Передплата 2025 ВЗ

Британія коронавірус не «стримує», а «сповільнює»

Жорсткий карантин для всіх – через три місяці, коли епідемія сягне піку. А вже зараз – примусова ізоляція осіб «70 плюс»

На відміну від більшості «континентальних» держав ЄС і сусідньої Ірландії, Велика Британія досі не запровадила суворого карантину через коронавірус. (Хоча через епідемію у Сполученому Королівстві вже померли кількадесят осіб). Лише на початку цього тижня уряд Бориса Джонсона рекомендував громадянам за можливості залишатися вдома, не відвідувати пабів, клубів, театрів тощо, а в разі контакту з особами, які мають симптоми зараження, самоізолюватися на два тижні. Але навіть після того, як Джонсон визнав, що «ще багато сімей завчасно втратять своїх близьких», британські школи продовжили працювати… Утім, «тотальний» карантин британці усе-таки планують. Через три місяці: саме тоді, вважають радники Джонсона, епідемія на островах сягне свого піку.

Як пояснює британська телемережа ITV, уряд Бориса Джонсона вихо­дить із того, що вакцини від ко­ронавірусу ще принаймні рік не буде. Отже, необхідно зробити все можливе для того, аби Наці­ональна служба здоров’я (NHS) через велику кількість хворих на коронавірус не «завалила­ся». Міністри й чиновники, пише оглядач ITV, хочуть за будь-яку ціну уникнути ситуації, за якої їм довелося б приймати над­звичайно важкі рішення. Напри­клад, про те, що NHS перестане лікувати людей, старших від 65 років…

Головний лікар Англії Кріс Ві­тті каже: коли запроваджують жорсткий карантин, спочатку люди ставляться до обмежень із розумінням і виконують усі ви­моги. Однак ентузіазм швид­ко закінчується. Людям набри­дає сидіти вдома, і вони, попри небезпеку зараження, порушу­ють карантин… Уряд Британії не хоче, аби цей ентузіазм за­вершився саме тоді, коли епі­демія на островах сягне свого піку. На думку експертів, до яких прислухається уряд Джонсо­на, це станеться приблизно че­рез три місяці. Саме тоді, вва­жає Лондон, для усіх громадян Сполученого Королівства на­стане час справді драконівських обмежень.

Очевидно, Вітті та головний науковий радник британського уряду Патрік Волленс припус­кають, що абсолютна більшість жителів Туманного Альбіону, які заразяться коронавірусом, пе­ренесе хворобу у легкій фор­мі (або взагалі без симптомів). Але є група ризику — люди по­хилого віку. Для усіх осіб, стар­ших від 70 років, уряд Джонсо­на планує запровадити суворий карантин — уже найближчим ча­сом. За задумом уряду, пові­домляє ITV, протягом чотирьох місяців такі британці залиша­тимуться у примусовій суворій ізоляції (удома або ж у будин­ках-інтернатах для осіб похило­го віку).

Чому примусову ізоляцію для британців віком понад 70 років досі не запроваджено? За дани­ми джерела в уряді, на яке поси­лається ITV, Вітті й Волленс по­боюються, шо після введення карантину деякі літні люди про­сто помруть — через брак до­гляду за ними. Прем’єр-міністр Борис Джонсон і міністр охоро­ни здоров’я Метт Генкок розра­ховують на допомогу родичів, сусідів і приятелів стареньких. Але потрібен час, аби ті визна­чилися, як саме допомагати­муть стареньким під час ка­рантину. Тим часом радник прем’єра Домінік Камінгз веде переговори з компаніями Uber і Deliveroo — про доставку харчів літнім британцям, що перебу­ватимуть у примусовій ізоляції. Стратегію британського уряду, який від «стримування» епіде­мії перейшов до її «сповільнен­ня», багато хто з епідеміологів та інфекціоністів вважає суперечливою. За словами міністра охорони здоров’я Польщі Лука­ша Шумовського, таких рішень, які пропонує британська вла­да, він би не прийняв. «Британ­ським властям був надісланий лист, підписаний понад 200 епі­деміологами й інфекціоністами, які просять обмежити кількість місць імовірного зараження, — заявив Шумовський. — Ми діємо відповідно до стратегії ВООЗ, яка закликає залишатися в ізо­ляції».

А тим часом…

Британська королева Єлизавета II та її чоловік, принц Філіп, через епідемію коронавірусу покинули Букінгемський палац і переїхали до замку Віндзор, що поблизу Лондона. Якщо ж си­туація погіршиться, інформує газета Sun, монарша пара переї­де до заміського маєтку Сандрінгем у графстві Норфолк. «Дехто з персоналу трохи панікує через коронавірус, — цитує видання джерело у Букінгемському палаці. — Тут постійний потік відвідувачів, зокрема політики з усього світу. Королева зустрічала в палаці багатьох людей… Єлизавета І І почувається добре, але з огляду на те, що через кілька тижнів їй виповниться 94 роки, зараз королеві краще бути у безпечному місці». Персонал роз­ташованого у центрі Лондона Букінгемського палацу налічує близько 500 осіб, замку Віндзор — близько 100, а маєтку Сан­дрінгем — кільканадцять. У графстві Норфолк тільки кілька під­тверджених заражень коронавірусом, а у Лондоні — сотні.

Букінгемський палац також оголосив, що через епідемію ко­ронавірусу будуть змінені плани Єлизавети І І щодо відвідин лон­донського району Кемден і графства Чешир (північний захід Ан­глії). Імовірно, традиційні прийняття, які королева проводить у травні й червні у саду Букінгемського палацу (там буває навіть до 30 тисяч гостей), відкладуть або ж узагалі скасують.