У Німеччині кажуть про «холодну війну» з Росією
До неї дійде, якщо слідство з’ясує, що до вбивства у Берліні Зелімхана Хангошвілі причетна Москва
На прес-конференції 9 грудня, після «нормандського» саміту в Парижі, Путіна неабияк розлютило запитання журналістки з ФРН — про ймовірне загострення німецько-російських відносин через убивство громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі. «Ця людина була у нас у розшуку, це бойовик, — відповів російський правитель. — Він був одним із організаторів вибухів у московському метро». За словами Путіна, спецслужби РФ до вбивства Хангошвілі не причетні. Водночас Путін нагадав: Москва неодноразово просила Берлін видати Хангошвілі, але «взаєморозуміння» не було… «Якщо слідство з’ясує, що Росія відповідальна за це вбивство… це поверне нас до «холодної війни», — вважає депутат Бундестагу Армін Шустер. Як наслідок, «діяльність німецької контррозвідки й розвідки щодо Росії має бути розширено».
Зелімхан Хангошвілі був убитий у Берліні, у парку Малий Тіргартен у районі Моабіт, іще 23 серпня 2019 року. Вбивця 40-річного грузина (уродженця Панкіської ущелини, де живуть кістинці — грузинські чеченці) мав російський паспорт на ім’я Вадима Соколова. Кілер вистрелив у Хангошвілі, який ішов у мечеть, а коли жертва впала, зробив із пістолета «Глок» контрольний постріл у голову. Після чого «Соколов» викинув пістолет і велосипед, яким пересувався, у річку Шпреє, зняв у кущах перуку, перевдягнувся та хотів накивати п’ятами. Але завадили пильні німецькі громадяни: двоє свідків убивства зателефонували у поліцію, і та затримала кілера по гарячих слідах.
Під час Другої чеченської війни Хангошвілі командував одним із підрозділів, які воювали проти росіян. 2008-го організував загін із 200 добровольців із Панкіської ущелини, які мали взяти участь у відбитті російської агресії у Грузії. Згодом Хангошвілі співпрацював із антитерористичним управлінням грузинського МВС. Як писало німецьке видання Spiegel, Хангошвілі «допомагав боротися з російськими впливами у регіоні». Двічі пережив замахи на своє життя. 2015-го у нього стріляли в Тбілісі, після чого вирішив емігрувати до Німеччини. Там Хангошвілі намагався одержати притулок. Однак безуспішно: федеральне Управління охорони конституції вважало його небезпечним «ісламістом»… Однак, на думку приятеля Хангошвілі Еккегарда Мааса, голови Німецько-кавказького товариства, мусульманським радикалом той не був. Маас не має сумнівів, що вбивство Хангошвілі організували російські спецслужби або пропутінський чеченський правитель Кадиров. «Соколов» приїхав до Берліна з Парижа напередодні вбивства, — каже Маас. — Це свідчить про те, що інформацію про звички Хангошвілі хтось для нього вже зібрав. Імовірно, це чеченці, симпатики Кадирова, які живуть у Берліні".
Як з’ясували невдовзі після вбивства Хангошвілі Bellingcat і Der Spiegel, заарештований у Берліні «Соколов» — насправді 49-річний
«У службах безпеки багатьох держав НАТО політичний мотив убивства Хангошвілі вважають більш вірогідним, ніж мотив, пов’язаний з організованою злочинністю, — писав Der Spiegel. — Припускають, що цей злочин могла організувати ГРУ — російська військова розвідка». Видання сумнівається, що «Соколов» є штатним співробітником ГРУ — радше платним кілером. Мовляв, у затриманого вбивці є татуювання, які «грушнику», що має добре маскуватися, не дуже пасують… За словами Мааса, прізвище Хангошвілі було у російському «чорному списку» чеченців, які живуть за кордоном і яких Кремль планує ліквідувати. Список оприлюднив 2008 року портал Chechenpress. Із того часу багатьох осіб із цього переліку вже вбили…
«Якщо слідство доведе, що Росія відповідальна за вбивство Хангошвілі, ми опинимося у новій ситуації, — застерігає у газеті Bild Армін Шустер, депутат Бундестагу від Християнсько-демократичного Союзу (партії канцлера Анґели Меркель), який у німецькому парламенті займається питаннями внутрішньої безпеки. — Це буде повернення в епоху „холодної війни“. Дільність німецької контррозвідки й розвідки щодо Росії має бути розширено. Це означатиме, зокрема, використання більшої кількості технологій і персоналу». А депутат Бундестагу від опозиційної Вільної демократичної партії Александр Лямбсдорф закликав німецький уряд до «негайного з’ясування» обставин убивства Хангошвілі, «попри те, що це може спричинити критику з російського боку».