«Затримайте дихання на 30 секунд!»
Як розпізнати у себе хронічне обструктивне захворювання легень ще до появи перших симптомів?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419616/zdorov.png)
4% - стільки українців потерпає від хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Кашель, постійна задишка, яка з часом тільки посилюється, активне виділення мокротиння — все це погіршує життя хворого. А через пандемію Covid-19 така людина не може навіть спокійно піти у магазин за хлібом: раз кашляне — і всі вже «косо» дивляться. Та й лікарі не радять пацієнтам з ХОЗЛ без потреби виходити з дому. «Якщо у людини скомпрометовані легені (хворіє на ХОЗЛ, бронхіальну астму тощо), з великою ймовірністю перебіг „ковіду“ у неї буде важким. А якщо ще й має супутні захворювання (як-от артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, ішемічна хвороба серця), то перебіг Covid-19 у неї буде критичним», — каже завідувачка пульмонологічного відділення Центру легеневого здоров’я, головна позаштатна спеціалістка Департаменту ОЗ ЛОДА з пульмонології Надія Рудницька.
ХОЗЛ — це не одне, а фактично два захворювання (емфізема і хронічний бронхіт), для яких характерними є стійкі респіраторні симптоми. За емфіземи ушкоджуються альвеоли — «мішечки» на кінчиках легень, які у нормі під час вдиху-видиху надуваються і здуваються як повітряні кульки. У випадку емфіземи вони стають жорсткими, погано розтягуються, відповідно, повітрю важко у них потрапити. За хронічного бронхіту через посилене виділення мокротиння і патологічні зміни у дихальних шляхах зменшується прохідність останніх.
Основний фактор ризику хронічного обструктивного захворювання легень — тютюнокуріння. У курців (як активних, так і пасивних) недуга прогресує вдев’ятеро швидше, і неважливо, що курить людина — звичайні цигарки, електронні чи кальян.
Як пояснюють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України, іншими факторами ризику є генетична схильність, гіперчутливість дихальних шляхів, тривалий перебіг астми, а також забруднення повітря, яким дихаємо на вулиці, вдома і на роботі. Тобто якщо ви використовуєте тверде паливо для обігріву помешкання і приготування їжі, існує велика вірогідність, що у віці 40−50 років у ваших легенях почнуться незворотні зміни. На початках нічого не відчуєте, але згодом, у міру прогресування недуги, вам буде складно виконати навіть найбільш просте завдання. Наприклад, не зможете спокійно піднятися сходами на другий поверх.
Як розпізнати ХОЗЛ ще до появи симптомів?
Затримайте дихання на 30 секунд — якщо відчуваєте дискомфорт, задишку, проконсультуйтеся з лікарем.
Увага! Якщо ви — вагітні, хворієте на ішемічну хворобу серця, аритмії серця, артеріальну гіпертензію, перенесли гострий інфаркт міокарда, травматичне ураження головного мозку, у вас — нестабільна стенокардія чи глаукома, відшаровується сітківка або є набряк легень, такий тест проводити не можна. Якщо під час виконання самостійної проби відчуваєте запаморочення, з’явився шум у вухах, раптово розболілася голова, а перед очима «літають мушки», тестування функції дихання необхідно негайно припинити.
Хронічне обструктивне захворювання легень — невиліковне. За допомогою медикаментозної та фізіотерапії можна лише полегшити його перебіг, покращивши тим самим якість життя і зменшивши ризик смерті. Якщо ви — курець, найкращими ліками стане повна відмова від куріння.
Оскільки одужати від цієї хвороби не вдасться, бажано докласти всіх можливих зусиль, щоб їй запобігти:
- уникайте вдихання тютюнового диму;
- подбайте про чистоту повітря вдома і на роботі. Якщо це неможливо, варто замислитися над тим, щоб змінити адресу проживання чи пошукати нове місце праці;
- зробіть щеплення від грипу і пневмококової інфекції (особливо якщо ви — старші за 65 років і у вас є важкі супутні патології);
- дотримуйтеся здорового способу життя. Оптимальні фізичні навантаження — по 30 хвилин щодня п’ять днів на тиждень: ходіть пішки (швидким кроком), катайтеся на велосипеді, займайтеся садівництвом тощо.
Пацієнтам з ХОЗЛ, а також з іншими захворюваннями легень Надія Рудницька радить носити одноразові медичні маски, змінюючи їх кожні чотири години (або у міру зволоження) — навіть якщо ваш маршрут не пролягатиме через вулиці з пожвавленим рухом і ви не плануєте користуватися громадським транспортом. Дотримання соціальної дистанції, регулярне миття рук і користування антисептиками дозволять звести до мінімуму не лише ризик інфікування Covid-19, а й сезонним грипом та іншими ГРВІ. І цих правил варто дотримуватися не лише пацієнтам з ХОЗЛ, а й всім людям без винятку.
«Регулярно інформуйте лікуючого лікаря про стан свого здоров’я. У жодному разі не змінюйте на власний розсуд дозування ліків і не робіть перерв у їх прийомі — навіть якщо відчули полегшення самопочуття», — наголошує пульмонолог.