Мільярдер Джеф Безос полетить у космос
На кораблі New Shepard, який розробила його компанія Blue Origin. Старт заплановано на 20 липня
Квиток на космічний корабель New Shepard, який здійснить невдовзі свій перший туристичний політ, продали на аукціоні за 28 мільйонів доларів. За інформацією Reuters, власник компанії Blue Origin, яка розробляла цей корабель, мільярдер Джеф Безос також буде на борту. Політ New Shepard заплановано на 20 липня, коли відзначатимуть 52-у річницю висадки на Місяць екіпажу космічного корабля «Аполлон-11».
Телефонний аукціон тривав сім хвилин, і вже на четвертій ціна квитка на New Shepard перевищила 20 мільйонів доларів. Ім’я переможця аукціону не розголошують. А передував телефонним торгам інтернет-аукціон, який Blue Origin, ракетна компанія засновника Amazon (величезна компанія інтернет-продажів), розпочала 5 травня 2021 року. Цю дату також обрали не випадково: це 60-річчя польоту в космос першого американця, Алана Шепарда. Під час інтернет-аукціону, участь у якому взяли понад 6 тисяч осіб зі 143 держав, було визначено початкову вартість квитка на телефонному аукціоні — 4,8 мільйона доларів. Як бачимо, під час торгів квиток на корабель New Shepard подорожчав майже у шість разів… Як обіцяють організатори аукціону, ті 28 мільйонів доларів вони витратять на благодійність.
Як пише Reuters, запланований на 20 липня політ корабля New Shepard має стати поворотним пунктом у розвиткові туристичних космічних польотів. Крім власника компанії Amazon Джефа Безоса, у космос на New Shepard 20 липня полетить його брат Марк. Наскільки це безпечно? Випробування космічного корабля без пасажирів на борту пройшли успішно.
Аби космічним туристам було зручно дивитися на Землю з орбіти, ілюмінатори капсули New Shepard майже втричі більші, ніж ілюмінатори «Боїнга-747». Корабель може «катати» шістьох пасажирів на висоті близько 100 кілометрів. Цього достатньо, аби протягом кількох хвилин космічні туристи відчули стан невагомості.
Джеф Безос, який нині є найбагатшою людиною у світі, змагається у космічній галузі з двома іншими мільярдерами — американцем Ілоном Маском і британцем Річардом Бренсоном. Вони також мріють про комерційні польоти у космос. І можливо, Бренсон Безоса випередить: уже на початку липня, пише Reuters, Бренсон може взяти участь у випробувальному польоті космічного корабля VSS Unity, розробленого його компанією Virgin Galactic.
Її речник оголосив, що пасажири зможуть літати у космос цим кораблем уже на початку 2022 року.
За даними UBS, до 2030 року ринок космічного туризму сягне 3 мільярдів доларів на рік. Скільки коштуватиме це задоволення — подивитися на нашу планету з навколоземної орбіти? 2018 року Reuters прогнозувала (виходячи з приблизних розцінок, оприлюднених Бренсоном і Virgin Galactic), що квиток на New Shepard коштуватиме 200 тисяч доларів США.
Зрозуміло, що потенційні клієнти Blue Origin і Virgin Galactic — багаті бізнесмени, зірки шоу-бізнесу, успішні спортсмени тощо. Утім, компанія обіцяє, що пропонуватиме місця на борту також тим, хто не має величезних статків — у рамках благодійних акцій.
Цікаво, що компанії Blue Origin, Virgin Galactic і SpaceX (остання належить власникові «Тесли» Ілону Маску) також розглядають можливість використання своїх космічних кораблів для швидкісних подорожей між віддаленими містами Землі. Наприклад, між Нью-Йорком і Сіднеєм або між Лондоном і Оклендом.
Довідка «ВЗ»
Після першого польоту на навколоземну орбіту радянського космонавта Юрія Гагаріна, здійсненого на кораблі «Восток 1» 12 квітня 1961 року, у космосі побували близько 580 осіб. Майже дві третини з них — громадяни США, близько 90% з них — чоловіки.
Першим космічним туристом був Денніс Тіто. Каліфорнійський бізнесмен заплатив 20 мільйонів доларів за візит на Міжнародну космічну станцію (МКС), куди прибув 28 квітня 2001-го на борту корабля «Союз» (РФ). Тижневу подорож Тіто, як і сім інших туристичних польотів у космос, організувала американська компанія Space Adventures.