«Чим якісніша сексуальна освіта, тим довше підлітки будуть відкладати свій перший секс...»
Чому у навчальних закладах вчителі соромляться говорити з дітьми про «це»?
«Вона від тебе вагітна…» — дівчина років 17-ти так голосно кричала у слухавку посеред вулиці, що я мимоволі звернула на це увагу. А потім подивилася на реакцію свого дев’ятирічного сина, який у цей момент зробив «круглі очі». У голові виникло питання: а як же про «це» треба говорити з дітьми?
Статистика свідчить: для українських підлітків середній вік першого статевого акту — 14−15 років!
«У багатьох уявлення: якщо дітей навчатимуть сексу на уроках, це ледь не розбещення»
Співголова ГО «Батьки SOS» Олена Бондаренко каже: «Це табуйована тема у нашому суспільстві. Люди бояться самого терміну „сексуальна освіта“. У багатьох уявлення: якщо дітей будуть навчати сексу на уроках, це ледь не розбещення у стінах школи. Але ж про здоровий спосіб життя дітям у школі розповідають, а про те, що секс є частиною життя і що він повинен бути безпечним, чомусь говорити соромляться. 14−15-річним вже пізно щось розповідати на цю тему. Це треба робити значно раніше».
«У дитсадках Львова запроваджують сексуальне виховання». Така інформація з’явилась на початку вересня. Ініціаторкою впровадження сексуальної освіти у дитячих садках є Христина Шабат. Вона — співзасновниця мережі приватних садків. «Цю тему досліджую близько десяти років. Років зо три тому ми розробили безпекову програму, у якій, зокрема, йдеться про безпеку тіла. Проте у мерії не знайшли підтримки. А потім на Левандівці стався випадок зі зґвалтуванням хлопчика. Я прийшла ще раз до міської ради, бо таких історій насправді є багато. І місто дозволило втілити нам цю програму у життя», — розповіла Христина журналісту «ВЗ».
Спочатку проведуть тренінги для вихователів і батьків. Потім про «це» говоритимуть із дітьми. Команда однодумців уже розробила власного Героя, який у доступній формі розповідатиме малечі про безпеку, зокрема і безпеку власного тіла.
«Уроки зі статевого виховання доцільно проводити як на біології, так і на уроках з основ здоров’я»
Начальник міського управління освіти Зоряна Довганик каже: «У навчально-методичному центрі є дитячі психологи, які напрацьовують програму для уроків зі статевого виховання у дошкільних закладах. Далі поширюватимемо їх і на школу. Розуміємо, що ці питання досить важливі. Дитина повинна бути готовою до дорослого життя. Вона повинна вміти будувати стосунки, розуміти ті процеси, які відбуваються в організмі людини. Бо вчителі біології, наприклад, її оминають. Дають на самостійне вивчення».
— Знаю, тема контрацепції, наприклад, лише раз згадується у програмі з «Основ здоров’я» за 9 клас. Може, доцільно запроваджувати окремий предмет зі статевого виховання?
— Це зробити складно, — веде далі Зоряна Довганик. — Ми говоримо, наприклад, і про критичне мислення, яке мало би розвиватися у рамках усіх предметів, а не тільки як окремий предмет. Уроки зі статевого виховання доцільно проводити як на біології, так і на уроках з основ здоров’я.
«Наша статевість — великий Божий дар»
Під час лекцій у церкві до Святого причастя дітям видали календар. На ньому — фотографії із зображенням дитини у лоні матері від перших місяців і до народження.
Отже, що думає на цю тему Церква? Ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ, отець Ігор Бойко каже: «Ми живемо у такий час, що така інформація є вкрай необхідною. Є багато опрацьованих матеріалів, які дають можливість подавати цю інформацію для дитини у доступний спосіб. Це правильний християнський погляд на людську статевість. Можливо, батьки не завжди можуть правильно донести цю делікатну інформацію до дитини».
«Про це говорять на уроках біології та з основ здоров’я. Але дуже часто вчителі оминають цю тему. Що порадите?» — запитую отця. «Треба знайти таких людей, які зможуть вільно про це говорити. Не треба цього соромитися. Важливо виховувати у дітей певну відповідальність за своє тіло, за свою поведінку. Якщо вчитель з якихось причин не готовий до таких уроків, то краще їх не проводити. Наша статевість — великий Божий дар, який нам Бог дав, — пояснює отець Ігор Бойко. — Наша статевість є святою річчю. Бо Бог, сотворивши людину, сказав: «Будьте плідні й множтеся і наповняйте землю. Продовжуйте діло сотворення, яке я на початку зробив. Але робіть це відповідально один перед одним».
«На таких уроках можуть підніматися питання про запобігання небажаній вагітності, про сучасну контрацепцію, про хвороби, які передаються статевим шляхом?». «Про все треба говорити. Дітям треба роз’яснити, що подружжя само має вирішувати, коли і скільки дітей мати. Коли ми можемо відкласти зачаття дитини. Але методи контрацепції та методи абортивні — не прийняті Церквою. Бо шкодимо і здоров’ю жінки, і здоров’ю дитинки. Коли кажемо, що презерватив може захистити нас від статевих стосунків, через які може передатися ВІЛ-інфекція чи СНІД, це також не до кінця правда. Так, він зменшує ризик захворіти на певне інфекційне захворювання, але не дає 100% гарантії. В Україні кожна п’ята пара є безплідною. Чому? Тому, що молоді бракує статевого виховання…».
«Батьки часто перекладають відповідальність на школу»
Психологиня, магістерка клінічної психології, засновниця Телеграм-каналу Психологія UA Ольга Авраменко каже: «Коли говоримо про сексуальність, не одразу говоримо про секс, яким займаються дорослі. Говоримо передусім про розвиток особистості. Про те, наскільки діти готові приймати своє тіло. Наскільки розуміють, що є приватне, а що не є приватне. Наприклад, як пояснити дітям, що таке педофілія? Маємо вберегти своїх дітей. Тому маємо пояснювати певні небезпечні речі. Маємо сказати, що пеніс — орган приватний, який ми нікому не показуємо. І не дозволяємо нікому торкатися. І про органи дітей, погодьтеся, краще розкажуть батьки, які створили цих дітей. Батьки часто перекладають цю відповідальність на школу. Відтак маємо страшні наслідки: зґвалтування, вагітність у 12 років».
— Чому такий опір щодо цього питання? Це радянський менталітет, який заважає говорити на ці теми відверто?
— Кожна сім’я має свої причини. Навіть якщо з дитиною сталося щось страшне, про це замовчують. Чому вчителі бояться сексуальної освіти? Існує стереотипна думка: такі уроки збуджують фантазію дітей. Але чим якісніша сексуальна освіта, яка враховує усі нюанси, стосунки між людьми, тим довше підлітки будуть відкладати свій перший секс. Це вони будуть пояснювати своїм друзям-одноліткам. І ця культура свідомого сексуального життя поширюється. Тоді рідше будуть випадкові вагітності, поширення венеричних хвороб. Таким чином підлітки більш свідомо підходять до свого сексуального життя і до своєї безпеки.
— Чи є в Україні професійні інтернет-ресурси, куди б підлітки могли звернутися зі своїми запитаннями?
— Є онлайн-проєкт із сексуальної освіти «Вперше». Там підлітки анонімно можуть поставити запитання. До проєкту залучаються фахівці (Я зайшла на сторінку «Вперше» і сама дізналася багато нового. — Авт.).
— Про що на уроках зі статевого виховання треба говорити у першу чергу?
— Про безпеку у найширшому значенні цього слова. Бо сексуальна освіта — це не про секс і оргазм. Треба говорити, як будувати здорові стосунки, не лише партнерські, а й дружні. Дуже важливе питання — це прийняття себе. Є дівчатка, у яких статеве дозрівання відбувається швидше за одноліток. Вони бачать, що дівчинка стає жінкою, а вони ще дітлахи. У неї видно груди, і вона бігає міняти прокладки посеред уроку. За це з неї сміються, знущаються… Якщо будемо виховувати покоління, яке приймає себе, яке не боїться говорити слово «пеніс», бо це медичне слово, діти і підлітки будуть вільніше спілкуватися, не будуть булити одне одного за те, що у когось є груди, а у когось немає. За те, що у когось ерекція посеред уроку алгебри… Ерекція у підлітковому віці так працює. Якщо б вони знали, що це норма, у тому немає нічого ганебного, вони би з цього не сміялися… Тоді були б більш цивілізованими.
А тим часом…
У Данії школа поділяється на три ступені: початкова (0−3), середня (4−6), завершальна (7−10 класи). Починаючи з середньої школи запроваджуються уроки з сексуального виховання. Про це журналісту «ВЗ» розповіла українка Аліна Тимкович, яка 15 років живе у Данії. «Данці живуть більше за тижнями, ніж за місяцями. Тому на шостий тиждень від початку року (це у лютому) говорять про секс. Число „шість“ звучить по-данськи як секс, — каже Аліна. — Теми залежать від віку. Мова про підліткове статеве дозрівання, процеси, що відбуваються у тілі (фізичні і ментальні). Приділяють увагу протизаплідним засобам. А у сьомому класі на уроках біології розбирають тіло у деталях, як все працює. Хлопці вільно розмовляють на сексуальні теми. Анекдоти про „це“ розповідають. У Данії статеве життя починають у 15−16 років. Хлопець може на ніч привести свою дівчину додому, дівчина так само. Батьки підтримують це. Вважають, що вдома безпечніше, ніж будь-де. Головне, щоб використовували протизаплідні засоби».