Якщо немає бодай 15 років стажу, пенсії не буде взагалі!
Для тих, хто має замалий страховий стаж, пенсійний вік підняли до 63-65 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400348/staj.jpg)
«Ми не можемо нарахувати вам пенсію. У вас замало стажу», — таку відповідь почув у відділенні Пенсійного фонду Роман Дайко. Чоловік відсвяткував 60-річний ювілей і за кілька днів поїхав у райцентр оформляти пенсію. Та виявилось, що він має лише 22 роки стажу, а треба — 26. Тож у Пенсійному фонді сказали, що зможе оформити пенсію лише у 63 роки!
Я знав, що не маю великого стажу, бо їздив на заробітки. А що було робити, як завод закрили? Працював у Москві на будові. Потім вже з бригадою тут робили ремонти, а був оформлений на пилорамі. Але в Пенсійному фонді сказали, що то, що на пилорамі лежала моя трудова книжка, не рахується, бо за мене фірма не платила податок. Так мені 12 років стажу пропало! Останні вісім років працюю в охоронній фірмі. Боюся, що мене звідти виженуть, бо я вже фактично пенсійного віку, хоч пенсії і не дали", — каже чоловік.
За словами першого заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області Олександра Сафіна, випадки, коли людина переконана, що їй стаж йде, а насправді роботодавець за неї нічого не сплачує або сплачує не повністю, не рідкість. «Люди звикли, що стаж дорівнює кількості відпрацьованих років. Але страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, рахують лише за той період, за який сплачували страхові внески до Пенсійного фонду. І якщо, скажімо, працівник отримує меншу зарплату, ніж мінімальна (наприклад, оформлений на половину чи чверть ставки), то й стаж йому рахуватимуть пропорційно менший. Наприклад, якщо розмір ЄСВ удвічі менший за мінімальний, то працівнику рахують за відпрацьований рік лише шість місяців стажу. Тому я б радив усім працівникам перевіряти, чи сплачує за них роботодавець ЄСВ, і в якому обсязі. Це можна зробити, зареєструвавшись на порталі ПФУ або безпосередньо звернувшись у відділення», — каже Олександр Сафін.
Чимало українців вважають, що немає принципової різниці, скільки є у тебе стажу, — мінімальну пенсію все одно нарахують. Насправді це не так. Якщо людина не має бодай 15 років страхового стажу, то вона отримуватиме від держави не пенсію, а лише соціальну допомогу. І то тільки після 65 років.
З цього року почав зростати мінімальний стаж, необхідний для призначення пенсії у 60 років. Якщо досі потрібно було 25 років стажу, то цього року, аби вийти на пенсію, уже потрібно 26 років стажу. «Планка» зростатиме з кожним роком, аж поки не досягне 35 років. Це станеться у 2028 році. Якщо стаж буде від 25 до 35 років, доведеться працювати до 63 років. Ті, хто матиме від 15 до 25 років, зможуть оформити пенсію лише у 65.
Так виглядає, що більшість молодих українців можуть забути про пенсію у 60. Адже, за даними Держстату, на сьогодні приблизно 3,5 млн працездатних українців працюють неофіційно, тож навряд чи вони матимуть достатньо стажу. Тим більше, що після 2004 року навчання у вузах перестало враховуватись у стаж, а це як-не-як п’ять втрачених років.
Утім, якщо людина хоче мати державну пенсію, але не має достатньо стажу, вона може його «докупити». «Якщо особа офіційно не працює і для виходу на пенсію їй бракує стажу, то вона може сплатити ЄСВ за той період, якого їй не вистачає, — каже Олександр Сафін. — Зрештою, якщо людина офіційно не працевлаштована, але має якийсь дохід, то може самостійно платити за себе страхові внески. Це хороший варіант для заробітчан. Працюючи за кордоном, вони можуть зареєструватись у Пенсійному фонді, регулярно сплачувати за себе ЄСВ, тоді матимуть страховий стаж. Після повернення в Україну вони зможуть оформити тут пенсію».