У чому фатальна помилка Андрія Садового?
Якою буде подальша політична доля нинішнього міського голови Львова, партія якого на парламентських виборах набрала аж 0,62% голосів?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/394832/sadovyfoto.jpg)
Торік у жовтні міський голова Львова Андрій Садовий урочисто заявив, що «йде у президенти». Тоді ж поспішив повідомити, що вже не балотуватиметься на посаду міського голови Львова. Мовляв, вистачить з мене і трьох каденцій (обіймає посаду міського голови з 2006 року). А вже у березні цього року на усіх симпатиків Андрія Івановича чекав «холодний душ»: він «знявся» з президентських виборів на користь лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Далі — більше. Очолювана Садовим «Самопоміч» провалилася на позачергових парламентських виборах, набравши мізерні 0,62% голосів. А з усіх восьми мажоритарників від «Самопомочі», які балотувалися на Львівщині, переміг лише Павло Бакунець — мабуть, завдяки тому, що добре зарекомендував себе на посаді міського голови Яворова.
Наступного дня після виборів Андрій Іванович заявив, що йде з посади голови партії «Самопоміч». «Не можна бути одночасно мером і лідером партії. Це дуже важко. Я побачив це за ці п’ять років. Моя робота — це мер Львова», — зробив висновок після нищівної поразки. Після цього у риториці Садового зазвучала «комунальна тематика», від чого пересічний львів’янин уже відвик.
Невже Андрій Садовий передумав і знову вирішив позмагатися за крісло мера, мовляв, краще синиця в руках, ніж журавель у високих київських кабінетах?
Але ж з «пісні слова не викинеш», заяву про те, що він «зав'язує» з кар’єрою міського голови, усі чули і запам’ятали. Виходить, Андрій Іванович сам загнав себе у пастку?
Чому перспективний політик, лідер донедавна досить популярної політичної сили раптом зазнав такого розгромного політичного фіаско? Як вирулюватиме з цього піке? Чи розуміє, де і коли зробив фатальну помилку, яка призвела до майже нульового результату на виборах? Якою буде подальша політична доля міського голови Львова?
Про це ми поговорили з доцентом кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка, кандидатом політичних наук Любомиром Скочилясом.
— Пане Любомире, у чому причина нищівної поразки партії «Самопоміч»?
— Більшість політичних проєктів у сучасній історії України були одноразовими. Вони могли бути успішними на одних, максимум — на двох виборах. Згадайте «Нашу Україну», яка колись була надпотужною партією, але після програшу Віктора Ющенка зійшла з політичної арени. Так само — електоральний успіх ВО «Свобода» у 2012 році, а вже 2014-го ця політична сила не змогла потрапити до парламенту. У такому ж ключі можна розглядати причини поразки «Самопомочі». Виборці розчаровуються у таких політичних проєктах. Спочатку пов’язують з ними свої завищені сподівання, але згодом бачать, що ця політична сила не відповідає їхнім запитам.
У 2014-му «Самопоміч» на тлі двох потужних партій — БПП і «Народного фронту» — розглядалася як «третя сила», запит на яку завжди є в українському суспільстві. Андрій Іванович запросив до списку відомих громадських активістів, лідерів громадської думки. Вони сприймались як «нові обличчя», на які у виборців завжди є запит. Тому «Самопомочі» вдалося отримати хороший результат (10,97%). Цей успіх був доволі сенсаційним. Але з 2014 року до сьогодні люди не побачили якихось особливих досягнень «Самопомочі». З іншого боку, поведінка Андрія Садового під час нинішніх електоральних перипетій так само у певному сенсі негативно відобразилася на ставленні виборця до «Самопомочі». Спочатку ішов на президентські вибори, потім зняв свою кандидатуру на користь Гриценка. В результаті ні одне, ні друге не спрацювало на користь Садового та його політичного проєкту.
Крім того, ніша «третьої сили» і «нових облич» була жорстко вибита з-під ніг «Самопомочі» і Садового новими проєктами — «Слуга народу» і «Голос».
— Якою буде подальша політична доля самого Андрія Садового?
— Ще на початковій стадії цього електорального процесу Садовий бачив себе у політиці на загальноукраїнському рівні. Навіть дозволив собі необережну заяву, що більше балотуватися на посаду мера не планує. Звичайно, у політиці, як казав Вінстон Черчілль, тільки дурень не змінює своїх поглядів. Андрій Іванович може дуже легко і просто дезавуювати цю свою заяву. Тим паче, якихось загальноукраїнських перспектив за станом на зараз для нього не проглядається. Можливо, він взагалі піде з політики і подасться у бізнес, звідки він, зрештою, і прийшов? Принаймні на деякий час.
— Про що свідчить заява Садового, що він залишає посаду голови партії «Самопоміч»?
— Думаю, ця заява і означає, що проєкт «Самопоміч» себе вичерпав, і пов’язувати себе з цією політичною силою зараз для Садового немає жодного сенсу. Це або справді перший крок до відходу його з політики, або тактичний хід, завдяки якому Садовий хоче відмежуватися від провалу партії з орієнтацією на якісь політичні дивіденди на місцевих виборах і, можливо, з певними міркуваннями щодо якогось нового політичного проєкту чи громадського руху.
— Якщо він таки піде на вибори мера, то який ваш прогноз?
— Шанси є досить мінімальними. З іншого боку, все буде залежати від того, чи знайдеться для нього гідний конкурент. Тому що усі попередні виборчі успіхи на посаді міського голови Садового були обумовлені не стільки визнанням його заслуг, скільки відсутністю гідної конкуренції.
Як бачимо, ефективно працюють бренди. «Слуга народу» привела у парламент величезну кількість депутатів, прізвища яких більшості виборців нічого не говорять. Голосували за бренд «Слуга народу». Аналогічна ситуація у Західній Україні, особливо на Львівщині, була із «Голосом». Якщо така тенденція збережеться на момент проведення місцевих виборів, то проти Садового буде конкурувати насамперед бренд. Хто опиниться під парасолькою популярного бренду, поки що складно сказати.
— Можливо, Садовому вдасться домовитися із новою київською владою про якусь посаду для себе в уряді?
— Маю сумнів. Тренд «нових облич» не мав би передбачати призначення на посади людей, які вже були задіяні у політиці. Хоча Садовий, можна сказати, до загальноукраїнської політики, крім головування у партії, стосунку і не мав. Народним депутатом не був, в уряді не працював. Але наразі не бачу якихось перетинань між Садовим і командою Зеленського. Тому немає серйозних підстав говорити, що це один із реальних сценаріїв.
Коментар для «ВЗ»
Андрій Садовий, міський голова Львова
— Так виглядає, що ви вирішили все ж таки позмагатися за крісло мера?
— Я чинний міський голова. Уся моя увага зосереджена на тому, щоб якісно керувати містом. Після парламентських виборів я зробив заяву, що місто для мене є основним. Тому «Самопоміч» має обрати нового керманича. Звичайно, я залишаюся членом «Самопомочі», допомагатиму їй, але місто нині потребує моєї активної участі. Щодо наступних виборів мера. По-перше, невідомо, коли вони будуть. Коли їх оголосять, тоді ми і побачимо всю «палітру», яка складеться на той час. Не можу вам зараз усе розповісти. У мене є таємний план. Але я його озвучу тоді, коли це буде необхідно озвучити. На сьогодні я не дивлюся на майбутні вибори мера. Мене цікавить поточна робота, яка забирає весь мій робочий день.
— Як оцінюєте поразку «Самопомочі» на парламентських виборах?
— Був запит українців на силу, яка буде представлена по всіх гілках влади, — президент, парламент, уряд. Тому сьогодні є фактично одна людина, яка має всю повноту влади. Треба поважати цей запит українців. Хтось витратив дуже багато грошей і має мізерний результат. Ми потратили небагато грошей. Ну, не пройшли в раду цього разу. «Самопоміч» буде вчитися бути позапарламентською партією — це також дуже цікавий, новий виклик (тим більше, що нас зараз прийняли в Європейську народну партію). Аналізувати виборчий процес буде цікаво через два-три місяці, коли краще складеться вся «палітра».
— Чи не було розмов щодо вашої можливої посади у новому уряді?
— Мені в цій країні пропонували всі посади, крім посади президента. Посаду президента треба виборювати, а всі інші можна отримати. Для мене в пріоритеті є місто Львів. Робитиму все, щоб Львів мав розвиток і успіх. Львів — місто, в яке я закоханий. Я його обожнюю, я люблю львів’ян, для мене працювати для львів’ян — велика честь.
— Чи ваш «похід у президенти» був помилкою?
— У той час я прийняв рішення, якого вимагала ситуація. Спитайте мене через рік-два, тоді можна буде краще побачити. Я мав унікальну можливість поспілкуватися з людьми в різних містах України. Я зміг побачити Україну, провівши серйозний виборчий тур, я показав приклад, про який українці говорили 23 роки, — що нам треба об’єднатися. Часто ми говоримо про об’єднання, але коли доходить до справи, ми про це забуваємо. Мені приємно, що ми робимо речі, які потім люди будуть ставити у приклад, але для цього потрібен певний час.
— Який маєте зараз настрій?
— Прекрасний, дуже добрий, бойовий. Роботи багато, щодня робочі виїзди, у четвер сесія, в п’ятницю виконком…