«Коронавірус розгулює організмом і шукає, за яке б місце скубнути»
«Знаходить найслабше», – каже лікар-епідеміолог, яка поборола підступну недугу, а тепер бореться з її наслідками
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417408/virus.jpg)
Завідувач відділу організації епіддосліджень Львівського міськвідділу обласного лабораторного центру МОЗ України Олександра Яхницька зараз перебуває у 5-ій міській клінічній лікарні з наслідками перенесеного «ковіду». Лікар однією з перших дала інтерв’ю нашій газеті про «китайський», як його тоді ще називали, коронавірус. А через чотири місяці після цієї розмови захворіла сама…
Пані Олександра не працювала безпосередньо з біоматеріалами — відповідала за проведення протиепідемічних заходів за місцем проживання і роботи хворих на Covid-19 та контактних осіб. Так само, як і інші її колеги, в яких діагностували цю недугу. Захворів увесь міський епіддезвідділ, а його завідувачка Галина Михальчук та ще одна працівниця лабораторного центру — померли…
«Це дуже підступна хвороба. Є люди, які є носіями вірусу — у них симптомів немає, але заражають інших. Є такі, у яких перебіг захворювання легкий. Думають, що це звичайна застуда і продовжують ходити на роботу», — каже Олександра Яхницька.
Погіршення самопочуття лікар відчула у неділю, коли повернулася ввечері з роботи. Поміряла температуру — +37,70С. Перша думка — застуда. Довго чекала на маршрутку, змерзла… Але наступного дня температура піднялася до +38,70С. Відразу почала приймати азитроміцин, однак антибіотик не збив температури. На відміну від парацетамолу… «Я стала гірше відчувати смаки і запахи. Вирішила поїхати на консультацію у 1-шу міську клінічну лікарню ім. Князя Лева, де мені зробили рентген легень, — розповідає пані Олександра. — Знімок показав посилення легеневого малюнка. Тобто запалення у мене як такого ще не було, хоча запальний процес уже почався. Начмед Андрій Миськів порадив мені лишитися на вихідні у лікарні. Востаннє лежала у стаціонарі, коли була вагітною. „Якщо мій стан погіршиться, приїду у понеділок“, — запевнила лікаря, але той попередив, що до понеділка у лікарні може не залишитися місць. Головна медсестра Марія Васьків співчутливо на мене глянула і порадила подивитися на себе у дзеркало. І справді, я працювала майже без вихідних (з кінця березня Львівський обласний лабораторний центр перейшов на посилений режим роботи. — Авт.) — не до краси було… Обличчя набуло землистого відтінку. Такий з’являється майже у всіх важких „ковідних“ хворих (згодом ПЛР-тест підтвердив, що у мене коронавірус). Я залишилася у лікарні. У суботу мій стан різко погіршився. У неділю (через низькі показники насичення крові киснем) мене перевели у відділення інтенсивної терапії. Дихати без кисневої маски я вже не могла».
«У мене були жахливі перепади тиску: зранку 150, в обід — уже 90, при тому, що мій „робочий“ тиск — 110−120. Пульс — 92. Через дві години — 46», — згадує лікар.
Каже, хворі нічого не купують — лікарня забезпечує їх всім необхідним: медикаментами, шприцами, бинтами, катетерами. Лікарі — на цілодобовому зв’язку. Якщо стало гірше — можна телефонувати їм на мобільний навіть посеред ночі. Одна з медсестер добу провела на ногах, а після того ще цілу ніч просиділа біля пацієнтки, тримаючи бідолашну за руку. Жінка була дуже важкою і боялася, що до ранку не доживе… Пацієнти називали медиків «янголами». Розпізнати, хто є хто у тих «скафандрах», неможливо. Бачили лише їхні втомлені очі і чули підбадьорливі голоси. Буває, відвернешся, а на тумбочці, на тарілці вже якась ягідка чи цукерка лежить", — згадує пані Олександра.
Два наступні ПЛР-тести на Covid-19 показали негативний результат, тож 7 липня пані Олександру виписали додому. Проте жінка продовжувала відчувати задишку і страшенну втому, яка не покидає її й досі, хоча від початку захворювання минуло більше місяця. Чергова консультація у лікарні (цього разу — у 5-ій міській клінічній) знову завершилася госпіталізацією. У лікаря виявили фіброз («рубцювання») легень — частину здорової тканини замінила сполучна, а сполучна тканина не здатна дихати.
— З часом легені відновляться? — запитую пані Олександру.
— Сподіваюся на краще, але гарантій ніхто не дає.
— У вас уже виробилися антитіла, а це значить, що вже маєте імунітет від Covid-19.
— На жаль, у світі фіксують повторні випадки зараження. Нещодавно з’явилася інформація, що через 2−3 місяці після перенесеного захворювання антитіла зникають. Страшно уявити, що буде з тими пацієнтами, у яких «ковід» мав важкий перебіг, які боролися за життя, одужали, а через кілька місяців знову інфікуються…
— Восени почнеться новий епідсезон грипу та ГРВІ. Чого від нього чекати?
— На жаль, будемо мати випадки, коли люди одночасно заражатимуться і грипом, і «ковідом», тому важких хворих побільшає.
— Кому хвилюватися треба найбільше?
— Хворим на цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, хронічний бронхіт, ожиріння. Ніякого самолікування — відразу телефонуйте сімейному лікарю і обов’язково у розмові наголосіть, що у вас є супутні захворювання.
— А як щодо людей похилого віку?
— Зі мною лежало багато молодих і людей середнього віку… Часто людина думає, що здорова, бо її нічого не турбує, але якщо ніколи не обстежувалася, то не факт, що так воно і є. Мене на тлі хвороби почало турбувати серце. ЕХО і ЕКГ не виявили порушень. Але коли зробили УЗД органів черевної порожнини, з’ясувалося, що у мене жовчнокам’яна хвороба і панкреатит. Я про це й не здогадувалася.
— Виходить, «ковід» як МРТ — «сканує» наш організм і виявляє приховані проблеми зі здоров’ям?
— Я називаю SARS-CoV-2 «домовиком». Вірус розгулює організмом і шукає, за яке місце скубнути. Знаходить найслабше.
— Чому у одних хворих Covid-19 має легкий перебіг, інші потрапляють до реанімації? Від чого це залежить?
— Від стану імунної системи та кількості збудника, який потрапив в організм. Якщо імунітет ослаблений, і ви були у близькому та тривалому контакті з хворим, то ризики суттєво зростають