«До карантину нарікали, що діти сидять у ґаджетах, тепер самі змушуємо їх безвилазно сидіти перед екраном»
Плюси і мінуси дистанційного навчання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/410218/school.jpg)
Ще одним наслідком карантинних обмежень є дистанційне навчання. Це нова реальність і для школярів та студентів, і для викладачів, і для батьків учнів. Багато дорослих скаржаться, що на них випало подвійне навантаження. Бо треба і свою роботу виконувати, і з дітьми разом вчитися.
Мама шестикласниці Юлії розповідає, що усі завдання класний керівник надсилає у батьківський чат та просить приєднати дітей до відповідних груп у вайбері.
— Класний керівник озвучує у чаті завдання: якщо це, наприклад, біологія, то каже, які параграфи прочитати, якщо математика, то дає конкретні завдання. Діти мають писати самостійну вдома і надіслати її на перевірку, — розповідає мама.
Дітям додатково скидають посилання на безкоштовні освітні платформи, де можна переглядати відеоуроки.
Мама другокласниці Оксанки пані Катерина скаржиться, що уроки доводиться з дитиною виконувати майже цілий день. «Вчителька стільки задає, що ледь вдається викроювати дитині годину на відпочинок. Починаємо вчитися о 10-й ранку, завершуємо навчання близько шостої вечора. Донька не буває на свіжому повітрі, почала погано їсти і швидко втомлюється. Не знаю, хто б з Оксаною виконував ці завдання, якби я працювала. Навіть дистанційно», — обурюється пані Катерина.
Дівчинка з сусіднього будинку Оленка — учениця восьмого класу. Дитина добре вчиться, є дуже відповідальною. На моє запитання, як дає собі раду з дистанційним навчанням, розповіла:
— Якщо думаєте, що нам хтось щось пояснює, то це не зовсім так. Викладачі користуються різноманітними освітніми платформами. На них реєструються учні класу, для яких кожен вчитель дисципліни викладає завдання на опрацювання. Діти самостійно вивчають матеріал та надсилають виконані завдання. Якщо у нашому класі є понад 30 учнів, то завдання виконує не більше 17-ти. Чому? У когось нема відповідного телефону, хтось просто не хоче. Вчителька з хімії, для прикладу, скинула нам завдання — опрацювати такі-то параграфи, виконати самостійну роботу, сфотографувати і надіслати їй на пошту. Я робила цей урок понад дві години. Однак відповіді так і не отримала: яку оцінку мені поставили, яких помилок наробила — не знаю. Вчителька з української мови надсилає онлайн-тести. На проходження тесту дається 30 хвилин. У цей час транслюють по телебаченню урок, наприклад, з фізики, який би я також хотіла послухати, бо там йде роз’яснення теми. Вчитель по телевізору також дає завдання. Вчителька з англійської з нашої школи призначила онлайн-урок на 10-ту годину. Ми її прочекали біля телефонів, а потім лише скинула нам у вайбері завдання.
У мережі Facebook Ірина Солоніна опублікувала звернення до вчителів щодо організації дистанційного навчання (текст подаємо у скороченому варіанті. — Г. Я.).
«Звертаюся до вчителів загальноосвітніх шкіл. Тих, хто ніколи не мав досвіду організації дистанційного навчального процесу і зараз метушиться у намаганні його організувати, тих, де вайбер-групи батьків розриваються від купи повідомлень з завданнями для роботи у «класі» та домашніми завданнями з поодинокими спробами провести бодай якийсь онлайн-урок. Думаю, висловлю думку всіх батьків дітей 7−13 років, які навчаються дистанційно на карантині.
Оскільки ми автоматично стали ще й викладачами, маємо суміщати і роботу з дому, і проходження нових тем з усіх предметів з дітьми, і домашні завдання, і домашні клопоти. Хто має не одну дитину, навантаження подвоєне, або й потроєне.
Все це одночасно і вчасно виконати неможливо фізично.
Ми, батьки, не можемо взяти на себе, окрім своєї основної роботи, ще й роботу 12−15 вчителів і робити це у зазначені терміни. Ми, батьки, маємо розставляти пріоритети.
Мій пріоритет — робота. Вона годує мою сім’ю. І я не можу її покинути навіть заради виконання вчителями плану занять.
Тому пояснення незрозумілого, перевірка домашніх завдань зсувається на вечір. На вечір зсувається і більшість хатньої роботи. Я банально не встигаю пояснити та перевірити все.
Наші діти злякані, як і ми. Вони не тільки чують все, що навколо відбувається, але й відчувають нашу постійну тривогу. У наступні тижні помітите зміни у поведінці дітей. Тривогу, злість, протести, через те, що не можуть жити нормальним життям. Вони будуть виносити мозок і бунтувати. Це очікувана поведінка у таких умовах.
Все, що дітям потрібно, — комфорт і любов. Відчути, що все налагодиться. Забувайте про графік і навчання, залізьте під ковдру і поваляйтесь разом, пообнімайтесь. Почніть читати якусь книжку разом. Спечіть печиво…
Не переживайте, що відстануть від програми. Всі діти зараз в одному човні і врешті буде все Ок. Коли повернемось у класи, все відкоригуємо і надолужимо. Вчителі у цьому експерти!".
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/04/school_0.jpg)
Як проводять дистанційне навчання у Львівській середній школі східних мов і бойових мистецтв «Будокан», журналіст «ВЗ» запитала у директора Олександра Козловського. Пан Козловський минулого тижня виступив з рекомендацією до своїх учнів і їхніх батьків не вчитися на проросійських телеканалах — 112, ZIK та NewsOne, з яких «не злазять Медведчук і Рабинович» (про це «ВЗ» писав у № за 3−5 квітня).
— Ми використовуємо «Гугл-клас-рум» для навчання, — каже пан Олександр. — Це не дистанційна освіта, а один з механізмів, при яких швидко можемо отримати результати. Окрім того, ряд наших вчителів проводять уроки по скайпу. Наша початкова школа вчиться за програмою «Інтелект України» — вона інтерактивна, де передбачені усі домашні завдання. Щодо старшої школи, дотримуємося державних стандартів. Оскільки ми авторська школа, маємо ряд предметів, які відрізняються від інших державних шкіл. Для таких предметів програму розробили самі. У нас є заняття-онлайн, на яких діти отримують завдання, бачать уроки і виконують те, що їм задали. Зараз переходимо на іншу платформу — «Єдина школа», де є електронний щоденник. Давно планували електронний щоденник, тепер змушені швидко його впроваджувати. Найбільш наближені до реальної дистанційної освіти стрім — уроки, які розробляються для викладання ряду уроків зі зворотним зв’язком від учнів. Дистанційна освіта — це спеціально розроблені уроки для дистанційного навчання. Все решта — уроки з допомогою онлайн-технологій. Але це не повноцінна дистанційна освіта.
— З цих всіх форм навчання — що є найкориснішим для учнів?
— Найефективніше, коли дитина має безпосередній зв’язок зі вчителем, який знає всі плюси і мінуси свого учня. Та зараз не доводиться вибирати. Є ще одна проблема: не всі вчителі можуть спілкуватися з учнями за допомогою ґаджетів. Бо не всі мають смартфони. Не всі мають камеру до своїх комп’ютерів, не мають якісного покриття вай-фай у своїх помешканнях. Зараз багато батьків зрозуміли, який фінансовий стан вчителя і наскільки від цього стану залежить спроможність наших вчителів.
Про переваги та недоліки дистанційного навчання ми запитали директора Львівської середньої школи № 8 Михайла Ерстенюка.
— Найкраща система навчання — наживо з учителем. Період карантину це довів, — каже пан Михайло. — Сподіваюся, тепер буде менше критики на адресу вчителів… Дистанційне навчання — вимушене. В університетах не вчили, як працювати дистанційно. Тому вчаться усі. Ми працюємо дистанційно з першого тижня карантину, напрацьовуємо певний досвід. Багато вчителів зрозуміли, як важливо вміти дітям пояснювати новий матеріал, а не лише закидати параграфи, вправи, відеоролики, тести, контрольні роботи. Діти були у школі 6−7 уроків, потім вдома мали перерву. Тепер пішов вал інформації, діти починають у ньому тонути. До карантину ми нарікали, що діти сидять у ґаджетах, а тепер самі змушуємо їх безвилазно сидіти перед екраном. Чи це добре? Але вчитися треба.
До 200-ліття нашої школи ми видали першу частину школи австрійської, зараз працюю над другою частиною книги. Це буде польський період. У 1918−1919 роках діти у нашій гімназії не вчилися більше, як пів року — були військові події 1 листопада, не було опалення. На вчительській конференції, що відбулася у червні, коли вчителі склали звіти, було зазначено, що «навчальні програми не виконані, діти відстають на два-три місяці». Вирішили надолужувати пропущене восени. Відпустили дітей на канікули, незважаючи на те, що пропустили пів року навчання, і за три місяці зуміли скоординувати програми, тож на кінець 1919−1920 року доповідали на конференції, що програми виконані повністю. Висновок: дистанційне навчання не замінить живого спілкування з вчителем.
— Для чого вчителі дають так багато завдань, особливо у молодшій школі?
— Часом батьки роблять дитині ведмежу послугу. Наведу приклад. Дитина надіслала вчительці прпвильно зроблену задачу, але вчителька поставила не дуже високу оцінку. Дитина обурюється. Вчителька просить дитину по скайпу пояснити, як робила задачу, дитина не може. Тоді вчителька каже батькам, що задачу зробив хтось з викладачів університету своїм способом, який у школі навіть не згадують. Хіба дитина з того уроку щось зрозуміла? Я написав звернення до батьків у вайбер-групі, уривок зацитую: «Основне — здоров’я. Дистанційне навчання — добре, але важливо під навалою параграфів, вправ і відеоуроків не впадати в іншу крайність, адже щоденне надмірне сидіння дітей перед екранами може мати зворотний процес. Бережіть дітей! Більше спілкуйтеся з ними, бавтеся, розповідайте, слухайте, дискутуйте… Примушуйте прибирати, читати книжки. За навчання не переживайте. Ми, педагоги, надолужимо пропущене». А вчителям написав, як дозувати цей матеріал, щоб діти не зламалися…
Виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій запевняє, що весь матеріал, який було пройдено під час карантину, буде ще раз опрацьовано, адже навчальний рік триватиме, як і передбачено законом, до 1 липня. «Якщо буде можливість продовжити навчання в школах у цьому навчальному році, то у травні або в червні повернемося за шкільні парти. Ми знайдемо можливість опрацювати той матеріал, який подаємо дистанційно, узагальнити, підсумувати, діагностувати ситуацію з вивченням кожної окремої теми кожного окремого учня і підбити певні підсумки».
А тим часом…
Медіарух, Незалежна медійна рада та медійні громадські організації висловлюють обурення щодо рішення влади запустити трансляцію телевізійних уроків під час карантину, серед інших мовників, також і на проросійських пропагандистських каналах NewzOne, ZIK та 112. «Вважаємо, що таке рішення суттєво зашкодить інформаційній безпеці України та інформаційній гігієні суспільства, адже воно суттєво розширить вплив російської та проросійської пропаганди, зокрема й на молоде покоління.
Канали з так званого холдингу «Новини», формальним власником яких є народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Тарас Козак, перебувають під безпосереднім впливом керівника цієї партії Віктора Медведчука.
Моніторинг громадської організації «Детектор медіа» засвідчує, що в ефірі цих трьох телеканалів найбільше з українських телерадіокомпаній лунає інформація з ознаками кремлівської пропаганди, часом дослівно повторюються меседжі російських державних телеканалів.
В ефірі цих телеканалів не раз заперечувалась російська агресія, лунали заклики до зняття санкцій із Росії, визнання окупаційної влади Донецька та Луганська, «миру за будь-яку ціну» на умовах Путіна, а переговори між «Опозиційною платформою — За життя» та її союзниками в Росії позиціонувалися як «міжпарламентський діалог».
Закликаємо владу переглянути своє рішення з урахуванням ризиків, які воно несе. Демонстрація відеоуроків на цих каналах збільшить їхню аудиторію за рахунок тих людей, які за інших обставин не стали б дивитися пропагандистські проросійські телеканали".