На пілон разом з онуками!
Стильна, елегантна, граційна! Лучанка Майя Куліда вражає своїм філософським ставленням до світу та жагою до життя. Стільки випробувань пережила!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432631/maya1.jpg)
Відфутболила смерть і у зрілому віці захопилася танцями на пілоні. Сьогодні вона — тренер, яка навчає інших жінок, зокрема і пенсійного віку, слухати своє тіло, лікуватися танцем та отримувати насолоду від кожного подиху, кроку та руху.
«Мій учитель — диван, і я на ньому нерухома, з пекельним болем»
Жінки різного віку (є навіть 70-річні пані) приходять до Майї Куліди навчатися мистецтва танцю на пілоні. І їм байдужа думка тих, хто каже, що у такому віці — «ні-ні»! Коли вперше відриваються ногами від землі й роблять оберт навколо пілона, щасливі, що нарешті звільнилися від тягарів, у тому числі й емоційних, і спробували саме те, чого все життя так не вистачало.
— У нашому суспільстві жінка старшого віку сприймається як неповносправна, — говорить пані Майя. — Але ж у кожного — безмежні можливості. Головне — почути себе, своє тіло. І довіритися йому. До мене приходять жіночки з купою болячок, а потім так приводять себе у форму, що на заробітки за кордон їдуть.
Клієнтки бачать у ній не просто тренера, а доброго друга. Після занять вділяє час для розмови з кожною. Разом розбирають помилки не лише під час тренувань, а й життєві негаразди, які завдали болю. По суті, виконує роль психолога.
— Наші м’язи зв’язані з пам’яттю, — каже. — Коли накопичуються образи — з’являється дискомфорт у грудях, зрада віддзеркалюється болем у животі. Чим довше носити в собі ці невивільнені емоції, тим до гіршого стану можна себе довести. Психолог-класик Вільгельм Райх науково обґрунтував, що всі непропрацьовані емоції залишаються у м’язах, створюючи «м'язовий панцир», який заважає бути собою. Але можна і почати зцілюватися. Бо нам дається можливість повернутися у минуле через рухи й виправити все. Так завжди: людина починає працювати з тілом, і нагору виходять емоції. З’являється стан ейфорії, піднесення. Людина починає розуміти і цінувати свою самодостатність.
У кожному слові пані Майї відчувається упевненість та задоволення собою. Але так, зізнається, було не завжди. Про час, який змусив змінити стереотипи, згадувати не любить.
— Хто мій учитель, запитаєте ви? Мій диван. І я на ньому нерухома, з пекельним болем…
Шлях до зцілення почався зі списку мрій
І від цих слів аж мурахи біжать по тілу. Двадцять років тому її життя висіло на волосині. Коли до багатьох і так нелегких діагнозів, що мучили вже десятиліття, додався найстрашніший, лікарі давали їй від сили кілька місяців. Згадує, як колись так діймав головний біль, що мусила битися головою об стіну, аби хоч трішки втамувати його до приїзду «швидкої». З кожним днем їй ставало все гірше, попереду чекала операція. Але надії навіть у разі успішного втручання не давав ніхто. Дві дорослі доньки з болем дивилися, як згасає матір…
— І все, збирай манатки, — по-філософськи згадує свою підготовку до мандрівки на той світ Майя Куліда. — Я вирішила позавершувати важливі справи. Серед них головна — написала заповіт, розділивши, що мала, між доньками Іванкою та Катею. Це був час, коли не було ні сили, ні навіть бажання жити. Я так плакала, жалкуючи про багато моментів з минулого, розуміючи, що якби мала шанс, прожила б життя інакше.
Але у ту мить стався переломний момент. Близький друг жінки порадив їй взяти зошит і записати свої мрії. Так винирнув спогад, що завжди мріяла танцювати у кабаре, як у фільмі актриса Лайза Мінеллі. З втілення себе у танці й почалося одужання.
— Як не дивно, але болячка створила найкращі умови для вибору. Я пошила стильне чорне плаття, одягнула темні окуляри, щоб ніхто не бачив моїх сліз, і попросилась до знайомої в бар танцювати для публіки, — згадує. — Коли починала звучати музика, відчувала, що живу. Тіло само рухалося. І той танець був на тільки емоційний, живий, що викликав у людей сльози від враження. Коли я це побачила, зрозуміла, що заради таких моментів треба жити.
На операцію Майя не пішла. Вона спалила усі свої медичні картки та почала займатися собою — робити те, що приносило задоволення.
— У житті має бути заняття для душі, — розповідаючи, навчає. — І не важливо — це вишивання чи городництво. Головне, аби це було «твоє». І воно витягне у найважчий момент. Тоді почне випромінюватися неймовірна позитивна енергія. А це — ключ до здоров’я.
Жінки забувають про біль у спині та хрускіт у колінах
Таким променем надії для Майї став танець. З кожним днем почала відчувати більший приплив сил. Коли згодом зустріла лікаря, що мало не поставив на жінці хрест, вразила його своїм квітучим виглядом. Бо від змореної болячками жінки не залишилося й сліду. Він довго не міг повірити, що таке можливо, а тоді попросив її здати аналізи. Усі показники були у нормі.
Нині Майя Куліда разом із чоловіком Юрієм займається айкідо та допомагає вести курси жіночої самооборони. Розповідає, як за тим, яку людина обирає позу для сидіння, бачить жертву насилля — психологічного чи фізичного. Навчає, як навіть просто обпершись на стілець, можна «скинути» увесь негатив та наситити тіло здоров’ям. Що вже казати про пілон та заняття на ньому!
— Та я б їх поставила у кожній школі, — твердо каже. — Це ж яка витяжка для хребта! Навіть роблячи прості рухи, забуваєш про сколіози та інші болячки спини. Ми з дочкою Катею теж колись починали свої заняття на стадіоні біля школи. Там була труба, й ми на ній «крутилися». Колись професійних залів з пілонами не було, як тепер. Перехожі на нас дивилися такими очима! Але нам було все одно. Сьогодні з’явилася культура розуміння, що танець на пілоні та стриптиз — це різні речі.
Тепер мама і дочка мають свою танцювальну студію. Пані Майя навчає рухів «власного танцю» на пілоні, Катя ж обрала напрям акробатики, спорту та класичної хореографії на пілоні. Жіночки приходять і худенькі, і повненькі. І «літають», забуваючи про біль у спині та хрускіт у колінах! А ще помітила, що чимало молодих жінок після курсу занять, зокрема в її доньки, йдуть… у декрет. Пояснює для себе це просто: з розкутістю тіла вивільняється і сексуальна енергія.
— Біда багатьох, що вони не чують свого тіла, — наголошує Майя Куліда. — Треба навчитись плекати себе, свою природу. І, нарешті, танцювати власні танці!
Не раз на заняття на пілоні збирається родина — з Майєю танцювати на пілоні приходять онучка Аня та внук Даня! Вони вже маленькі віртуози.