«Томас Кук» уже нікуди не летить...
Одна з провідних туристичних компаній світу збанкрутувала. Уряд Британії має повернути з теплих країв додому понад 150 тисяч туристів
Thomas Cook, британська туристична компанія зі 178-річною (!) історією, збанкрутувала. Британське Управління цивільної авіації (CAA) повідомило, що фірма «Томас Кук» «припинила діяльність із негайними наслідками». Відразу після цього розпочалася «операція Matterhorn» — наймасштабніше в історії повернення туристів з-за кордону. Як повідомила інформагенція ВВС, ідеться про понад 150 тисяч британських мандрівників, які довірилися досвідченому й авторитетному туристичному оператору.
Виконавчий директор Тhomas Cook від імені компанії вибачився перед її «мільйонами клієнтів і тисячами працівників». Мова про 22 тисячі співробітників фірми у цілому світі, 9 тисяч із яких — у Великій Британії.
Міністр транспорту Сполученого Королівства Грент Шепс запевнив: уряд разом із CAA винайняв десятки додаткових чартерних літаків, — аби туристи могли повернутися додому без додаткових оплат.
Міністерство транспорту запевнило: усі клієнти компанії Thomas Cook, які перебувають за кордоном, матимуть можливість повернутися на батьківщину «настільки швидко, настільки це можливо», причому ще до тієї дати, на яку придбали зворотні квитки. Повернути усіх клієнтів компанії «Томас Кук» планують протягом двох найближчих тижнів, перші чартерні літаки вирушили на Туманний Альбіон 23 вересня. Транспортне відомство Британії також попередило, що «невеликій кількості» клієнтів збанкрутілої фірми доведеться придбати зворотні авіаквитки за власний кошт. Пізніше ці гроші туристам обіцяють повернути.
Першу закордонну подорож компанія Thomas Cook організувала далекого 1841 року — для 570 осіб, які хотіли поїхати на з’їзд абстинентів (тих, хто повністю відмовляється від уживання алкогольних напоїв). Після 1864 року британські клієнти фірми могли подорожувати, зокрема, до Швейцарії, Італії або Франції. Свою теперішню назву фірма одержала 1871 року і з того часу стала однією з найпопулярніших туристичних компаній світу. Thomas Cook діяла у 16 державах і обслуговувала щороку близько 19 мільйонів туристів.
Thomas Cook знищили «Брексіт» і конкуренти
«На його могилі написано: «Людина, яка зробила подорожі легшими», — пише Якуб Мєльнік, оглядач польського видання Wprost. — Томас Кук, неосвічений місіонер, дав своє ім’я фірмі, яка понад півтора століття була синонімом масового туризму. Саме завдяки Томасові Куку з’явилася мода на закордонні подорожі, путівники та дорожні чеки, якими користалися у ті часи, коли ще не було кредитних карток.
Компанія завжди була синонімом солідності й довіри до британської традиції. Це була чи не остання велика туристична фірма, яка відстоювала живий контакт із клієнтами. У той час, як конкуренти діяли майже виключно в Інтернеті, фірма утримувала по цілому світу 500 офісів, у яких працівники Thomas Cook допомагали мандрівникам обрати напрямок для відпочинку.
Власне, саме до таких проявів старої, доброї британської солідності апелюють прихильники виходу Великої Британії з Європейського Союзу. Але парадокс у тому, що саме «Брексіт» став одним із чинників, які добили компанію Thomas Cook. Істерія, спричинена планами виходу Британії з ЄС, відвадила від закордонних подорожей чимало старих клієнтів фірми, які звикли до неї і цінували класичний стиль її діяльності. А нові клієнти не прийшли, бо сьогодні кожен сам собі туристичний агент: сам купує квитки в Інтернеті, сам бронює готелі й планує відпочинкові атракції…
Компанія збанкрутувала під тиском ринку, який сама створила. Її падіння змусило уряд ЇЇ Величності до організації найбільшої після
Важко уявити більш сумний кінець прекрасної історії фірми, яка розпочала працювати за часів, коли над Британською імперією не заходило сонце. А завершує свою роботу за кілька тижнів до «Брексіту», який може означати нову еру ізоляції Великої Британії від решти світу. Колапс «Томаса Кука» є також колапсом Сполученого Королівства".