде зроблено 2025 року.