«20 днів у Маріуполі», які вразили світ
Український фільм уперше взяв «Оскара»! Зі скороченої телеверсії церемонії момент нагородження вирізали…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508674/20-dniv-v-mariupoli.jpg)
Уперше за 96 років вручення кінопремії «Оскар» на сцену по нагороду вийшли українці. Стрічка «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова здобула «Оскара» як найкращий повнометражний документальний фільм. Це перший український фільм, який отримав «Оскар».
"20 днів у Маріуполі" - не лише хроніка трагічних подій 2022 року. Це також дуже особистий фільм про роботу репортерів на війні й документування історії. Знімаючи ті події, українські журналісти ризикували своїм життям…
«Я вдячний. Але, напевно, я буду першим режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм, — заявив, одержуючи «Оскара», режисер картини Мстислав Чернов. — Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах.
Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле. Проте ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддав своє життя, — щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, а спогади формують історію" (на фото — кадр з фільму).
Але не встигли ми натішитися знаковою перемогою українців, як довкола неї вибухнув скандал.
На телеканалі «Суспільне. Культура» 11 березня мав відбутися повторний показ церемонії вручення кінонагород, тож організатори «Оскара» надіслали «Суспільному» скорочену міжнародну телеверсію заходу. Як з’ясувалося, із тієї версії неочікувано вирізали саме момент нагородження фільму «20 днів у Маріуполі» й потужну промову Мстислава Чернова…
«Команда була шокована й глибоко розчарована, коли не побачила у монтажі міжнародної версії номінацію «Найкращий повнометражний документальний фільм», де справедливу нагороду здобула стрічка «20 днів у Маріуполі», — обурився колектив «Суспільного». — Потужна промова Мстислава Чернова підкреслила єдність між Україною і світом — і тим прикріше бачити виключення цього повного правди й сили епізоду з версії, розповсюдженої для світових ліцензіатів премії «Оскар».
У компанії Disney Entertainment заявили, що нагородження фільму «20 днів у Маріуполі» не включили у скорочену міжнародну телеверсію «Оскар» через часові обмеження, які передбачає коротка версія шоу — на 90 хвилин. Але, нагадали на «Суспільному», торік для номінації, де перемогла стрічка про російського опозиціонера Олексія Навального, місце у скороченій версії знайшлося. Як і для політичної промови його дружини… Телеканал «Суспільне. Культура» вирішив показати повну версію церемонії «Оскара», — аби глядачі побачили перемогу України.
P. S. На 96-й церемонії нагородження лавреатів кінопремії «Оскар» тріумфував художній історичний фільм «Оппенгеймер», який загалом забрав сім золотих статуеток (був номінований аж на 11 «Оскарів»). У номінації «Найкраща жіноча роль» перемогла Емма Стоун («Бідолашні створіння»), а у номінації «Найкраща чоловіча роль» — Кіліан Мерфі («Оппенгеймер»).