Медиків – на вулицю, пацієнтів – на Сихів
Облрада припинила діяльність обласного протитуберкульозного диспансеру на вул. Бой-Желенського
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/416100/dyspanser.jpg)
Львівський обласний протитуберкульозний диспансер, що на вул. Бой-Желенського, 5, ліквідовано. Колектив медзакладу довго опирався реформуванню, у рамках якого, згідно з рішенням облради, має приєднатися до Львівського регіонального фтизіопульмонологічного лікувально-діагностичного центру (Центру легеневого здоров’я), що на вул. Зеленій, 47.
Колектив, а це понад 200 осіб, влаштовував акції протесту, подавав до суду. Били на сполох, бо передбачали, що опиняться без роботи. Так воно й сталося…
Директор Львівського обласного протитуберкульозного диспансеру Роман Квасній розповів журналісту «ВЗ», що наразі увесь персонал закладу звільнено, включно із ним самим. «Мені сказали ходити на роботу на добровільних засадах, хоча я вже звільнений. Я так зрозумів, що я йду на біржу, — розповів Квасній. — Обласна рада, як і обіцяла, дала нам кошти, більш ніж 9 млн грн, на усі виплати усім звільненим працівникам і для розрахунку за комунальні послуги. Практично усі люди, це 175 осіб, скорочені, крім тих, що у декреті. Більшість уже написали заяви на звільнення і пішли. Шукатимуть собі роботу. Хтось уже знайшов, хтось має роботу за кордоном, буде виїжджати, хтось піде на біржу… Люди вже не хотіли сидіти, бо чотири місяці без зарплати, без перспективи — це важко. Маємо за тиждень-два передати усе наше медичне обладнання у Центр легеневого здоров’я. Наші пацієнти йдуть на Сихів, це близько 180 осіб. Побачимо, як з ними організують роботу. У нас тут не було стаціонарних ліжок, ми займалися амбулаторним лікуванням. Від цих пацієнтів великої загрози не було, під нашим наглядом приймали ліки. Приходили сюди, брали ліки, або наші патронажні сестри возили їм ліки додому. Так проходили курс лікування. У мене були неодноразові важкі розмови з головою Львівської облради Олександром Ганущиним. Він сказав, що рішення обласної ради ніхто скасовувати не буде. Що ми судитися можемо роками, а облрада йде нам назустріч: домовилася з головою ЛОДА і дає усім працівникам повністю розрахунок».
Рішення сесії Львівської облради про реорганізацію фтизіатричної служби Львівщини було ще у 2019 році. Згідно з ним, до Центру легеневого здоров’я у Львові мали приєднатися 9 протитуберкульозних закладів — 6 тубдиспансерів області та два санаторії, у Немирові та у Львові, в тому числі і Львівський протитуберкульозний диспансер. Процес приєднання медичних установ мав завершитися 1 березня. Вісім обласних установ до того часу приєдналися до Центру легеневого здоров’я, а Львівський протитуберкульозний диспансер почав боротися. Але через «неприєднання» не перетворився на комунальне некомерційне підприємство і не уклав угоди з Національною службою здоров’я України. Тому, починаючи з березня, залишився без фінансування з держбюджету. Люди чотири місяці сиділи без зарплати…
Генеральний директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак повідомив «ВЗ», що з 1 липня до них прийшли на роботу 10 медиків із диспансеру на Бой-Желенського. «Наш колектив повністю справляється із тією кількістю пацієнтів, яку маємо, — запевнив Любомир Рак. — Цих десятьох медиків цілком достатньо на тих пацієнтів, які прийшли з диспансеру, і на обслуговування яких там було 200 медиків».
Багато хто підозрює, що приміщення колишнього диспансеру, а це розкішний палац, згодом перейде у чиюсь власність, як це неодноразово було з комунальним майном. Однак начальник управління майном спільної власності Львівської обласної ради Віктор Кусий повідомив «ВЗ», що у приміщенні на вул. Бой-Желенського буде й надалі медичний заклад, оскільки правонаступником цієї установи є Центр легеневого здоров’я. Правонаступник бере на свій баланс усе рухоме й нерухоме майно колишнього диспансеру. Ні у списках на приватизацію, ні в переліках на оренду це приміщення не є. На сьогодні питання іншого використання цієї будівлі не порушувалося.