«Незалежна Шотландія досить швидко вступить у ЄС»
Глава її уряду Нікола Стерджен – категорично проти «Брексіту». І за новий референдум щодо незалежності
Напередодні дострокових парламентських виборів у Великій Британії перша міністерка Шотландії Нікола Стерджен представила у Глазго програму Шотландської національної партії (ШНП). Головні програмні постулати є такими: «ні» для «Брексіту» й «так» для незалежної Шотландії.
Лідерка ШНП наголосила: більшість жителів Шотландії не бажає виходу Сполученого Королівства з Європейського Союзу. «Голос за Шотландську національну партію на виборах 12 грудня буде голосом за порятунок від „Брексіту“, — агітувала глава уряду Шотландії. — Це буде голос за те, аби шотландське майбутнє опинилося у шотландських руках. І за те, аби Консервативна партія Бориса Джонсона не отримала у парламенті Британії більшості».
Лідерка ШНП каже, що вже 2020 року намагатиметься організувати референдум щодо незалежності Шотландії. Однак згоду на такий референдум мав би дати уряд Великої Британії. Стерджен розраховує, що сильний результат ШНП на парламентських виборах 12 грудня дозволить їй посилити політичний тиск на Лондон, і врешті-решт новий британський уряд дасть добро на шотландський референдум.
Раніше перша міністерка Шотландії обіцяла повернутися до теми референдуму тоді, коли підтримка незалежності Шотландії буде на рівні 60% виборців. Зараз ця підтримка близько 50%, але ШНП вважає, що час на новий референдум уже настав. Мовляв, перший, на якому більшість шотландців проголосувала проти виходу з Королівства, відбувся 2014 року. Тобто ще до загальнобританського референдуму щодо «Брексіту», який, на думку Ніколи Стерджен, кардинально змінив політичну ситуацію.
Як розповіла Стерджен в інтерв’ю ВВС, незалежна Шотландія могла би за «відносно короткий» період стати членом Європейського Союзу. «Якщо Шотландію випхають з ЄС, будемо шукати зворотний шлях», — наголосила перша міністерка. Хоча 60% шотландського експорту йде у Сполучене Королівство, і лише 18% - у ЄС, Шотландія, за словами Стерджен, хоче «залишитися на спільному ринку Євросоюзу, який у вісім разів більший за британський». Шотландію надихає приклад Ірландії. «Коли вона сполучила свою незалежність з членством у ЄС, то експорт Ірландії до Євросоюзу зріс, і ця держава стала заможнішою, — підкреслила Стерджен. — Вважаю, Шотландія також може цього досягнути».
А тим часом…
Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон, який є активним прихильником «Брексіту», на дострокових виборах може отримати більшість у парламенті з перевагою в 68 голосів. Такого висновку, повідомляє Reuters, дійшли соціологи YouGov. За їхніми прогнозами, Консервативна партія Джонсона матиме у Палаті громад 359 депутатів з 650 (мала 317).
Лейбористська партія матиме 211 депутатів (мала 262), ШНП — 43, а ліберальні демократи — 13 депутатів.