Бережанські добродійники відновлюють легендарну фігуру
За переказами, джерело біля неї повернуло дитині зір
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437634/sw-yan-rek.jpg)
У наших краях є багато шанованих людьми духовних реліквій, які з плином часу, під дією атмосферних опадів (а часом і через чиюсь лиху руку) дещо втратили свій первісний вигляд. Якщо їх не реставрувати, можуть зруйнуватися. Запобігти цьому взялися ентузіасти із Бережанщини. У ці дні вони оновлюють одну зі святинь — фігуру Святого Яна. Її поставлено 167 років тому на узбіччі дороги на Львів, біля джерел, воду в яких місцеві жителі вважають цілющою.
Бере за душу історія-легенда появи цього пам’ятника, яку переповідали у тому числі і мої родичі. З їхніх переказів, у давнину один місцевий (дуже заможний) добродій побивався через хворобу своєї дитини — вона була незрячою. Гроші мав — не було щастя. По яких тільки лікарях не ходив, ніхто не міг зарадити сліпоті сина.
А якось приснився тому згорьованому батькові віщий сон. Голос з неба казав: 7 липня, у день Івана, піди дорогою з Бережан у напрямку Львова, по лівому боці знайдеш три джерела, перед світанком водою із кожного з них умий свою дитину…
Той пан так і зробив. На Івана Купала, ще й сонце не встигло вигулькнути з-за гори Лисиці, він скропив джерельною водою незрячого сина. Того ранку було прохолодно, тож батько пішов через дорогу у сусідній ліс — назбирати гіллячок, розпалити вогонь і зігріти малого. Коли ж повернувся з оберемком хмизу, син радісно вигукнув: «Тату, тату, дивися-но, які рясні тут черешні!». Так сталося диво — малий прозрів. На знак вдячності щаслива родина поставила на цьому місці фігуру Івана Хрестителя.
У чудодійність цієї води вірять і сучасні українці. Вважають її оберегом. Приходять до джерела біля Святого Яна по здоров’я, силу, удачу перед далекою дорогою і у добрих справах.
Святий Ян пережив різні лихоліття. В атеїстичні часи пам’ятник хотіли знищити. Але він встояв.
Нині його відновлюють меценати із Бережанщини, які називати себе не хочуть. За реконструкцію взялися художник-реставратор Павло Банников, його помічник, майстер на всі руки Григорій Турчин. Робота вкрай делікатна. Щоб камінь був ще міцнішим, планують обробити його спеціальним розчином.
Григорій разом з іншими майстрами повертав до життя три закинуті храми у районі- у Бережанах, Біщому, Куропатниках. У святинях, які колись поросли деревами, нині чути слово Боже.
— Відчуваю велике піднесення від того, що мені випало відновлювати фігуру Святого Яна, — каже майстер.