«З ким знайомий, того важче малювати»
Рок-музикант, соліст гурту Solar Wind Dreams Роман Чухвіцький малює портрети всесвітньо відомих особистостей на… газетних шпальтах
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404950/chuhvyckiy1.jpg)
Картини 30-річного Романа Чухвіцького гідно оцінили львівські митці. Торік, упродовж листопада-грудня, у виставкових залах Львова працювали дві його персональні художні виставки. З-поміж різножанрового живопису (асоціативної абстракції, пейзажів, натюрмортів) чи не найбільшу увагу привертають графічні портрети. Їхня «родзинка» в тому, що відомих світових знаменитостей (науковців, акторів, співаків, музикантів, художників) Роман малює з допомогою модерної техніки — графіки — не на чистих аркушах паперу, а на газетних шпальтах.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/Charli_Chaplin.jpg)
Нині здобуває ще одну освіту — журналістську. У місті Лева відомий як соліст хард-рок-гурту Solar Wind Dreams («Сонячний вітер мрій»). Торік (у 28 років) відкрив у собі ще один дар: живописця. А підштовхнула його до образотворчого мистецтва… серйозна недуга.
— Коли на серці ставало зовсім зле, — розповідає Роман, — аби абстрагуватися від проблем зі здоров’ям, на якомусь підсвідомому рівні взяв у руки пензля й акриловими фарбами намалював картину. Дуже яскраву, пломенисту абстракцію. Потім ще одну і ще… Це були квіти, пейзажі, натюрморти. Поволі наша оселя стала схожою на художню майстерню.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/Elvis_Presli.jpg)
Юнак так захопився живописом, що не помітив, як у нього закінчилися фарби. Тим часом в одній із газет вирішив підшукати собі роботу для офіційного працевлаштування. Поки читав газету, маркером обводив пропозиції роботи за спеціальністю. Помітив: якщо обведені фрази з’єднати нерівними лініями — вимальовуються обриси людських облич. Музиканта це зацікавило. Поставив перед собою фотографії світових знаменитостей і на газетних шпальтах олівцем почав робити ескізи — контури їхніх облич. З-під його рук один за одним виходили графічні портрети. Нині у колекції Романа Чухвіцького — близько 50 графічних робіт. У стримано-точних, виразних деталях проглядається образ визначного фізика ХХ століття Альберта Ейнштейна; знаменитого кіноактора, коміка Чарлі Чапліна; популярних у 1970−1980-х роках британських співаків та музикантів, засновника рок-гурту The Beatls Джона Леннона та лідера рок-гурту Queen Фредді Меркюрі; музиканта, лідера американського гурту The Doors Джима Моррісона та «короля рок-н-ролу» Елвіса Преслі; відомих львів’ян-сучасників: лідера хіпі-руху Аліка Олісевича, художника Ігоря Біликівського. Чотири-п'ять годин — і робота готова.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/Albert_Einshteyn.jpg)
— Так здається, що легко, — продовжує Роман. — Один неточний штрих ґумкою підітреш — і на шпальті залишається брудний слід. Робота вже виглядає неестетично. Відтак починаєш «з нуля» уже на іншій газетній шпальті. До речі, з ким знайомий, того важче малювати. Бо знаєш кожну зморщечку на обличчі людини, її міміку. Можливо, тому портрет Аліка Олісевича давався мені чи не найважче. Пригадую, у студентські роки викладач Львівської політехніки, побачивши мої рисунки, по-доброму усміхнувся: «Може, тобі, Романе, треба йти в художники?». Тепер образотворче мистецтво допомогло мені боротися з хворобою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/Dzon_Lennon.jpg)
«Син справді почав одужувати, — каже журналісту „ВЗ“ мати Романа — пані Марія. — Поки малює — забуває про свої проблеми. Дивиться на свої гарно виконані роботи — проймається гордістю за самого себе, аж сил набирається. Знайомим так сподобались роботи мого сина, що почали замовляти в нього графічні портрети своїх близьких та рідних».
Графічні портрети, звичайно ж, легше малювати на чистих аркушах паперу. Зате на газетних шпальтах роботи візуально незвичніші, цікавіші та оригінальніші. Роман зізнається: на шпальтах «Високого Замку» малювати собі не дозволить. Адже на газетній полосі має бути суцільний текст (без фото), а журналісти його улюбленої газети свої публікації підсилюють чіткими цікавими світлинами і навіть малюнками.
Фото Галини Труш