Brexit чи не Brexit? Ось у чім питання
ЄС непохитний: перегляду Угоди про вихід Британії з ЄС не буде! А наявну Угоду британський парламент не підтримає…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382024/brexit.jpg)
Невдала спроба провести через Палату громад Угоду між Великою Британією і ЄС про «Брексіт» (вихід королівства з євроспільноти) може коштувати Терезі Мей прем’єрського крісла. У середу, 12 грудня, Консервативна партія, яку представляє Мей, мала визначитися щодо вотуму недовіри своїй лідерці. Як казала Мей, якщо відповідний комітет парламенту проголосує за недовіру прем’єрці, вона буде «готова завершити роботу» на посту глави уряду. Тож не можна виключати варіант дострокових виборів… А «Брексіт»? Він і далі в густому лондонському тумані…
Парламент Великої Британії мав визначитися щодо Угоди з ЄС про «Брексіт» у вівторок, 11 грудня. Але голосування не відбулося. Чому саме, Тереза Мей пояснила Палаті громад у понеділок. «Якби ми провели голосування завтра, то Угоду би відхилили зі значною перевагою», — констатувала прем’єр-міністр. І наголосила: від планів затвердити в парламенті Угоду про «Брексіт» британський уряд не відмовляється, просто положення Угоди про кордон із Ірландією, які, мовляв, спричиняють найбільший спротив депутатів Палати громад, треба покращити. Для цього Мей вирушила у турне «на континент», як кажуть британці, сподіваючись, що зможе переконати лідерів ЄС. І до 21 січня 2019 року, заявили в офісі Мей, її уряд обов’язково запропонує британському парламенту визначитися щодо Угоди з ЄС про «Брексіт».
Для Ірландії, яка є і залишиться членом ЄС, дуже важливо, аби після виходу Сполученого Королівства з євроспільноти кордон між незалежною Ірландією і Північною Ірландією, частиною Британії, залишався максимально «прозорим». Тобто щоб на цьому кордоні, як і тепер, фактично не було прикордонного й митного контролю. (Цю умову Дублін розглядає як ключову для підтримання миру в Ольстері. Мовляв, тамтешні ірландці-католики не повинні почуватися «відрізаними» від Ірландії). Євросоюз поставився до вимог Дубліна з повагою. І запропонував внести до Угоди про «Брексіт» положення, згідно з яким після виходу Британії з ЄС у Північній Ірландії і надалі будуть чинними деякі внутрішні норми Євросоюзу. Це положення багатьом депутатам Палати громад, у тому числі консерваторам, не до вподоби. Мовляв, якщо для Північної Ірландії зробити виняток, «Брексіт» буде несправжнім, неповноцінним…
Після того, як уряд Великої Британії не вніс Угоду про «Брексіт» до парламенту, президент Європейської ради Дональд Туск скликав позачергову зустріч лідерів ЄС. Утім, Мей не варто сподіватися, що Євросоюз погодиться переглянути якісь пункти Угоди. «Ми не будемо її переглядати, — наголосив Туск. — Але ми готові обговорити, як полегшити ратифікацію у Великій Британії»… Про небажання ЄС переглядати Угоду про «Брексіт» Терезу Мей попередили також президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер і федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель.
Що далі? Як неодноразово наголошувала сама Мей, у випадку несхвалення парламентом Великої Британії Угоди про «Брексіт» залишаться два варіанти: або «Брексіт» без жодної угоди (цей сценарій через його непередбачуваність називають «стрибок із обриву»), або жодного «Брексіту». Більш імовірним є перший сценарій. Ось і Туск заявив, що 13 грудня лідери ЄС обговорять на своїй зустрічі «готовність до сценарію без Угоди». Утім, повністю відкидати можливість другого сценарію не варто, бо противників виходу з Євросоюзу в Сполученому Королівстві з кожним днем усе більше. За даними соціологів, якби відбувся повторний референдум, більшість британців проголосувала би проти «Брексіту».
Британських противників «Брексіту» надихнув днями