BLAGO/ будуємо міста третього тисячоліття

У скляній «кімнаті останнього прощання» львівського крематорію прощатися можна буде лише… за гроші

При проєктуванні львівського крематорію, який зводять на Голосківському кладовищі та обіцяють відкрити восени цього року, передбачено спеціальне приміщення для прощання з померлою людиною

Фото із відкритих джерел
Фото із відкритих джерел

Це ритуальний зал площею 67,9 метрів квадратних, а також окреме приміщення, відокремлене від залу кремаційних печей скляною оглядовою перегородкою — «кімната останнього прощання» площею 19,2 метрів квадратних. Саме в цьому приміщенні, за бажанням родини померлого, або законного замовника кремації, буде надаватися додаткова послуга «Останнє прощання».

У межах цієї послуги родичі та близькі померлого матимуть можливість у супроводі священнослужителя, духовного наставника родини або відповідального працівника крематорію бути присутніми під час завершального етапу церемонії прощання.

Про це повідомив у коментарі для «ВЗ» директор ЛКП «Муніципальна обрядова служба» Максим Путря.

«У „кімнаті останнього прощання“ передбачено візуальний супровід переміщення домовини з тілом до кремаційної печі безпосередньо перед початком процесу кремації, — каже Максим Путря. — Така практика є поширеною у багатьох країнах Європи та відповідає сучасним стандартам організації кремаційних послуг. У деяких крематоріях Великої Британії, Нідерландів, Німеччини, Бельгії та інших європейських держав передбачені спеціальні кімнати спостереження або прощальні приміщення, де родичі можуть бути присутніми під час завершального етапу церемонії та особисто переконатися у дотриманні всіх процедур із належною повагою до померлого. Практика європейських крематоріїв свідчить, що така послуга має попит серед сімей, для яких важливими є релігійні, культурні або особисті традиції прощання. Для багатьох родин присутність під час останнього етапу церемонії є важливою складовою прощання та сприяє дотриманню обраних духовних і сімейних традицій».

Максим Путря каже, що запровадження такої послуги у львівському крематорії - забезпечення права людей на вибір форми прощання з померлими, врахування релігійних та культурних традицій різних конфесій і громад, а також наближення стандартів надання ритуальних послуг до практик, які успішно застосовують у країнах Європейського Союзу. Послуга є добровільною і надаватиметься лише за попереднім зверненням родини.

Залізні аргументи, чому так дорого

Щоб родина померлого через скло побачила останній шлях домовини до розпаленої печі крематорію, потрібно заплатити за окремим тарифом. Скільки це буде коштувати, Максим Путря не уточнив журналістці «ВЗ» — мовляв, на етапі будівництва крематорію тарифів ще не розробляли.

Перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко заявив для сайту «Твоє місто», що послуга кремації у Львові буде коштувати 10−20 тисяч гривень, залежно від кількості замовлених послуг. Відтак кремація у столиці Галичини буде, як і проїзд громадським транспортом, найдорожчою в Україні (в інших містах — 5−6 тисяч гривень).

Серед аргументів, чому дорого: у львівському крематорії встановлено дві печі іспанського виробництва, які є найпотужнішими серед інших крематоріїв України та тут будуть кремувати тіла з усього заходу України.

«Зараз рівень підтримки кремації серед українців зріс, зважаючи на повномасштабну війну та заповіти деяких військових їх кремувати», — підсумував Андрій Москаленко.