«Рак виявляємо у шістьох жінок із тисячі. Але у всіх пацієнток – на ранніх стадіях»
Лікарі розповіли, чому важливо раз на 2-3 роки виділити годину часу на візит до лікаря. Таке обстеження можна пройти абсолютно безкоштовно!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/399321/onkoprevencja.jpg)
У Швеції, Ісландії та багатьох інших розвинутих країнах 95% жінок регулярно проходять профілактичний огляд у гінеколога і мамографічне обстеження. Їх не змушує до цього роботодавець чи страхова компанія, погрожуючи позбавити безкоштовної медичної допомоги у випадку пізньої діагностики хвороби. Жінки, які дбають про своє здоров’я, не платять менші податки, держава не надає їм жодних бонусів. У чому ж секрет? «Коли запитала про це шведських колег, відповіли: „Так було завжди“, — розповіла на зустрічі Breast Brunch директорка Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак. — Вмитися і почистити зранку зуби, кинути сміття в урну, а не на газон, сходити до лікаря і переконатися, що здоровий. Для шведів це — базові речі, доцільність яких не обговорюється».
Рак молочної залози поширеніше онкологічне захворювання серед жінок не тільки в Україні, а й у цілому світі. Рак шийки матки у структурі онкологічної захворюваності — на п’ятому місці. Проте ще донедавна профогляди проводилися переважно «на папері» і «задля галочки». В однієї жінки брали мазок, а писали, що це — мазок п’ятьох пацієнток. Але й фізично не було змоги всім охочим пройти таке обстеження. Сучасні мамографи, апарати МРТ, УЗД-апарати з функцією тривимірного сканування молочних залоз — дороговартісне обладнання…
Закупити його вдалося завдяки субпроєкту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій», в якому бере участь Львівська область. Спільний зі Світовим банком проєкт МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» реалізовується з 2015 по 2020 рік у восьми областях. У Львівській вирішили зосередитися на вчасній діагностиці злоякісних новоутворень жіночої репродуктивної сфери. Було створено 7 скринінгових центрів. Планується створювати нові. Скільки потрібно таких центрів?
«У Німеччині діє 98 на цілу країну. Німецькі колеги підрахували: якщо 50% жінок будуть регулярно обстежуватися, створення такого центру швидко окупиться. Не фінансово — життями», — каже голова Українського лікарського товариства у Львові, заступник директора Львівського регіонального клінічно-діагностичного онкологічного центру Олег Дуда. Торік завдяки скринінгу рак на ранніх стадіях виявили у 82 пацієнток — жительок Львівської області.
Як часто і з якого віку жінки повинні проходити обстеження органів репродуктивної системи?
— Огляд у гінеколога із цитологічним скринінгом шийки матки — раз на три роки. Таке обстеження повинні проходити жінки віком від 18 до 65 років. Лікар візьме мазок із шийки матки. Процедура — абсолютно безболісна.
— Мамографію — раз на два роки. Таке обстеження проводять жінкам віком від 45 до 65 років. Жінкам віком до 45 років рекомендоване УЗД молочних залоз. «Якщо у жінки ще не настала менопауза, таке обстеження найкраще проходити на 8−12 день менструального циклу», — зазначає Олег Дуда.
Де можна БЕЗКОШТОВНО обстежитися?
Жительки Львівської області можуть пройти безкоштовне обстеження у Дрогобичі, Стрию, Самборі, Червонограді та Львові за такими адресами:
Міжрайонний скринінговий центр м. Львів (обласний), вул. Ак. Єфремова, 59. Тел: (032)237−13−81 — реєстратура, (097)842−04−06 — мамографічний кабінет.
Міжрайонний скринінговий центр Львівського обласного клінічного діагностичного центру м. Львів, вул. Пекарська, 69Б. Тел: (032)275−51−56, 275−51−57, 275−49−90 — реєстратура.
Міжрайонний скринінговий центр м. Львів (міський), вул. Виговського, 32. Тел. (032)236−87−00 — реєстратура, (032)236−87−01.
Львівський онкоцентр (експертні обстеження) м. Львів, вул. Гашека, 2а, консультативна поліклініка. Тел. (032)223−44−40 — реєстратура.
Міжрайонний скринінговий центр м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 67. Тел. (3 244)2−17−95, (067)267−00−24 — реєстратура.
Міжрайонний скринінговий центр м. Стрий, вул. Косака, 9, вул. Т. Шевченка, 59. Тел. (3 245)5−25−40, (066)970−37−91 — реєстратура, (3 245)5−35−73 — реєстратура жіночої консультації.
Міжрайонний скринінговий центр м. Самбір, вул. Коперника, 14. Тел. (097)267−02−65, (097)442−09−83, (097)924−92−66 — мамографічний кабінет.
Міжрайонний скринінговий центр м. Червоноград, вул. Івасюка, 2. Тел. (3 249)3−13−04 — реєстратура.
Що потрібно, аби пройти обстеження?
Чотири прості кроки:
— взяти скерування у сімейного лікаря або гінеколога з жіночої консультації;
— зателефонувати у скринінговий центр, розташований найближче до вас;
— записатися на обстеження;
— прийти у вказаний час.
Для чого потрібен скринінг?
«Скринінг — це коли здорові люди (які вважають себе здоровими, бо у них відсутні клінічні симптоми) обстежуються, аби переконатися, що вони справді здорові і нічого їм не загрожує. Або щоб виявити хворобу на ранніх стадіях, коли у більшості випадків ще не потрібно проходити хіміо- і радіотерапію, а лікування полягає в органозберігаючій операції, після якої пацієнтка швидко відновлюється», — пояснює Олег Дуда.
Який ризик, що у вас виявлять хворобу?
«Оглядаємо 1000 жінок, в яких немає жодних скарг. З них 994 — здорові. У шістьох виявляємо рак на ранніх стадіях», — наводить статистичні дані заступник директора Львівського регіонального клінічно-діагностичного онкологічного центру.
Як зібратися з духом і прийти до лікаря?
«Не бійтеся почути діагноз — бійтеся запізнитися!». Координаторка проєктів Львівської онкоспільноти «Живи зараз» Оксана Цебрівська закликає жінок не зволікати з профоглядом. В Оксани рак грудної залози діагностували у квітні минулого року. До лікаря звернулася не тому, що її щось турбувало, — розробляла дизайн брошур для жінок зі самообстеження грудей. Вирішила й собі перевіритися та записалася на УЗД молочних залоз. «Йшла вулицею, коли зателефонував мій лікар. Була впевнена, що здорова. Навіть думки не промайнуло, що у мене можуть знайти пухлину. Лікар сказав: «Оксано, у мене для тебе дві новини — погана і хороша. Погана — у тебе рак. Хороша — ми виявили його на ранній стадії», — згадує жінка. Для неї все закінчилося добре — їй вдалося побороти хворобу, але каже, то було нелегке випробування. Коли чуєш такий діагноз, земля тікає з-під ніг…
Головна причина, чому жінки відкладають візит до лікаря на невизначене «потім», — страх. Страх, що чоловік, дізнавшись про діагноз дружини, піде зі сім’ї. Страх втратити роботу, засмутити батьків, підвести дітей. Страх, що люди будуть тебе засуджувати, вважати винною у хворобі (рак у нашому суспільстві досі трактується як кара за якісь гріхи). Страх, що не вистачить грошей на лікування. А боятися треба пізньої діагностики. 95% жінок, в яких рак грудної залози чи рак шийки матки виявляють на ранніх стадіях, мають шанс одужати.