«Це таке вони хочуть будувати? Свят-свят-свят!»
Міський голова Львова Андрій Садовий розкритикував забудовників, які хочуть спорудити готель «Хілтон» у парковій зоні
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/395645/hilton.jpg)
У Львові — чергові забудовні пристрасті. Ламають списи щодо гіпотетичного будівництва високоповерхового готелю всесвітньої мережі «Хілтон» у парковій зоні (вулиця Лижвярська, на пагорбах між Парком культури та Стрийським парком). Майбутній готель хочуть звести на місці будівлі колишнього радянського музею ПрикВО, який уже декілька десятиліть руйнується.
Заручившись підтримкою групи інвесторів та лондонського офісу готельної мережі «Хілтон», будувати готель хоче компанія-інвестор «Парк спейс». Вона на 90% належить товариству «Авалон Інкомпані», яку пов’язують з відомим львівським бізнесменом, депутатом ЛМР Григорієм Козловським. Відтак компанія «Парк спейс» звернулася до виконкому ЛМР, аби отримати містобудівні умови, причому на граничну висоту будівлі 72 метри. А це 12-поверховий хмарочос. З огляду на те, що він розташований ще й на пагорбі, то неодмінно спотворить історичну панораму міста Лева.
Історія з будівництвом на місці колишнього радянського військового музею тягнеться не одне десятиліття. Попередній власник теж хотів тут будувати готель, і для цього навіть отримав у мерії історико-містобудівне обґрунтування, але з висотністю 34 метри. У нового власника апетити виявилися більшими удвічі, бо хоче будувати на 72 метри. І таку висотність, як виявилося, уже погодила містобудівна рада при ЛМР.
Мешканці довколишніх будинків (на вулицях Лижвярській і Літній) виступають проти спорудження готельного хмарочоса. Один із аргументів — ділянка приватизована у сумнівний спосіб, вона раніше була частиною комунального парку. А до того, від XVIII ст., це був Стрийський цвинтар, де були, зокрема, і військові поховання, починаючи від козаків Богдана Хмельницького, а перед тим захоронення жертв чуми, холери, черевного тифу і сибірки. Загалом тут було поховано близько 5000 осіб.
Забудовник організував громадські слухання за участі членів виконкому ЛМР з виїздом на територію колишнього військового музею. Тоді наголошували, що проєкту майбутнього готелю та його візуалізації ще немає, ще невідомо, скільки поверхів там взагалі має бути. Мовляв, це вирішиться у ході міжнародного конкурсу із залученням найкращих архітекторів. Однак на засіданні виконкому ЛМР 9 серпня представники забудовника продемонстрували дивну картинку — аж три 12-поверхові хмарочоси. Міський голова Львова, який вів засідання виконкому, здивувався: «Це таке вони хочуть будувати? Свят-свят-свят! Ці три „свічки“ мене просто вбили!». Представники забудовника взялися пояснювати, що це зовсім не проєкт майбутнього готелю, а просто відсторонена «картинка», аби відомі архітектори, які візьмуть участь у конкурсі, мали для себе певні обмеження, розуміли, в якому ансамблі вони можуть проєктувати.
«Тоді навіщо ви це фото сюди даєте? — із залізною логікою запитав міський голова. — Раніше йшлося про одну будівлю, яка має включати готель „Хілтон“, і другу частину — апарт-готель (тип готелю, де номери є окремою квартирою з кухнею та усім необхідним. — Авт.). Тут я бачу три будівлі, які нагадують гуртожитки на вул. Гвардійській. Що мене бентежить? У цілому світі подібні апарт-готелі, як правило, є власністю міжнародних фондів. А в Україні часто квартири в таких апарт-готелях продають фізичним особам, які там живуть. І тоді це виходить не готель, а житловий будинок. Треба, щоб такого не було тут. Місто зацікавлене мати готель з родини „Хілтон“. Але питання: яка має бути висота цієї будівлі? Цією своєю пропозицією „трьох свічок“ ви мене вводите в аномальний стан».
«Треба допомогти людям, які хочуть збудувати готель, але допомогти з точки зору чинного законодавства, здорового глузду, минулого і майбутнього Львова, — сказав Андрій Садовий. — Щоб вони мали документ, аби починати міжнародний конкурс. Щоб місто було одним із учасників цього конкурсу. Щоб це не був закритий конкурс, який робить собі забудовник. Я би хотів, щоб ця будівля була пам’яткою архітектури ХХІ століття».
Мер доручив заново й чітко прописати всі умови для забудовника, доопрацювати рішення виконкому і розглянути його на наступному засіданні. Тим часом мешканці довколишніх щодо колишнього музею ПрикВО будинків звернулися до міського голови Андрія Садового з пропозицією — відновити наявну будівлю до належного стану і використовувати її як культурно-меморіальний об’єкт, але в жодному разі не як готельно-розважальний хмарочос, який спотворить архітектурний ансамбль Львова.