Лелеку назвали Іваном Васильовичем…
Білий птах з чорною ознакою прилітає подивитися, чи добре працюють селяни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/493665/leleka.jpg)
Ви, напевно, чули легенди про перевтілення душ, так звану реінкарнацію. Це коли померла людина знаходить своє продовження в іншому виразі, в іншій субстанції. Скажімо, продовжує своє земне життя у… тваринці. Я не дуже вірю у такі розмови, але днями моя невіра похитнулася.
Кілька років тому пішов у засвіти мій добрий знайомий, ще зовсім не старий чоловік-одинак, за фахом — електрик. Залишив по собі добру пам’ять. Був роботящий як віл, у кожній сусідській хаті залишив часточку своєї праці: комусь після зміни щось змурував, змайстрував з дерева, полагодив велику техніку і дрібну машинерію. Город у нього був у зразковому стані - не кожна жінка так поралася. Біля дідового саду посадив свій, дуже любив квіти. А у стайні вирощував з десяток чорних поросят, сотню курей-качок. До всього мав легку руку, все у нього велося.
А ще у нього було дуже добре серце. Міг останню сорочку віддати — лиш би комусь зробити добре. І завжди усміхався. Позитивчик — кажуть про таких.
Знали його небалакучим, але коли сідав за святковий стіл і трохи розслаблявся, брався читати своєму сусідові мораль: не будь лінтюхом, чоловіче, працюй, працюй і ще раз — працюй! От коли помру, буду приходити до тебе — подивлюся: господарюєш ти чи байдики б'єш…
Наговорив собі той чоловік. Страшна невиліковна хвороба за кілька місяців підкосила його. На похорон сільського улюбленця, попри зимову негоду, прийшла хмара людей. Кожен із сумом згадував, як багато чим прислужився йому Іван Васильович, яку достойну людину втратила їхня округа…
А навесні спорожніле подвір'я знову ожило. На ньому взялися господарювати родичі і сусіди. Коли садили картоплю, на городі несподівано приземлився лелека. Це неабияк здивувало саджальників, адже раніше цих білих птахів з чорною ознакою тут не помічали. Бузькового гнізда нема поблизу у радіусі десяти кілометрів — складний гірський рельєф не дозволяє птахам будувати тут свої оселі.
А цьому бузькові на новому місці, видно, сподобалося. Ходив туди-сюди, щораз зиркаючи у бік картоплярів. Підходив зовсім близько — немовби хотів подивитися, чи добре ті роблять свою роботу. Жінки жартома казали: то, напевно, світлої пам’яті Іван Васильович на своє подвір'я прийшов — хоче переконатися, чи ми не зледачіли…
Так і закріпилося за цим лелекою незвичне ім'я, ще й по батькові…
Лелека Іван Васильович тепер часто навідується на подвір'я покійного ґазди. Буває, з’явиться у небі на горизонті, бере курс на багаті кониками-стрибунцями луки, а тут знизу нові господарі язиком кличуть: «торохкотять» — так само, як роблять лелеки у гнізді, закидаючи голову на спину. Після серії таких звуків лелека змінює напрям польоту, робить у повітрі кульбіт — і повертає на обійстя Івана Васильовича. Приземлиться і давай обходити хазяйство вздовж-упоперек. Ніби справді «інспектує» його.
Кожного тижня «приблудний» лелека вважає своїм обов’язком навідатися у двір, де донедавна жив знаменитий сільський умілець. А може, і справді Іван Васильович перевтілився у птаха, щоб, як і обіцяв при житті, наглядати, чи не стали неробами його сусіди?