"Люди не звикли до вуличного оповіщення. Сприймають це як апокаліпсис..."
Журналістка «ВЗ» проїхалася в автівці, гучномовець на якій розповідає львів’янам, як уберегтися від коронавірусу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/409082/opovishenna1.jpg)
Від часу запровадження карантину по Львову їздять 11 оперативних машин з гучномовцями, які інформують мешканців про те, як уберегтися від коронавірусу. Працюватиме сповіщення на колесах до завершення карантину. Найбільше такі автівки патрулюють центр, але не оминають і «спальних» районів, а також Винник й Брюховичів. Люди в цих автівках стежать, чи дотримуються львів’яни карантину: чи не гуляють без потреби вулицями, чи не «кучкуються» у групи понад десять осіб? Журналістка «ВЗ» взяла участь у такому рейді.
Місце зустрічі — вулиця Пасічна. Машина якраз патрулювала Личаківський район. У салоні — начальник управління безпеки міста Юрій Діль та директор ЛКП «Муніципальна варта» Павло Пец. Сідаю в авто. Перше враження — наче потрапила в якусь секретну лабораторію. На задньому сидінні «Тойоти» — монітор, на якому транслюють ситуацію у місті. Видно усі камери. Ця автівка має сучасну «начинку», яка дозволяє оперативно реагувати на сигнали від інших служб міста, зокрема пожежників та поліції.
«Шановні львів’яни! У місті введено режим карантину через небезпеку поширення коронавірусу. Збережіть життя своїм близьким! Просимо вас без особливої потреби не виходити на вулицю. Подбайте, аби старші люди залишалися вдома та були забезпечені усім необхідним. Тримайте дистанцію між людьми не менше двох метрів», — лунає з гучномовця спецмашини.
«Працівники „Муніципальної варти“ отримали від виконавчого комітету нові повноваження — складати адмінпротоколи на осіб, які порушують карантин, — починає розмову Павло Пец. — За це штрафують — від 1700 до 3400 гривень. До цього процесу залучатимемо поліцію, щоб правоохоронець встановив документи порушника. Спершу будуть звертати увагу на осіб, які ходять групами, — більш ніж десять осіб».
Із вікна стежу, як жителі вулиці Медової Печери реагують на машину оповіщення. Переважно спокійно. Деякі перехожі знімали відео на мобільний. Хтось вітально махав нам рукою. Пан Юрій пригадує, що найбільш емоційно на машину з оповіщенням реагували сихівці. Чимало мешканців виходили на балкони, відчиняли вікна, уважно слухали оповіщення і дякували у відповідь. Пенсіонери, яким з вікна автівки сказали сидіти вдома, бо біда, обурювалися і не надто коректно кричали услід. Мовляв, ці машини — «проєкт американців», щоб залякати людей старшого віку і змусити їх цілодобово сидіти у хаті…
«Люди ще не звикли до вуличного оповіщення. Деякі сприймають це як апокаліпсис, для них запис звучить „страшно“, — продовжує Юрій Діль. — Краще ми достукаємося до людей через гучномовець, ніж потім матимемо переповнені лікарні. Зараз той час, щоб усі були на карантині, зайнялися самонавчанням, бігом. От проїжджаємо через спальний район — мало людей на вулиці, дитячі майданчики порожні. І це добре!».
Працівники машини оповіщення в один голос кажуть, що з кожним днем карантину усе більше людей ходять у масках і не гуляють великими групами. Проїжджаємо повз «Нову пошту». Там черга вишикувалася аж на вулицю. Кожен дотримується безпечної дистанції. Така картина і біля продуктових супермаркетів на вул. Джорджа Вашингтона, а також біля кафе, які видають кур’єрам їжу для доставки «під поріг». Усі кур’єри — у масках. На роверах у черзі теж стоять за правилами — дистанція у кілька метрів.
На вулиці Зеленій Юрій Діль професійним оком окинув тролейбус. Перевірив, чи там не їде більше ніж 20 пасажирів. «На ходу» ми нарахували вісім людей у салоні (за правилами карантину, дозволено не більше 20). За кілька метрів зустрічаємо поліцейських у масках, які патрулювали свій район, — стежили, чи люди дотримуються карантину. Доїжджаємо до центру. Там картина трохи інша — людей більше, ніж у спальному районі, але не критично. Зате значно більше людей у масках. Юрій Діль каже, серед тих, хто гуляє центром, трапляються закордонні туристи, які не встигли виїхати з України до закриття кордонів. Деякі іноземці приїхали сюди у робочих справах і орендують у Львові житло.