Не розкладайте цибулю по кімнаті – не подіє!
Лікар-педіатр закликає батьків не вірити у байки про ефективне лікування народними методами та розрекламованими аптечними препаратами. Найкращі засоби боротьби з застудою – теплий чай, теплий душ і… свіже повітря.
З приходом осені почастішали випадки застудних захворювань, особливо серед дітей. На жаль, чарівної пігулки, аби дитина перестала шморгати носом, кашляти і скаржитися на біль та дряпання у горлі, ще не винайшли. Тому діти хворіли, хворіють і будуть хворіти — допоки у них не сформується імунітет. Завдання батьків — знайти правильний підхід до лікування своїх нащадків, а не «шпигувати» дітей тоннами ліків і проводити на них експерименти у вигляді лікування банками, гірчичниками і тваринними жирами.
Чи можна зробити так, аби дитина хворіла рідше? Чим не бажано лікувати застуду? Як пришвидшити процес одужання? На ці та інші запитання «ВЗ» відповіла лікар-педіатр із Києва Марія Сінкевич.
— Як відрізнити грип від ГРВЗ?
— У грипу та ГРВЗ є спільні симптоми. Це — підвищення температури тіла, нежить і ломота у тілі. Однак походження обох хвороб різне, викликають їх різні збудники.
Грип — це вірусне захворювання, яке супроводжується високою температурою, інтоксикацією, загальною слабкістю і потребує призначення специфічного противірусного препарату (озельтамівір). Запобігти грипу можна за допомогою щеплення.
Нежить, кашель, дряпання у горлі, охриплість голосу, загальне нездужання — все це вказує на гостру респіраторну вірусну інфекцію (ГРВІ). Лікування у такому випадку — симптоматичне. У випадку нежитю необхідно промивати ніс сольовим розчином, дихати чистим, прохолодним, зволоженим повітрям. Якщо є кашель, треба багато пити (теплої рідини).
— А чого не варто застосовувати при ГРВІ?
— Ні — сокам з моркви, часнику, буряка чи інших овочів, олії, соку з кімнатних рослин (алое, каланхое) у ніс! Так ви тільки сильніше подразните слизову оболонку і можете навіть спричинити опік.
Ні — вірусблокаторам, противірусним браслетам, намисту з часнику, розкладеній по кімнаті цибулі. Не працює, неефективно.
Ні — інтерферонам у ніс, попу та інші отвори у тілі! Лаферобіони, назоферони, віферони та інші -ферони — засоби без доведеної ефективності. У кращому випадку не діють, у гіршому — шкодять.
Ні — судинозвужувальним краплям у ніс. Їх легко передозувати, що може викликати порушення роботи серця. Також вони можуть спровокувати бронхоспазм у дітей.
Ні — спреям у горло дітям віком до 4-х років! Дитина ще не вміє рефлекторно затримувати дихання, а отже, існує ризик спазму голосових зв’язок і бронхоспазму.
Ні — протиалергійним препаратам «для зменшення набряку у носі, вухах», «для покращення», «бо так завжди радить моїй подрузі інший лікар». Може, це й дивно прозвучить для багатьох читачів (усміхається), але протиалергійні препарати можна приймати лише за наявності алергічної реакції.
Ні — антибіотикам у попу! Навіть якщо висока температура тіла, навіть якщо вона погано збивається і тримається вже 5−7 днів. Антибіотики не володіють жарознижувальним ефектом! Якщо приєдналась бактеріальна інфекція (що буває не раніше 7−10 дня і визначити це може тільки лікар), то є достатньо препаратів, які можна давати перорально, тобто через рот.
Ні — обтиранням з оцтом, горілкою, холодною водою та іншими харчовими рідинами. Ефекту не більше, ніж від звичайного обтирання теплою водою, а ризик токсичного ефекту з наступним потраплянням у відділення реанімації — чималий.
Ні — обмеженню у купанні і гігієнічному душу. Під час хвороби продукти інтоксикації виділяються, у тому числі, й шкірою. Шкіра має бути чистою — від душу гірше не буде.
Ні — обмеженню у прогулянках. Зашкодити свіжим повітрям неможливо.
Ні — сиропам від кашлю у дітей. Більшість дітей із кашлем не потребує жодних сиропів (лише активного наводнення), оскільки таке лікування відтерміновує одужання і провокує появу ускладнень у вигляді бронхітів та пневмоній. Дитині й без того важко викашляти все мокротиння.
Ні — інгаляціям з боржомі, декасаном, АКК. Інгаляції може призначати тільки лікар, тільки у випадку стенозуючого ларинготрахеїту, обструктивного бронхіту чи пневмонії і тільки спеціальними препаратами.
Ні — гірчичникам, банкам, випарюванням ніг у гарячій воді, змащуванню тіла жиром борсука, кози (бідні тварини!), змащуванням грудей, спинки, ніжок мазючками з ефірними оліями. Це більше схоже на середньовічні тортури, ніж на лікування у ХХІ столітті. Ефірні олії можуть спричиняти бронхоспазми у дітей (що досить часто спостерігають у своїй практиці лікарі).
Ні — антисептикам у роті при «червоному горлі». Щоразу з’являються нові дослідження, які доводять їх неефективність та недоцільність застосування у дітей. Є лише декілька діючих речовин, які мають певну доказову базу. Набагато ефективніше — вживати багато теплої рідини, яка зволожить слизову і не дасть активно розмножуватися вірусу.
— Як допомогти малюкові швидше одужати?
— Щоб дитина легше переносила респіраторне захворювання, варто дотримуватися простих правил:
— не перевантажувати дитину їжею і зайвими ліками;
— забезпечити достатнє пиття, прогулянки, регулярне прибирання у домі;
— вакцинувати від гемофільної інфекції і пневмококу (найчастіші причини бактеріальних ускладнень);
— знайти педіатра, який підтримає у намірах зберегти здоров’я дитини без зайвих медикаментозних втручань.
— А можна зробити так, щоб дитина хворіла менше?
— Діти молодшого віку часто хворіють на застудні захворювання, особливо, якщо відвідують дитячі колективи або у сім’ї є старша дитина. Це пов’язано з особливістю формування імунітету. Єдиним способом захистити малюка від ГРВЗ є:
— уникати контактів (людних місць, особливо дитячих ігрових кімнат, розважальних центрів тощо);
— дотримуватися правил особистої гігієни (часто мити руки з милом);
— зволожувати носові ходи;
— забезпечити прохолодне, зволожене, чисте повітря у домі;
— систематично прибирати у помешканні (витирати пил, мити підлогу, провітрювати кімнати);
— подбати, аби дитина раціонально харчувалася, вживала достатню кількість вітамінів і мікроелементів;
— стежити, щоб дитина вчасно поповнювала запаси рідини в організмі.
Важливо: якщо дитина легко переносить захворювання і вони не дають ускладнень (зокрема бактеріальних), то часті захворювання не є проблемою для імунітету.