Булави та сокири від Олексія Рекуна
Уже багато років Олексій Рекун виготовляє унікальні вироби, які стають вишуканими сувенірами; інші ж можуть використовуватися у господарстві чи для змагань
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434192/suveniry.jpg)
Молодий чоловік народився й зростав у с. Тулиголовому, з дитинства був спостережливим, гарно малював. Згодом успішно закінчив Шосткинський хіміко-технологічний коледж, відслужив у лавах Збройних сил України, а вже тоді подався в світи за довгим карбованцем.
Доводилося працювати охоронцем, муляром, шліфувальником, столяром… Усього навчило життя. Останнім часом мешкає з родиною в Шостці й займається улюбленою справою.
П’ять років тому талановитому умільцеві замовили булаву — подарунок генералові. І таку, щоб виглядала наче справжня, а не дешева китайська підробка.
Перш ніж взятися до роботи, з головою поринув у літературу, вивчав необхідну інформацію в Інтернеті щодо форми, матеріалу, розміру.
Чаклував над сувеніром більше місяця… І коли генерал отримав презент, був неабияк подивований… Це окрилило Олексія, надихнуло на подальшу діяльність.
Майстер також виготовляє металеві сокири. Звісно, не ті, котрими ми звикли рубати дрова. Кожен виріб пана Рекуна — особливий, загадковий і, звісно, в єдиному примірнику.
Умілець застосовує свою технологію. Як каже, аналогів їй наразі немає ні в Україні, ні за кордоном.
Насамперед слід за кресленням виточити зі сталі всі частини — кулю, руків’я, шипи, наконечник; затим полірувати, підібрати під конкретного власника візерунок, який би сповна передав його індивідуальність, хобі, характер (це можуть бути ініціали, ім’я та прізвище, населений пункт, зображення тварин тощо). Спершу все виготовляється в друкарні. Потім деталі проходять спеціальну хімічну обробку, промиваються, висихають, затим триває процес травлення. Гальванічним методом наноситься напилення золота на метал. Наступна фаза роботи — «вороніння» поверхні — захист від атмосферного впливу. Тоді предмети треба промити в розчині, а потім — у звичайному машинному мастилі, котре закріплює оксидну плівку.
На завершення виготовляє підставки з каменю, футляри, шкіряні елементи.
Щодо сокир, то їх руків’я зазвичай із ясеня або горіха, на місцях ймовірного розтріскування по волокнах посилене бамбуковими вставками. На кінці одягнутий сталевий буфер, який знижує ризик розколу. Дерев’яні елементи просочені лляною олією.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/suveniry2.jpg)
Як переконаний пан Олексій, найкращі сокири — з перероблених радянських артефактів. Власне, він дарує друге життя таким предметам нашого побуту. Зазвичай вага становить від кілограма до двох, довжина — 70 см. Згадані колуни надійні й вічні! Є примірники, покриті справжнім золотом, інші ж — звичайні, без декору та зайвого пафосу.
…Невеличка майстерня в Шостці — це місце, де чоловік поринає в свій чарівний, загадково-прекрасний світ.
— Прагну, щоб кожен витвір був особливим, а не примітивним, аби слугував людям десятки чи сотні років, став своєрідною окрасою, сімейною реліквією, рідкісним експонатом… Але в жодному разі не використовувався як холодна зброя, — говорить ентузіаст.
Наразі оригінальні вироби жителя Шостки прикрашають приватні колекції у нашій країні і за кордоном… Є вони в кабінетах високопосадовців. Приміром, в одного народного обранця на столі унікальний сувенір — на мармуровій підставці красується молоток, розкішне руків’я в позолоті… з символом України.
У планах талановитого самородка — вдосконалювати навички; а ще звести майстерню в с. Ярославець Кролевецького району, де мешкає його хрещена та численні друзі. Тоді вдалося б долучити до роботи сільських умільців і продовжити надзвичайно цікаву справу, від якої є й зиск, і справжня насолода…
Світлана Малиношевська, «Добрий господар»