«Не шукайте усіляких дурниць про вакцинацію в Інтернеті»
Нещеплених дітей можуть не допустити до навчання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/395642/vakcyna11.jpg)
Міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook нагадала про те, що наближається навчальний рік, а отже, батьки мають перевірити у сімейного лікаря, чи їхня дитина має всі щеплення. Згідно з календарем щеплень, їх треба зробити від десяти хвороб. У разі загострення епідеміологічної ситуації нещеплених дітей можуть не допустити до навчального закладу.
«Це вакцини від десяти хвороб: гепатиту B, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту та хіб-інфекції (бактерія Hib передається повітряно-крапельним шляхом. У дітей від 5 років хіб провокує розвиток пневмонії, гнійного менінгіту. — Авт.), — нагадала Уляна Супрун. — Не можна ставити на перше місце індивідуальне право відмовитися від вакцинації, ігноруючи безпеку інших дітей.
Вакцини — єдиний надійний спосіб захиститися від багатьох небезпечних хвороб. Тому немає раціональних підстав ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям своєї дитини".
Уляна Супрун зауважила, що зверталася до РНБО з проханням скликати засідання на тему вакцинації. Однак досі не отримала відповіді та визначеної дати засідання. Отже, пані міністр тепер апелює до президента Володимира Зеленського.
«Виглядає, що досі немає розуміння, що вакцинація є не менш важливою, ніж забезпечення військовослужбовців зброєю чи впровадження стандартів НАТО, — написала на своїй сторінці у фейсбуці Уляна Супрун. — Без колективного імунітету і вакцинації як пріоритету перших осіб країни — ми не зможемо захистити Україну. Без розгляду питань щодо імунопрофілактики на засіданні РНБО з відповідними рішеннями, теза про цінність людського життя залишатиметься лише декларацією, не підкріпленою конкретними діями.
Це добре усвідомлюють наші західні партнери. Тому питання вакцинації широко комунікують, а перші особи беруть активну участь у кампаніях із закликом вакцинуватися. Для всього цивілізованого світу сьогодні серйозним викликом є протидія потужним антивакцинаторським кампаніям та недовіра до державних систем охорони здоров’я.
У нас же це питання ігнорується. Попри це, тема імунізації часто стає предметом маніпуляцій й інформаційних операцій Росії, що поширює брехню та міфи про вакцини, аби підірвати довіру людей до вакцинації, — веде далі міністр. — Ігнорувати питання вакцинації на національному рівні вкрай небезпечно. Наразі маємо не найкращу статистику охоплення щепленнями, а рівень захворюваності на інфекційні хвороби стабільно високий.
До прикладу, показники вакцинації серед дітей знизилися з понад 90% у 1990-х до 70% у 2000-х і менш ніж до 50% у 2014 році. Зокрема протягом останніх шести років в Україні спостерігається ріст захворюваності на гемофільну інфекцію у 10 разів, на кашлюк в 3,5 раза, захворюваність на дифтерію зросла у 2,5 раза, на правець — у 2 рази. На стабільно високих позначках тримається захворюваність на гострий та хронічний гепатити В.
Наразі маємо найбільше за часи незалежності України зростання захворюваності на кір. Так, у 2017 році було повідомлено про 4 782 випадки, у 2018 — про 54 810 випадків. За станом на середину 2019 року повідомлено про понад 54 тисячі випадків. З початку спалаху померло 39 людей. Ігнорувати таку ситуацію небезпечно".
Цього року Міністерство охорони здоров’я провело у навчальних закладах Львівщини так звану спецоперацію. Лікарі виїжджали у школи, де розповідали батькам про важливість вакцинування. На одній з таких зустрічей журналіст «ВЗ» познайомилася з професором кафедри імунології Львівського медичного університету Ларисою Костюченко. Стаття під назвою «Не вакцинувати свою дитину — це як їхати у трамваї зайцем. Сподіваючись, що всі інші заплатять за проїзд» («ВЗ» від
Журналіст «ВЗ» попросила пані Ларису нагадати батькам про важливість вакцинування. Хоча професор твердо переконана, що консультувати батьків лікарі мають у медичних закладах, на своїх робочих місцях. У навчальних закладах мають працювати вчителі.
«В український календар щеплень входить десять інфекційних хвороб, в американський — вісімнадцять, — каже Лариса Костюченко. — Не треба вибирати, яка хвороба менш небезпечна, а яка більш небезпечна. Потрібно зробити щеплення від усіх! Батьки мають бути свідомі та уважно ставитися до здоров’я своїх дітей. Цікавитися матеріалами, які публікує ВООЗ, наприклад. Не шукайте усіляких дурниць про вакцинацію в Інтернеті. Також батьки повинні говорити зі своїм сімейним лікарем про усі переваги вакцинації тощо».
Лариса Костюченко радить батькам вивчити Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб» і ним керуватися. «А в Законі про освіту власне вказано, що освіта може бути надана в загальноосвітній школі, удома, у приватних закладах. Отже, нехай батьки собі виберуть освіту удома, і тоді їх ніхто не буде змушувати вакцинуватися», — каже Лариса Костюченко.
До речі, у Львові був випадок, коли невакциновану дитину під час спалаху кору не пустили у дошкільний заклад. Мама звернулася з позовом до суду. І суд ухвалив рішення: дитину зарахувати до садочка, але мама повинна зробити дитині щеплення. Проте дошкільна освіта не є обов’язковою в Україні, на відміну від загальноосвітньої…
Я запитала начальника міського управління освіти Зоряну Довганик, чи може так трапитися, що нещеплених дітей не впустять до школи? «У разі виникнення складної епідеміологічної ситуації будемо розглядати таку можливість, — зауважила Зоряна Довганик. — Про це говорить і міністр охорони здоров’я Уляна Супрун. Цього року взимку була дуже складна ситуація у школах. І хворіти, у першу чергу, почали нещеплені діти… Тому це питання буде вирішуватися на рівні міста».