Передплата 2024 «Добра кухня»

Замість піци та пасти – книші та ощипки

У Карпатах відбувся фестиваль «Майстерка бойківської кухні»

В останні вихідні вересня у Карпатах, неподалік стародавньої фортеці Тустань, на дні «Карпатського моря» на хуторі Ровінь села Довге Східницької ОТГ, вдруге відбувся фестиваль «Майстерка бойківської кухні».

Місцеві ґазди та ґазди­ні постаралися на славу і частували гостей страва­ми автентичної бойківської кухні — книшами, ощипками, колоче­ним горохом, мачанкою, чорни­ми пирогами з картоплі і кваше­ної капусти зі шкварками. Були борщ і грибова юшка, бульбя­ний пиріг, сало, шпондер. А як смакував свіжоспечений дух­мяний хліб з домашнім маслом, зробленим у масничці на наших очах! Досі відчуваю смак пляц­ків, які куштувала із чаєм з кар­патського різнотрав’я.

Гості на майстер-класах мо­гли ще й спробувати приготува­ти ці страви. Також були цікаві й пізнавальні лекції, ігри, конкур­си, розваги. Не обійшлося без бойківських музик із запаль­ною музикою. Корінний житель хутора Ровінь, історик, дослід­ник, громадський діяч Володи­мир Петриків провів екскурсію до «Карпатського моря».

Гостей на свято запроси­ла «Асоціація гірських провід­ників «Ровінь» у партнерстві зі Східницькою селищною ра­дою у межах проєкту «Май­стерка бойківської кухні», який реалізовують у межах програ­ми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фон­ду, Державного агентства роз­витку туризму.

Керівник «Асоціації гір­ських провідників «Ровінь» Іван Горбацьо розповів:

— Людей цікавить тема, яку ми розвиваємо, — бойківська кух­ня. Тому що люди, подорожу­ючи, потребують їжі. Головне, щоб вони куштували наші книші, ощипки, бульбяники. На майбут­нє хочемо більше досліджува­ти українську кухню. За сприян­ня Львівської ОДА підготували видання, де зібрано рецепти 70 страв бойківської кухні.

На фестиваль запросили міс­цевих мешканців, господинь, журналістів, владу, а також ту­ристів із Трускавця, Східниці, Сопота, Підгородців, Довгого, Кропивника і сусідніх сіл.

Як зазначили організатори, торік була третина тих гостей, які прибули цьогоріч. Для них приготували 10 локацій з май­стер-класами і 8 локацій, де частували гостей.

Знайомимося з місцевими господинями та їхніми стра­вами. Грибну юшку з ощип­ками приготувала Стефанія Мельникович. Рідким борщем із пампушками частувала Сте­фанія Іваночко. Чорні пироги з картоплею і квашеною капус­тою теж були неабияк попу­лярні. Їх господиня Стефа Ан­тоняк наліпила аж 800 штук. Пироги зі житнього борошна розійшлися швидко, і всі про­сили добавки.

Найсолодший стіл був у Ма­рії Поточняк. Яких тільки пляц­ків вона не напекла — «П'яна вишня», сирник, маківник, ме­дівник, вишиванка, а також но­винку — «Люби мене, кохай мене».

Частувала бульбяниками (дерунами) — найпопулярнішою стравою з картоплі, а також про­вела майстер-клас з їх приго­тування Тетяна Панасюк. Над­звичайно смакували поживний і правдивий домашній хліб, ви­печений у печі, коровай, масло і чай — від Любові Кузик і її ет­нокомплексу «В дворі» зі сусід­нього села Підгородців. Кар­топлю зі салом та грибами на вогні готувала господиня Леся Бойкевич. Додамо, що картопля була основною стравою бойків. Андрій Блавацький приготував правдиву грибну юшку, а тут її варять з білих грибів.

Хутір Ровінь обрали для про­ведення фестивалю не випад­ково, а завдяки його мешкан­цям — наймолодшій сім’ї, яка залишилася на хуторі, — сім’ї Петриків, котрі роблять все, аби відродити цей, за їхніми сло­вами, колись забутий Богом і людьми край.

Керівниця фестивалю «Май­стерка бойківської кухні» Люба Горбацьо оголосила перемож­ницю. Її визначали гості від­критим голосуванням за допо­могою спеціальних карток, які видавали при вході. Кожен свою картку віддав тій господині, страва якої посмакувала. Най­більше голосів отримала Лілія Петриків, яка приго­тувала автентичну бойківську страву — книш. Вона отримала у подарунок телятко — від фер­мерського сімейного господар­ства «Агротем».

Лілія Петриків. Фото автора
Лілія Петриків. Фото автора

— Ми зробили фестиваль, щоб відродити нашу кухню, бо ці прості і смачні страви мож­на забути і переключитися на щось нове, модне. Хочемо, щоб ці страви вносили у меню місце­ві ресторани, кафе, зелені сади­би. Господині готували б для ту­ристів, яких ми запрошуємо у регіон. Сподіваємось, вони від­криють для себе цікаву та бага­ту історію краю: загадкове «Кар­патське море», гору Небесної сотні, дізнаються про відомо­го українського художника Кор­нила Устияновича, найбільший водоспад в області «Лазний», фортецю Тустань, цілющі дже­рела курорту Східниця. Це чудо­вий край з дивовижною приро­дою, а бойківська кухня є одним із елементів, який привабить ту­ристів, — зауважила Любов Гор­бацьо.

Відтепер бойківський книш популяризуватимуть нарівні з італійською піцою і пропагува­тимуть як страву з Бойківщини.

Книш

1 кг картоплі, пів літра кислого молока, 1 яйце, 30 г дріжджів, 1 цибулина, 1 зубчик часнику, 1 ст. ложка смальцю, 500 г борошна.

Для тіста просіяти борошно, додати до нього дрібку солі та розчинені дріжджі з цукром. На кислому молоці замісити тісто як на вареники. Залишити на го­дину, щоб підійшло.

Для начинки зварити кар­топлю, процідити і потовкти зі смальцем, цибулькою та часни­ком.

З тіста зробити кульки, роз­качати на кружальця, на середину яких покласти картопляну на­чинку.

Краї тіста загорнути у ви­гляді соняшника. Зверху змас­тити яйцем і випікати в печі або духовці до золотистого кольору.

Ощипок

200 г борошна, 100 г кис­лого молока, 1 яйце, 1 ч. ложка солі, 0,1 г харчової соди.

У просіяне борошно додати молоко, сіль, яйце, соду і замі­сити однорідне тісто. Пригото­ване тісто розкачати у вигляді кружальця.

Покласти на гаряче деко і ви­пікати у добре розігрітій духовці з двох боків.

Схожі новини