На подвір'ї господаря тхір збитків не зробить…
У сусідки пропав півень, і вона, виливаючи подрузі свої жалі, почала грішити на тхора. Начебто кілька днів перед тим бачила того звірка між купою каміння. І тепер думає, що це він, сякий-такий, вкоротив віку її улюбленцеві. Думає помилково — швидше за все, когута вполювала лисиця…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520946/tkhir.jpg)
Лісовий тхір — тваринка у наші часи рідкісна. У містах дехто для екзотики тримає ручного тхорика. Але від свого родича він відрізняється багатьма манерами. Та й навряд чи вжилися б один з іншим.
— Колись люди у селах мали велику господарку: хліви, стодоли, комори, — розповідає головний мисливствознавець Львівщини Василь Бурмас. — Серед цього хазяйства і любив жити тхір. Щоправда, господареві збитків не робив — курей і кролів не душив, яєць не крав. Переважно йшов промишляти до сусідів… Дуже завзята ця тваринка — тхір. Запросто може дати собі раду зі щуром. Тим і корисний він, що знищує небезпечних для людини гризунів. За ніч може вполювати до 12 мишей! З розвитком цивілізації тхорів стало значно менше. Їх занесли до Червоної книги…
Тхір виділяється ще й різким неприємним запахом. Його виділяють спеціальні залози у тілі цієї тварини. Цей запах — захисна реакція тхора на небезпеку. Якщо на нього спробує напасти собака, лис або куниця, тхір вдається до «газової контратаки» — і нападник, не витерпівши смороду, відступає.
Згадайте, приблизно так само діє восьминіг, коли до нього наближається морський хижак чи людина. Зброєю проти нападника слугує хмарка отруйного «чорнила», яке випускає ця морська істота.
До слова, у такий же спосіб захищають себе і бобри. Для них (найперше — недавно народжених) чи не головним ворогом є щуки. Тому бобри і захищаються нестерпним запахом зі своїх залоз.
Тхори — прекрасні мисливці, в основному полюють у темну пору доби. За ніч можуть подолати до 10 кілометрів. Швидко лазять по деревах, добре плавають.
Цікавинки про тхорів
- Тхори — великі сплюхи. Іноді можуть проспати до пів доби.
- Гнучке тіло дозволяє тхорам пролазити у найвужчі отвори.
- Тхори погано бачать, зате мають добрий слух і нюх.
- За годину тхір здатний вирити нору завдовжки п’ять метрів.
- Серце тхорів б‘ється із частотою 200−240 ударів за хвилину (у людини воно б‘ється від 60 до 100 разів за хвилину).
- Ці тваринки вміють бігати задом наперед.