«Продали мій і чоловіка мобільні телефони. З тих коштів і з того, що нам поклали на картку добрі люди, зараз і живемо»
Як популярні українські виконавці дають собі раду в умовах, коли концертні зали зачинені, а корпоративи відсутні
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412593/tender11215e6a3221bd270.png)
Карантин вніс корективи у життя кожної людини на планеті. Не залишилися осторонь проблеми й українські зірки, які тішили нас своїми виступами. Зараз звикають до нових умов життя, адже довелося скасувати концерти, гастрольні тури… Як виживають наші знаменитості у цей непростий час?
Марина Одольська, заслужена артистка України:
— На початку березня ми відмінили концерти, призначені на березень-квітень. Ще на початку карантину ми з чоловіком розуміли, що це надовго. Тому й виставили на продаж мій і чоловіка мобільні телефони. Бо розуміли: якщо відразу не продамо, а це хоч якась фінансова подушка, то потім людям буде важче їх купити. У нас багато друзів, які відкладали гроші на весілля, а тепер за ці гроші живуть. Хтось продав музичну апаратуру і має на життя. У нашому випадку нам допомогли також наші друзі. Казали дати номер картки, бо знають, що у нас четверо дітей, і переказували моїй сім’ї гроші. Від виручених за телефони кошти і з того, що нам поклали на картку добрі люди, ми зараз і живемо. Мій чоловік — звукорежисер, тож так само, як і я, зараз безробітний. Хоча я даю уроки з вокалу онлайн, за які також маю якісь кошти. Щоб нам було легше, мій чоловік зареєструвався у службу таксі й підробляє. Чого машина буде простоювати? Молимося перед його виїздами на роботу, щоб, не дай Боже, не заразився не лише коронавірусом, а й іншими звичайними сезонними грипами…
Виживаємо, як можемо. У нас сім’я велика, маємо якісь кредити, у нас приватний будинок, який також треба утримувати. Та й щось з одягу завжди треба дітям. Найстарший син, хоч і живе окремо, але він наша дитина, і ми також намагаємося йому допомогти. А ще у нас дві наші з чоловіком мами, які живуть на мінімальну пенсію, і їм також потрібно допомогти. Ми з чоловіком єдині, хто їх годує. Моя мама повернулася з Ізраїлю, живе зараз тут. Тож нас усіх разом восьмеро. Але нас рятує те, що ми дуже позитивна сім’я, одне одного підтримуємо. Дуже сподіваємося, що після того, як почалося послаблення карантину, люди відзначатимуть дні народження і гулятимуть весілля. Не кажу про концерти і фестивалі, але на маленьких майданчиках просто неба ми все-таки незабаром, можливо, почнемо працювати.
— Артисти використали карантин для запису нових пісень і навіть альбомів. А ви?
— І ми до таких належимо. Записали дві нові пісні, «кавер» на мою пісню «Божевільна» (хіт 90-х років. — Г. Я.) і виклали у соцмережах, за що отримали багато позитивних відгуків. А ще виступаємо на закритих фестивалях, які проходять онлайн. Один з таких зараз монтують. Сподіваюся, дуже скоро зможемо виставити його у соцмережах.
Павло Табаков, співак, композитор, переможець проєкту «Голос країни-2»:
— Я не лише співак, який виступає на сцені. Уже два роки викладаю у Творчій школі Павла Табакова. У час карантину вона перейшла повністю в онлайн. Звісно, у цьому, як і в усьому новому, є плюси і мінуси. Мінус у тому, що викладачам треба у рази більше часу витрачати на онлайн-підготовку до занять — щоб дистанційно тримати увагу учнів. Але є і плюс. Днями наші діти здали першу у нашій школі акторську онлайн-виставу. Я задоволений результатом. Дивимося на дітей, наче під мікроскопом, бо zoom, у якому працюємо, дає можливість розібрати усіх «на частинки» — усі діти близенько сидять, кожен перед своєю відеокамерою, і читають монологи між собою. Я у школі викладаю вокал. І зараз завдяки Інтернету можу одночасно навчати кількох дітей, бо кожен може на своєму екрані дивитися урок.
Концертів зараз нема, всі артисти, і я у тому числі, за цим сумуємо. Зупинилася робота, у яку вкладали багато зусиль, коштів. Чимало моїх колег записують «кавери» і викладають їх у мережу. Я також не стою на місці. Вже у часі карантину ми випустили пісню, яка називається «Усе для нас», і яка увійде до нового альбому, який, сподіваюся, таки побачить світ восени. Хоча планувалося, що це буде весною. Ще ми зняли (до карантину), а недавно презентували два кліпи з дітьми. Один на вірш Ліни Костенко до її 90-річного ювілею, а інший — на соціально важливу тему, про підпал сухої трави і пожеж по всій країні… Ми з дітьми школи не могли мовчати, бо за чотири місяці в Україні вигоріло 50 тисяч гектарів землі! А скільки тварин і комах загинуло… А ще з ініціативи Олександра Бережанського ми записали пісню «Львів на карантині», з 15 найвідомішими львівськими бізнесменами. Проєкт вийшов успішний, про що свідчать відгуки і зі США, і з Канади, навіть німецькі видання писали про те, що у Львові вийшла дуже позитивна пісня про карантин.
— А як ви знімали під час карантину?
— Ой, це було весело, але з дотриманням норм карантину. На студію звукозапису бізнесмени заходили по одному, перед мікрофоном знімали маску, співали, потім одягали маску і виходили. Також зйомки відбувалися у кожного вдома. Загалом, для мене карантин проходить доволі цікаво, бо маю цілий список запланованої роботи, який склав ще до пандемії. І зізнаюся, що не встигаю його виконати повністю. Мрію, щоб карантин закінчився якомога швидше, хоча мені і на карантині творчої роботи вистачає.
— Дехто зі знаменитостей нарікає, мовляв, і виспалися, і перечитали все, що було вдома, більше нема чим зайнятися…
— Біда у тому, що нема зараз живих концертів, нема тієї емоції, яку ми давали людям і яку отримували від слухачів навзаєм. Бракує живого спілкування, а цього нічим не заміниш. Водночас у мене практично нема вільного часу. Книжки, які запланував прочитати, не встиг у тому обсязі, зате вивчив програми, які мені потрібні для роботи. Мені не сумно, бо ми з дружиною виховуємо двох дітей, які навчаються онлайн. Можна запитати у будь-кого з батьків, як то вчитися разом з дітьми дистанційно, і як батьки від цього потерпають (сміється. — Г. Я.). От і ми вчимося разом з нашими дітьми, плюс ведемо власні онлайн-уроки.
Оксана Муха, співачка, заслужена артистка України, переможниця проєкту «Голос країни-9»:
— Дуже співчуваю моїм колегам-музикантам, у яких не склалося з творчою можливістю перед карантином. Не уявляю, як зараз виживають. Мені пощастило, оскільки у нас був дуже плідний концертний рік, особливо багато виступів було взимку — два тури. Тож вдалося заощадити кошти. На них зараз і живемо, намагаємося бути економними, не вигадувати нічого екстра. Але постійно думаю, що робитиму далі. Я — солістка Львівської національної філармонії, тому маю бодай мінімальний фінансовий захист, щоб заплатити комунальні послуги. Але усі ми добре розуміємо, що прожити у наш час на одну зарплату — нереально.
— Чим займаєтеся на карантині?
— Емоційно тяжко ми пережили те, що через карантин довелося перенести весняний тур «Найгарніші пісні України», на який ми так сподівалися. Сподіваємося, у жовтні-листопаді ці концерти таки відбудуться. Якщо буде можливість проводити масові заходи і якщо люди не будуть боятися перебувати у великих залах. Важко це усвідомлювати і з цим жити.
Я — мама, мій син п’ятикласник, тож ми більшу частину часу зі сином робимо домашню роботу. І це не просто домашня робота, яку треба виконати після того, коли у школі подали новий матеріал, а треба самим відкрити книжку і освоїти самостійно матеріал. У нас нема уроків, на яких вчителі щось пояснюють. Просто дають завдання, і ти маєш це зробити. У такій ситуації часу на творчість залишається критично мало. Ані ми, ані викладачі не сподівалися, що комунікація на відстані буде такою непростою. Бували дні, коли ми з Данилом сиділи по вісім годин, щоб усі завдання виконати. Тому я зараз мама, яка готує їсти, сама купує продукти, сама миє-прибирає і вчиться зі своїм учнем-п'ятикласником. За такої зайнятості на творчість залишається дуже мало часу. Та навіть попри це, ми встигли записати на студії пісню «На маленькій планеті», дати онлайн «Безпечний концерт», привітати дистанційно піснею матерів у День матері у Львівській філармонії… Мріяти про те, що запишу кілька альбомів чи створю нову програму, на карантині не можу. От коли закінчиться навчання, тоді, сподіваюся, такий час у мене буде.
— Знаю, що ви як переможниця «Голосу країни» отримали помешкання у Києві. Не плануєте туди перебиратися?
— Наразі не планую, бо у квартиру треба вкласти багато коштів, адже це нове житло і потребує нормального ремонту. Квартира стоїть, чекає кращих часів, але за неї треба платити також комунальні послуги. Наразі не можу сказати нічого, бо у мене все чудово у Львові — тут живуть люди, з якими мені добре, тут моя родина, друзі, музиканти і найважливіше те, що я — носій Західної України. І не хотіла б втрачати цю особливість — те, чим Львів наповнив мене. Не хочу відриватися від цієї пуповини, мені тут дуже добре. А до Києва на постійно я не маю до кого їхати. Це мегаполіс, у якому почуватимуся дуже самотньо. Не впевнена, що це допоможе мені у творчості. Тому наразі у столицю лише робочі поїздки, а для життя і душі залишається рідний Львів.
Назар САВКО, співак і композитор, фіналіст шоу «Голос країни»:
— Зараз, мабуть, нікому не легко. Не виняток і артисти. Я не можу сказати, що моїй родині зовсім сутужно, бо маю державну роботу (Назар Савко — керівник музичної студії «Джерело» при Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини. — Г. Я.). Тішуся, що нашу освіту підтримує влада, і ми з дружиною отримуємо зарплату. Ми займаємося дистанційно. Записуємо уроки на відео, готуємо розспівки, придумую пісні. От нещодавно у нас вийшла цікава робота «Арт-вірус». Ми зробили кліп, у якому кожна дитина заспівала у себе вдома, надіслала мені, а я вже змонтував цей кліп з усіма учасниками музичної студії. Записали пісню про добро «Я знаю: буде», у якій співається, що все буде добре. А ще я випустив серію розспівок для дітей, ці відеоуроки виставляю у соцмережах на різних сайтах і у групах, щоб не лише учасники нашої студії, а й інші діти могли вчитися.
— На карантині артисти готуються до гастрольних турів. А ви?
— За час карантину написав кілька дитячих пісень і кілька дорослих. У вільний час творчість б’є ключем. Окрім музики, написав і багато віршів. Коронавірус не вилазить з голови, бо на всіх каналах телебачення, у газетах і у соцмережах майже усі новини про нього. Складається враження, що коронавірус — найбагатший бізнесмен, який за все заплатив і саме він — на перших шпальтах видань… Щодо гастролей не можу нічого певного сказати, бо все настільки змінилося, що передбачити складно. Боюся, як послаблять карантин, кількість хворих додасться. Мешкаю недалеко від інфекційної лікарні, бачу ті довжелезні черги людей, які хочуть здати аналізи на коронавірус. Мабуть, це не просто так. А у самій лікарні вільних місць нема…