«Відмовляюся посилати ще одне покоління на війну, яку ми давно мали завершити»
Джо Байден назвав евакуацію з Афганістану «успіхом». А британська The Times пише про «сумніви щодо його здатності бути президентом»
Президент США Джо Байден звернувся до американців із промовою, в якій підбив підсумки «найдовшої війни Америки», тобто військової місії США в Афганістані. Як розповів господар Білого дому, він «ніколи не мав наміру продовжувати цю вічну війну». Байден також захистив своє рішення вивести війська з Афганістану й завершити евакуацію згідно з раніше визначеною датою — 31 серпня. І наголосив: епоха великих військових інтервенцій задля розбудови держав і демократій завершилася. Права людини залишаться у фокусі зовнішньої політики США, але боротиметься за них Вашингтон за президента Байдена виключно за допомогою дипломатії, тиску й створення міжнародних коаліцій.
Рішення про виведення військ США з Афганістану до 31 серпня, пояснив Джо Байден, він прийняв за порадами своїх військових і цивільних радників, керуючись, зокрема, необхідністю убезпечити американських військових. Нагадаємо, минулого тижня смертник здійснив у аеропорту Кабула теракт, унаслідок вибуху загинули понад 200 осіб, зокрема 13 американських військових солдатів. Відповідальність за теракт узяла на себе «Ісламська держава провінції Хорасан», підрозділ терористичної організації ІДІЛ. Можна припустити, що існувала реальна загроза нових терактів, і президент США вирішив не наражати своїх військових на ризик.
За словами Байдена, 98% американців, які хотіли покинути Афганістан, встигли це зробити. Президент визнав, що в Афганістані залишилися кількасот американців, які висловлювали бажання виїхати. Як пояснив Байден, більшість американців, що залишилися в Афганістані, мають подвійне громадянство й живуть там багато років (не виїхали раніше через «сімейне коріння» в цій країні). «Таліби зробили публічні обіцянки, які транслюються по ТБ і радіо по всьому Афганістану, що дозволять виїхати усім, хто цього бажає, включно з афганцями, які працювали разом із американцями, — нагадав Байден. — Ми можемо вплинути на те, аби ці зобов’язання були виконані».
На думку Джо Байдена, евакуація з Афганістану була «надзвичайним успіхом», а жодна інша країна, крім США, провести таку масштабну операцію не здатна. «За 18 днів ми вивезли понад 79 тисяч осіб, у тому числі понад 6 тисяч американців, а загалом забезпечили евакуацію понад 123 тисяч осіб», — повідомив раніше начальник Центрального командування США генерал Кеннет Маккензі.
«Це не була військова акція, це був чин милосердя», — заявив Байден. За його словами, розпочати евакуацію раніше було неможливо: це тільки пришвидшило би крах афганської влади й посилило у країні хаос.
Розпочата у відповідь на терористичні атаки 11 вересня 2001 року, війна в Афганістані стала найдовшою в історії США. За оцінками Університету Brown, жертвами цієї війни стали близько 50 тисяч цивільних і 1144 військових міжнародної коаліції ISAF. Загальну вартість афганської війни для США оцінюють у 2,2 трильйона доларів.
У своїй промові Джо Байден нагадав не лише про загиблих американських солдатів, а й про десятки тисяч поранених, самогубства ветеранів і хронічні психічні проблеми учасників військової місії. «Я відмовляюся посилати ще одне покоління на війну, яку ми повинні були давно закінчити», — заявив Байден.
Президент США наголосив, що в Афганістані Америка мала головну і єдину мету — запобігти терористичним атакам. І цієї мети США, на думку Байдена, досягли. За словами президента США, за 20 років терористичні загрози змінилися, тож Америка має бути готовою «реагувати на загрози 2021-го, а не 2001 року».
Як заявив Джо Байден, на майбутнє Америка повинна засвоїти два головні уроки війни в Афганістані: треба чітко визначати цілі, яких можна досягти, і зосереджуватися на фундаментальних національних інтересах США. Епоха великих військових інтервенцій, що мають на меті розбудову держав і демократій, завершилася, наголосив Байден. І додав: права людини залишаться у фокусі зовнішньої політики США, але Вашингтон боротиметься за них за допомогою дипломатії, тиску та створення міжнародних коаліцій, а не військовими втручаннями.
Водночас Джо Байден попередив: вороги США не повинні зробити з цього неправильні висновки. «Тим, хто бажає Америці зла, хто причетний до тероризму проти нас і наших союзників, обіцяємо: ми ніколи не втомимося, ніколи не забудемо, ніколи не пробачимо. Ми будемо переслідувати вас навіть на краю світу, і ви заплатите відповідну ціну».
Тим часом авторитетні світові ЗМІ оцінюють виведення військ США й евакуацію з Афганістану значно критичніше, ніж президент Байден. Зокрема, портал Politico назвав вибух у аеропорту Кабула, що стався минулого тижня, «найбільш руйнівним моментом молодого президентства Байдена». Politico відзначає, що у перші години після того теракту президент США був непомітним, і користувачі соцмереж почали запитувати «А де Джо Байден?».
Як ідеться у редакційній статті британського видання The Times, після операції з виведення американських військ і евакуації з Афганістану неминуче постане питання, чи Джо Байден узагалі надається до виконання обов’язків президента США. Як вважає The Times, жахливий теракт у Кабулі лише підкреслив «масштаби поразки Заходу й хаотичного відступу»… «Безпосереднім наслідком того нападу буде подальший політичний тиск на Джо Байдена, — констатує The Times. — Президент США вже перебуває під шквалом критики через те, що наказав швидко вивести війська з Афганістану, — задля того, аби дотриматися штучного терміну 31 серпня, попри поради військових і без консультацій зі союзниками. Дурість цього рішення довели швидкість і масштаби падіння колишнього уряду Афганістану, який розвалився, щойно зникла американська підтримка… У ширшому контексті остання катастрофа неминуче породить додаткові питання щодо придатності пана Байдена для президентської посади».
Сумніви щодо лідерства Джо Байдена, пише видання, є не лише у США. «Британський уряд разом з іншими європейськими союзниками має схожі сумніви щодо американського президента… США відступили під тиском ісламських терористів. Захід ніколи не виглядав ані менш єдиним, ані менш готовим довіряти лідерству Вашингтона. Це, безперечно, матиме жахливі наслідки, які виходять за рамки безпосередньої кризи в Афганістані».
А тим часом…
Як повідомило американське видання The Wall Street Journal (WSJ), 13 років тому перекладач-афганець допоміг врятувати тодішнього сенатора Джо Байдена й двох його колег, які «застрягли» в Афганістані у віддаленій долині. Евакуювати цього Мохаммеда не вдалося, пише WSJ, і зараз він звернувся в інтерв’ю виданню до Джо Байдена по допомогу: «Вітаю, пане президенте. Врятуйте мене і мою сім’ю. Не забудьте про мене»…
Як пише WSJ, 2008 року Мохаммед був 36-річним перекладачем для армії США. Через сильну хуртовину два гелікоптери Black Hawk здійснили аварійну посадку в гірській афганській долині. На борту були троє американських сенаторів, демократи Джо Байден і Джон Керрі та республіканець Чак Хейгел. «Співробітники приватної охоронної компанії Blackwater і військові армії США… викликали допомогу, — повідомляє WSJ. — На авіабазі „Баграм“ Мохаммед сів у позашляховик і вирушив у гори, щоб урятувати сенаторів. Їх доставили на американську базу з конвоєм».