«Хіба дітей можна планувати? Діти родяться від любові!»
Марія Ракус народила дев’ятьох дітей. І усі - дівчата!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498235/bahatoditna-mama.jpg)
У 46-річної Марії Ракус — дев’ятеро дітей. Ні, не усиновлених. Усі дітки — її рідні кровиночки. Але дивина не у тому, що пані Марія народила сама аж дев’ятьох, а у тому, що усі вони — дівчатка! Найстаршій — 27 років, наймолодшій — лише п’ять. Дві старші доньки заміжні. Одна вчителює, інша — кухар-кондитер. Мабуть, доля «компенсувала» багатодітній матері народження й виховання дівчаток, бо її доньки наразі народжують лише хлопчиків. Тож у пані Марії троє внуків-козачків! Олексій, Матвій і Захар — бабусина гордість.
Живе пані з доньками у селі Куровичах на Золочівщині (Львівська область). Про себе каже, що вона — звичайна сільська жінка. Чи мріяла пані Марія про таку велику родину? Каже, усі доньки бажані й дуже для неї дорогі. Навіть не уявляє собі, як би могла жити, якби не мала аж так багато красунь — Христину, Іванну, Анастасію, Мар’яну, Уляну, Мартусю, Софію, Божену і Ангеліну.
Перший чоловік пані Марії відійшов у засвіти у молодому віці. Жінка народила йому двох дівчаток, але тато не встиг натішитися своїми сонечками — Всевишній відміряв йому коротку життєву дорогу. Йшов чоловік з роботи, серце стиснулось і зупинилося. На той час старшій донечці було лише сім років.
Минуло трохи часу, і Марія познайомилася зі своїм Володимиром, який згодом став її другим чоловіком.
— Це була випадкова зустріч, — каже Марія. — Побачила у центрі Львова знайому. Розмовляла з якимось чоловіком. Ми одне одному сподобалися, почали зустрічатися. Володя на 19 років старший за мене, на той час був розлучений.
Із Володимиром Марія народила ще сімох дівчаток. Першою спільною дитиною стала Настя, якій вже минуло 19 років. Потім «так сталося» — завагітніла другою спільною дитиною, але навіть не здогадувалася, оскільки місячні не припинилися.
— Знаєте, коли стало відомо, що вагітна другою спільною дитиною, зраділа, — продовжує Марія. — Якщо є що покласти в тарілку для трьох дітей, то і для четвертої знайдемо і тарілку, і ложку, і те, що покласти у цю тарілку. За якийсь час — ще одна дитина, потім ще… Хтось мене запитує: то ви планували стільки дітей мати? Хіба дітей можна планувати? Діти родяться від любові! Хтось колись мені дорікнув, що народжувала, бо мала з держави зиск. Це неправда. Коли я народжувала, тих тисяч не було. Обходилися у родині тим, що мали. Чоловік працював на будові, і так жили.
Пані Марія пригадує, коли прийшла до лікаря, бо мала якісь проблеми, він усміхнувся: «Я вас вітаю. Ви — вагітні. Сказати вам, хто „там“ у вас?». — «Не треба. Я і сама знаю, що там буде дівчинка. Якщо я ношу під серцем дев’яту дитину, то наперед знаю, що це буде дівчинка!».
— Ви мріяли з чоловіком про сина? Чи для нього доньки були Всесвітом?
— Мій Володя жартував, що коли народжується донька, то є «ювелірна робота». Він любив їх понад життя.
Чоловік пані Марії ще під час Революції Гідності розумів, що має бути там, де дуже потрібний. Казав, поїде до Києва, але дружина заборонила. А згодом Володимир Швайка схитрував — сказав, що знайшов файну роботу і їде на заробітки. Обіцяв надсилати сім'ї гроші. Це був вересень 2016-го. А через два дні зателефонував і сказав, що він — поблизу Маріуполя. На запитання дружини, що він там робить, відповів, що пішов добровольцем у Правий сектор — захищати рідну землю. І вже тоді отримав позивний «Дід Вова».
Пан Володимир нікому не казав, що у нього так багато дітей. А з’ясувалося, що він багатодітний батько, випадково. У листопаді, коли збирали списки дітей для закупівлі подарунків на день Святого Миколая, пан Володимир сказав, скільки тих подарунків треба йому. Побратим, який складав ті списки, каже: «Діду Вова, я розумію, що ти і внуків любиш, але ми даємо подарунки тільки дітям». І пан Володимир відповів: «Бери аркуш і пиши всіх моїх дітей поіменно». І почав диктувати імена усіх дівчаток… Батальйон був шокований.
На жаль, чоловік пані Марії на війні отримав інфаркт міокарда. Оскільки був добровольцем, лікуватися у військовому шпиталі на сході не міг. Доставили Володимира на Львівщину.
— Одна реанімація, згодом — наступна, — зітхає пані Марія. — Потім операція і реабілітація. А потім серце просто розірвалося. Це був січень 2019-го. Наймолодшій нашій донечці Ангелінці було лише 7 місяців. Він бачив її не більше трьох тижнів.
Коли народилася Ангеліна, Володимирові тоді було 59 років. Він побратимам зізнався, що у нього донечка народилася. Хлопцям аж очі на лоба полізли: «Діду Вова, може, внучка?!».
Пані Марія — мати-героїня. Оббивала пороги, надсилала документи у різні інстанції, і нарешті три роки тому отримала це почесне звання.
Мама-бабуся Марія у родини старших дітей, як сама зізнається, не пхається. Дві доньки з чоловіками і дітками живуть окремо, ще дві дівчинки — студентки, їдуть з дому майже на тиждень. А вона зі старенькою мамою і п’ятьма дівчатками вдома.
На всіх неповнолітніх діток отримує пенсію. На все її не вистачає, але пані Марія — господиня. Оскільки живе у селі, має власну городину, тримає живність. Робить закрутки на зиму, варить-випікає щодня на велику сім'ю. Лише борщу треба наварити 7−8 літрів. Найбільше роботи, звісно, на великі свята, коли збирається уся родина. До прикладу, на Різдво робить два 8-літрових баняки голубців. В одному — пісні, на Святвечір, в іншому — на наступний день, з м’ясом. А ще жінка багато вишиває.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B02.jpg)
— Після смерті чоловіка, якби не голка і полотно, я би зійшла з розуму, — каже вона. — Найстарша наша спільна донька тоді була у 9-му класі. Найменшій — 7 місяців. Було настільки важко не так фізично, як морально. Я брала голку і рахувала хрестики — це дуже відволікало. За минулий рік з-під моїх рук пішло 50 вишитих бісером робіт. Я — волонтерка. Усі роботи віддаю на благодійність. Мої вишивки забирають у США, Німеччину, Португалію, в інші країни світу. За кошти, які було виручено за картини, допомагають хлопцям на фронті. Я грошей за свої вишивки не беру! Знаєте, мій чоловік також був на фронті. Їм тоді дуже допомагала діаспора. Тож тепер і я віддаю свої роботи на благодійність, щоб допомагати іншим, хто боронить нашу країну. А ще на благодійність віддаємо картини, які малює моя Марта.
— А на замовлення вишиваєте?
— Ні. І у мене вдома немає жодної вишивки. Вірите, ми цьогоріч на Великдень накрили пасхальний кошик тим рушничком, який ще вишивала моя мама. Йому вже, мабуть, більше як 50 років. Ви тільки не подумайте, що мені легко. Насправді мені дуже не просто. Але я ніколи не стогну і не нарікаю на долю. Те добро, яке роблю, до мене повертається устократ більше. Знаєте, коли я народила наймолодшу донечку Ангелінку, мене з пологового забирала волонтер, бо чоловік був на війні. Вона у соцмережах написала, що сім'я з дев’ятьма діточками тулиться в одній кімнатині. За кілька днів до мене зателефонувала журналістка з однієї газети і написала про нас. А ще невдовзі мені зателефонував незнайомець, який запропонував допомогу. Приїхав, познайомилися. Звати його Сергій, він — зі Львова, має бізнес за кордоном. Цей Сергій купив моїй родині будинок у селі площею 100 квадратів. Уявляєте, ми з однокімнатного гуртожитського покою перебралися у власний дім, та ще й такий величезний!
— Вам, мабуть, заздрило усе село?
— Ой, та люди різне говорили. Але він сказав не зважати ні на кого. Ба більше, він ще й за ремонт заплатив. У будинку замінили вікна-двері, встановили котел, ванну і туалет.
— Голова сільської ради, мабуть, допомагає вашій родині?
— Ой, одного разу благодійний фонд попросив дати списки багатодітних родин. Хотіли допомогти продуктовими наборами. Але мене у тих списках не було… Чи було прикро? Було. Але я сама ніколи ні у кого нічого не прошу. Як дадуть — добре. Торік, коли вимикали світло, в будинку було холодно. В одній з кімнат нема ніякого опалювального приладу. Я поїхала на ринок, купила «буржуйку», і цілу зиму палила дровами у тій «буржуйці». І цього року буде так само. Але ми все переживемо. Аби тільки закінчилася війна…