«Ластівчине гніздо» над устянським Дністром
Двері цієї світлиці відчинено для літніх і молодих, заїжджих туристів і місцевих косарів, рибалок, пастухів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419191/8295022c-b136-45f6-ab86-3fd229d2722d.jpeg)
«Неначе писанка, село». Ці слова Великого Кобзаря повною мірою стосуються невеличкого, замаєного квітами, садами і вербами Устя, яке сьоме століття омивають води Дністра. «Писанкою» село зробила не тільки природа, а й працьовиті руки устянців, їхніх дітей і онуків, які, навіть подавшись у далекі світи, докладаються, щоб їхня мала батьківщина була гідна поетичного слова. Язик не повертається сказати про це село — периферія…
Устянський Дністер, де можна упіймати півметрових щупачків, живлять своїми водами річки менші — Щирок, Зубра, Нежухівка. Тут багато мальовничих лісових озер, у старих руслах цвітуть водяні лілії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/118403732_648433846050981_4346500810057229431_n.jpg)
Окраса села — бетонний міст з «балкончиками» для закоханої устянської молоді, підвісний дерев’яний міст-кладка, яку вночі освітлюють ліхтарі на сонячних батареях. І центральна дорога, вистелена, як у місті, бруківкою. Серед знакових місць села — пам’ятний хрест во славу даної у 1848 році свободи від панщини, кам’яна капличка, яку поставили там, де у Першу світову війну згоріла стара церква. А ще — пам’ятник 15 юним устянським партизанам, яких у січні 1945-го розстріляли радянські «енкаведисти»…
Із цього села походить знаний скульптор, лауреат Шевченківської премії Іван Самотос (вдячні устяни батьківську хату митця відреставрували). Неповторно устянці печуть по неділях пиріг з картоплею і гречкою, який подають на стіл з м’ясною підливою-бевкою. У селі є гарненький стадіон із пластиковими сидіннями, де грає чи не найсильніша команда району. На дитячому майданчику умільці спорудили фонтан. Приїжджі зауважують — у селі повно корів, гусей, курей, качок, що засвідчує: тут мешкають добрі господарі. Є і багато бузьків. У деяких поселеннях немає жодного лелечого гнізда, а в Усті їх 30!
На схилі літа Устя-Устечко і його головну річку прикрасила симпатична новобудова — трирівнева альтанка-світлиця з дерева і скла. Вона немовби птахом здіймається, зависає над дністровими водами, вслухаючись у їхній плин. Утомлений подорожній, що зупиниться тут, швидко відпочине — вбираючи п’янкі аромати копичок отави, спостерігаючи, як колишеться на хвилях припнятий човен, як над полиново-м'ятними берегами роблять піруети грайливі метелики, як сільські корови у полудень заходять по коліна у воду, втамовуючи літню спрагу.
Чимось мені ця дністрова світлиця нагадала знамените «Ластівчине гніздо» у кримській Гаспрі…
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/ustya-4.jpg)
Ідея такої сучасної колиби над сільською рікою належить вихідцеві із Устя, директору будівельної фірми «ІММ», члену Ротарі-клубу «Львів-Леополіс» Михайлу Бузі. Це його черговий подарунок рідному селу (багато з того, про що ми розповідали вище, — саме його рук справа). А втілити новий задум допомогли колеги-сподвижники пана Михайла: сколівський архітектор Мирослав Білий та дизайнер зі Львова Руслан Романишин, устянські майстри. Ну і ще один ентузіаст — брат Іван, теж будівельник. Він об’їхав сотні кілометрів вниз по Дністру — аби роздивитися, як інші дністряни облаштувалися біля цієї, другої за величиною, української ріки. І з братом Михайлом вирішили, що їхня «альтанка» повинна бути найкращою. Поміж іншого, неповторності цій світлиці додає розкішний чайний стіл з горіха, який власноруч змайстрував пан Іван…
— Хочемо ще більше відкрити для світу наше Устя і наш Дністер, — пояснює суть своєї ідеї Михайло Буга. — Двері цієї світлиці завжди будуть відчиненими. Тут можуть зупинятися як заїжджі туристи, так і будь-хто інший: літні люди, молодь, діти. Хочемо, щоб тут відпочивали і наші косарі, і рибалки, і пастухи. Це все для них. Вони того варті…
Підтверджує сказане напис на табличці при вході: «Зайти може кожен, запрошеним бути почесно».
— «Родзинка» Устя, його найбільший капітал — мальовнича краса, — ділиться думками дроговизький сільський голова Ігор Мельник. — Нехай приїжджають милуватися нею, набиратися тут сил-здоров'я інші люди. Хочемо активно розвивати у себе зелений туризм. За нашими розрахунками, найперше саме він має допомогти розвиткові села…
Краєм вуха вслухаюся у розмову двох сивочолих пенсіонерів, котрі прийшли подивитися на новий соціальний об’єкт в Усті. Кивають один до одного: добра робота! І додають:
— Хтось за великі гроші преться відпочивати у гори, на море, а нашим людям нічого кращого не треба — маємо під боком свої Карпати, свій маленький рай…
Дністрова світлиця в Усті вже стала місцем масового паломництва. Сюди попрощатися з рідною школою приходили учні із сусіднього Розвадова. У «ластівчиному гнізді над Дністром» на Спаса презентувала свою першу збірку віршів 17-річна устянська поетеса Христина Дмитришин. Михайло Буга запропонував експонувати тут виставку своїх робіт ще одному обдарованому митцеві — місцевому фотолітописцеві, учаснику АТО Богданові Місюку. Тож альтанка стає ще й своєрідною артгалерею…
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/ustya.jpg)
У скорому часі поряд з нею виростуть такі ж затишні мінісвітлиці для відпочивальників. По берегах Дністра буде прокладено кількакілометрову велодоріжку. Її освітлять, тож навіть серед ночі жителі і гості села зможуть насолоджуватися місцевими краєвидами. І то ще далеко не кінець перетворенням у цьому селі.