Як зберегти тепло у помешканні
Взимку у приміщенні має бути тепло. Але часом навіть найкращої системи опалення недостатньо, якщо є витік тепла
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425213/t1dim.jpg)
Тонкі стіни, щілини між бетонними плитами багатоквартирних будинків, сирі підвали і діряві дахи — ці проблеми знайомі більшості містян. Якщо у вас квартира в такому будинку, то взимку буде холодно, навіть якщо обвішати всі кімнати радіаторами опалення до самої стелі.
Економія ресурсів — тема теж актуальна, великі витрати на опалення змушують задуматися, а чи все правильно зроблено? В європейських країнах фахівці з тепловізорами обстежують будівлі, складаючи теплові карти житлових будинків, і дають рекомендації щодо ліквідації витоків.
Як зменшити тепловтрати?
Поліпшити ситуацію у своїй квартирі можна, зробивши хороший ремонт: поставити якісні вікна та двері, утеплити стіни зовні, замінити чавунні радіатори на сучасні і, якщо цього не зроблено, засклити балкон чи лоджію.
Якщо будинок у хорошому стані, зроблено ремонт, але температура в приміщенні низька, то слід шукати приховані тепловтрати. Треба уважно оглянути і дослідити всі місця, звідки імовірно виходить тепло.
Вікна і підвіконня. Часто у вікнах є щілини, які з’являються через старі ущільнювачі гумок або неякісний монтаж. Буває, що щілини під підвіконнями, залишені недобросовісними будівельниками, є джерелом протягів. Якщо підвіконня постійно холодне, на вікні з’являється конденсат — значить, тепло виходить через таке вікно.
Вхідні двері. Двері теж бувають джерелом проблем. Їх ущільнення зношується, з’являються щілини, через які у приміщення постійно потрапляє холодне повітря. Допоможе встановлення подвійних дверей. До речі, звичайні міжкімнатні двері, навіть найдешевші, істотно зменшують тепловтрати. Особливо це помітно у приватних будинках.
Балкони і лоджії. Щілини виникають і в балконних дверях. Перед початком опалювального сезону їх обов’язково потрібно перевірити. Ну і скління лоджії зробить квартиру теплішою на кілька градусів.
Радіатори гріють зовнішню стіну. Зазвичай радіатор встановлюють під вікном, близько до зовнішньої стіни. Він сильно нагріває стіну. Внаслідок частина тепло йде на вулицю. Фактично тепло використовують для обігрівання вулиці. Варто обклеїти стіну за батареєю фольгою, тоді нагріватиметься не стіна, а квартира, куди піде тепло.
Містки холоду. Це ділянки будівлі з нижчим термічним опором щодо інших ділянок. Тобто вони пропускають більше тепла. Наприклад, це кути, бетонні перемички над вікнами, місця сполучення будівельних конструкцій, сталева арматура в стінах… Якщо в якомусь кутку виявлена вогкість, з’являється конденсат — це небезпечна ділянка.
Вентиляційні отвори. Вони обов’язково мають бути в кухні для відведення продуктів горіння газу. Але іноді вентиляція працює навпаки. Замість видалення повітря з приміщення назовні з вулиці в приміщення затягується холодне повітря ззовні. У таких випадках допоможе витяжка над плитою з гофротруби.
Як зберегти тепло?
Міжкімнатні двері. Дуже часто двері зачиняють лише вночі. Звичайно, якщо є маленькі діти, то їм потрібен простір і свобода пересування. Але дорослим варто звикнути зачиняти двері. До речі, якщо щільно зачинити всі двері у кімнатах, то через деякий час можна зрозуміти, яке приміщення найтепліше, і зробити відповідні висновки.
Штори. Вони мають бути максимально щільними, але не затуляти радіатори опалення. Для збереження тепла їх краще робити короткими.
Радіатори опалення. Обов’язково ретельно очищайте батареї від пилу. До того ж багаторічні шари фарби на старих чавунних батареях значно зменшують тепловіддачу. Краще все-таки замінити їх на сучасні сталеві або біметалеві.
Юрій Майстровий для газети «Добрий господар».