«Чистий четвер» для… борсуків
Зразковий порядок борсуки підтримують і у своїх багатосекційних «квартирах»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/488125/borsuk.jpg)
У гості до мене приїхав товариш з двома дітьми. За роботою і навчанням їм нема коли побувати на природі, тому після чаювання вирішив прогулятися з ними по лісу. Затія моя виправдала сподівання — гарних вражень малеча набралася багато.
Найбільше школярики хотіли побачити борсучі нори, про які розповідав ще вдома. Прагнучи якнайшвидше побачити їх, підіймалися по гористій місцевості, не помічаючи втоми. Зраділи, коли нарахували тих підземних помешкань не одне-два, а понад десяток. Буде що розповідати ровесникам!
Особливо хлоп’ят заінтригував лаз, біля якого виднілося багато свіжого піску. Сумнівів у мене не було: власник цієї нори робив «генеральне прибирання» після зимівлі. Це підтверджував широкий слід на піску, який лісовий смугастик проклав своїм животом. Тож з батьком цих дітей ми пожартували: і у борсуків перед Великоднем бувають «чисті четверги»…
Тут же, біля борсучого житла, ми з дітьми, згадавши розповідь досвідченого мисливствознавця, провели урок зоології. Едуард з Антоном дізналися, як ці тварини шанують порядок і сангігієну.
Можливо, ви не знали, але борсуки — неабиякі чистюлі. Скажімо, коли восени прибувають на кукурудзяне поле запасатися дармовим урожаєм, найперше на краю ділянки облаштовують собі «туалет». Виривають ямку, куди справляють свої природні потреби. А як тільки на цьому полі проведуть зачистку, «виходок» загортають землею.
Зразковий порядок борсуки підтримують і у своїх багатосекційних «квартирах». Регулярно очищають їх від відходів, вигрібаючи непотріб назовні. Цим часто зловживають лінькуваті лисиці, які живуть у схожих норах. Щоб не витрачати сил на їх облаштування, вони намагаються загарбати ці оселі у борсуків. Пробують конкурентів вигнати звідти. Вдаються до підступного методу: паскудять біля входу у чужу нору. Акуратні борсуки відразу прибирають за зловмисниками. Але руді хитрунки повторюють свою підступну операцію знову і знову. Врешті-решт борсукам вривається терпець — і вони зі своїм сімейством перебираються в інше місце. А лиси займають вільну «житлоплощу».
Слухаючи цю історію, мої маленькі попутники аж роти повідкривали. Будуть знати ще одну цікавинку про лісове життя.