Порошенко: "5 вересня можливе припинення вогню"
- 04.09.2014, 19:41
- 1 404
Президент Петро Порошенко погодив з лідерами США, Німеччини, Франції, Великої Британії та Італії, що п’ятниця 5 вересня стане ключовим днем щодо вибору між мирним планом та "іншим варіантом", який Порошенко називає "рішучою деескалацією"
/wz.lviv.ua/images/news/2014/09/867c768857bb037349bdb0c23ff9dde0.jpg)
Про це глава держави заявив під час підходу до преси в Ньюпорті (Уельс, Велика Британія), де 4-5 вересня проходить саміт НАТО.
За його словами, предметом обговорення був певний проект рішення, яке має бути ухвалено на ріні "трьохсторонньої контактної групи" за участю представників незаконних збройних формувань.
"В п’ятницю о 14 має бути відбутися засідання трьохсторонньої контактної групи, на якій має бути підписано документ, який передбачає етапність запровадження мирного плану. І першим елементом в ньому буде припинення вогню", — заявив Порошенко.
"Якщо зустріч буде підтверджено, якщо вона відбудеться, я дам доручення керівництву генерального штабу про двостороннє припинення вогню і ми сподіваємося, що імплементація мирного плану буде започаткована вже завтра (5 вересня -ЄвроПравда)", — пообіцяв він.
Президент наголосив, що з лідерами провідних країн НАТО було погоджено, що в разі зриву переговорів може бути запущений інший варіант, назвавши його "рішучими діями"
"Якщо цього не відбудеться, то (імовірність) наших рішучих дій щодо деескалації конфлікту є дуже високою. Але ми прагнемо миру", — додав президент.
Інші деталі плану, яки може бути ухвалено в п’ятницю, президент не повідомив.
“Україна ніколи не хотіла війни, втомилася від війни, і робитиме все можливе для того, щоб на українську землю прийшов мир”, — заявив Порошенко. За його словами, шлях до миру лежить через припинення кровопролиття, інші дії, які сприятимуть роззброєнню, загальнонаціональному діалогу, прийняттю відповідних законодавчих актів для встановлення стабільності у Луганській і Донецькій областях.
Напередодні Порошенко вів перемовини на цю тему з Путіним, запевняв, що начебто знайшли спільну мову. Російський президент озвучив сім пунктів нібито цього плану (він, щоправда, виглядав ледь не як ультиматум). Від Порошенка ми чули дещо. Найголовнішою його вимогою було виведення російських військ з Донбасу, відновлення українською стороною контролю над своїм кордоном, створення буферної зони безпеки...
Реакція сепаратистів на вісті з Ньюпорта загалом позитивна. Лідери самопроголошених “народних республік” Олександр Захарченко та Ігор Плотницький повідомили, що готові віддати наказ своїм збройним формуванням про припинення вогню — якщо представники України підпишуть погоджений з ними план політичного врегулювання конфлікту.
А якщо не підпишуть? Петро Порошенко дав зрозуміти, що у випадку, якщо інша сторона не погодиться на укладення і виконання мирної угоди, ймовірність “наших рішучих дій щодо деескалації конфлікту є дуже високою”. Є всі підстави вважати, що ці “рішучі дії” буде вживати не тільки Україна. За словами Порошенка, “з лідерами провідних держав НАТО було погоджено, що в разі зриву переговорів може бути запущено інший варіант. Але ми прагнемо миру...”.
Про який “інший варіант” може ітися, дізналася, імовірно, кореспондент “Голосу Америки” Мирослава Гонгадзе. Її надійні джерела у Вашингтоні у четвер повідомили, що протягом найближчих 36 годин може бути оголошено про надання військової допомоги Україні з боку США і НАТО.
Цю тему якраз і обговорювали на саміті Альянсу у Ньюпорті. За словами Порошенка, НАТО прийме рішення щодо залучення України до спеціальної програми, в рамках якої буде створено чотири трастові фонди. Вони сприятимуть вирішенню питань військової логістики, комунікації, кіберзлочинності, соціальної реабілітації поранених. І ще один нюанс, на якому наголосив президент і який мали би взяти до уваги у Кремлі: НАТО підтримало “рішучі двосторонні дії країн-членів щодо забезпечення військово-технічної допомоги підтримки для України”.
“Це саме те, чого ми чекали!” — сказав президент України.
Коментар для «ВЗ»
Анатолій ГРИЦЕНКО, народний депутат, екс-міністр оборони
Президент України Петро Порошенко анонсував можливе перемир’я на Донбасі, починаючи з 14:00 п’ятниці, 5 вересня. Припинення вогню і пошук мирного рішення дає країні надію. Водночас не знаю як вас, але мене не покидає відчуття тривоги. Якою ціною буде досягнуто миру? Які позиції, тактичні й стратегічні, держава Україна здаватиме на користь Путіна, адже він, ворог-агресор, напевно не є альтруїстом? Чи не буде нова мирна пауза, як попередня, використана Путіним для перегрупування сил і нарощування воєнного потенціалу з наступними, ще більшими жертвами — як це сталося після червневого “перемир’я”?
Президент США Барак ОБАМА:
“Зустріч в Уельсі з президентом Порошенком продемонструє єдність
28 країн, які підтримують суверенітет України і її право захищати свою територію. Україна потребує підтримки не тільки на словах. НАТО має допомогти модернізувати і підсилити її силові структури”.