Разом з хором глядачі на Потьомкінських сходах співали «Їхав, їхав козак містом»
В Одесі триває десятий, ювілейний, кінофестиваль
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/394038/festyval-1.jpg)
Традиційно Одеський міжнародний кінофестиваль, медіа-партнером якого є канал «Україна», відбувається влітку саме у ті дні, коли Одеса, яку справедливо називають Перлиною біля моря, не жаліє свого сонечка усім гостям. На дев’ять фестивальних днів гостинна Одеса перетворюється на з’їзд зірок світового кінематографа, а центр міста гуляє «аж до рання», бо свято кіно відзначають не лише одесити, а й туристи, актори, режисери, продюсери, музиканти…
Х Одеський кінофестиваль зробив великий крок уперед. Цього року вперше незрячі та люди зі слабким слухом мають можливість переглянути два фільми з програми кінофестивалю. Фільм «Мої думки тихі» став доступний з тифлокоментарем, що надало змогу незрячим людям переглянути картину, а стрічку «Чоловік, який купив Місяць» продемонстрували у рамках ОМКФ з адаптованими субтитрами для людей з порушеннями слуху.
В обох випадках покази були інклюзивними, тифлокоментар для незрячих людей транслювали в окремі навушники, які особи з обмеженими можливостями отримували при вході, а адаптовані субтитри було показано на кінотеатральному екрані для осіб зі слабким слухом.
У день народження українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова, якого у серпні 2015 року незаконно засудили на 20 років, відбулася презентація фільму «Номери». Під час прес-конференції співрежисер фільму Ахтем Сеітаблаєв представив трейлер та розповів про створення фільму. «Коли я прочитав цю п’єсу, вона мені сподобалась. Мені здалося, я знаю, про що вона написана, знаю, на чому робити акцент. Ця п’єса нагадала мені саме той жанр драматургії, яким я дуже захоплювався під час навчання в театральному виші, так званий «театр парадоксу», — сказав Ахтем Сеітаблаєв.
А цьогоріч фестивалю виповнилося десять років, тож і програму від самого початку обіцяли насичену сюрпризами. Серед сюрпризів обіцяли зустріч з французькою зіркою світового масштабу Катрін Деньов. Однак, як з’ясувалося, актриса прилетить лише у переддень закриття кінофоруму, проведе майстер- клас і на урочистій церемонії закриття отримає чергову нагороду. Це буде статуетка «Золотий Дюк» — за внесок у розвиток світового кінематографа.
Однак одну статуетку «Золотого Дюка» за внесок у кіномистецтво на кінофестивалі вже вручили: на відкриття прибув спеціальний гість — британський режисер театру і кіно, відомий письменник і режисер Майкл Лі. На фестивалі британська зірка, семиразовий номінант на «Оскар», п’ятикратний лауреат премії BAFTA, лауреат премії за кращу режисуру і головну нагороду фестивалю — Palme d’Or, а також володар «Золотих левів» у Локарно представив мініретроспективу своєї фільмографії.
На мою думку, найзірковішою гостею фестивалю стала американська акторка, режисерка і співачка Роуз Макґавен. Три роки тому вона однією з перших заявила про те, що її зґвалтував Гарві Вайнштейн, що змінило її життя назавжди. Роуз провела серію майстер-класів і презентувала свій короткометражний фільм «Дон».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/Rouz.jpg)
«Для мене „Дон“ — це метафора моєї голлівудської кар’єри. Дівчатам з дитинства розповідають, якими вони повинні бути, як повинні поводитися, що повинні відчувати і як повинні мислити. Моя мета — продемонструвати, що коли ви відправляєте таку дівчинку у світ без певних умов, це може призвести до поганих наслідків, — сказала акторка і режисерка. — Я пережила багато образ і домагань під час зйомок, але при цьому завжди грала сильних персонажів. Якщо ти чорнява дівчина зі світлою шкірою, в Голлівуді це автоматично означає, що ти повинна бути або секс-символом, або сильною жінкою, яка жадає помсти. У мене є стрижень, але я досить м’яка людина. І в якийсь момент я задала собі питання: чому я повинна розважати людей на екрані, страждаючи при цьому за лаштунками?».
Після ролі в серіалі «Зачаровані» (в українському прокаті — «Всі жінки відьми». — Г. Я.) Роуз потрапила у чорний список. «Мені просто не пощастило. Я в цьому не була винна. Дуже шкода, тому що мені здається, я непогано виконую свою роботу. Але мені пощастило — я писала книгу, записувала альбом. Мені є чим зайнятися».
Уже стало традицією на фестивалі дивитися фільми не лише у залі, а й просто неба. Щорічно під час Одеського міжнародного кінофестивалю десятки тисяч глядачів збираються на легендарних Потьомкінських сходах і насолоджуються унікальним перформансом — кінопоказом просто неба. Саме тут, традиційно у другий день фестивалю, демонструються світові шедеври німого кінематографа у супроводі симфонічного оркестру. Цього року, окрім супроводу оркестру, чорно-білий німий фільм американських кінематографістів «Козаки», що вийшов на екрани у 1928 році, «озвучував» ще й хор. Коли хористи заспівали «Їхав, їхав козак містом…», уся кількатисячна одеська публіка підхопила і собі цю пісню.
Ще однією «родзинкою» фестивалю стала презентація першої серії фільму українських та латвійських кінематографістів «Маркус». Вперше до виробництва вітчизняного продукту — багатосерійної мелодрами, створеної на замовлення каналу «Україна», долучилися кінематографісти з Латвії. Зйомки стартували наприкінці травня у Ризі, а завершитися мають до кінця липня у Києві. За словами продюсера картини Наталії Стрибук, у фільмі йдеться про важку для усього світу тему — викрадення дітей. Ідея серіалу народилася в Україні, а латвійська сторона підтримала цей проєкт. Це перший досвід копродукції для Латвії. На прем’єрний показ однієї серії на Одеський кінофестиваль з Латвії прибули і виконавці головних ролей — Ріхард Леперс, відомий українським глядачам за головною роллю у фільмі про Чорнобильську катастрофу «Чорна квітка» (інтерв'ю з актором читайте в одному з наступних номерів «ВЗ». — Г. Я.) та 11-річний Олександр Нейкенс. Він вже має досвід роботи у рекламі та епізодичну роль у голландському серіалі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/neykens.jpg)
Одеський ювілейний кінофестиваль цього року відкрився 12 липня і вкотре став причиною кепкувань і у соцмережах, і у ЗМІ. І тут не йдеться про добір фільмів чи проведення свята кіно у цілому. Народ «приколюється» з червоної доріжки кінофестивалю, хоча заздалегідь зірок попередили про відповідний дрес-код. Точніше, кепкують не із самого килима, а з деяких зірок, які вийшли на нього у вбранні, що викликало сміх і неординарні коментарі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/07/Fkstyval%D1%8C.jpg)
Деякі пані дозволяли собі вийти без спідньої білизни, а дехто, мабуть, забув, що нічна сорочка для спання, а не для дефіле червоною доріжкою. Здивували мене ще й артисти (не знаю, правда, яких театрів), котрі з’явилися майже у балетних пачках. А деякі пані у поважному віці демонстрували відвертий несмак. Попри те, що не розуміли, що не варто одягати сукню з розрізом «до печінки» і виставляти напоказ кістляві ноги, то ще й босоніжки повитягали з бабусиних скринь, прикрашені пір’ям невідомої птахи.
Журналісти, які стояли навпроти фестивального банера, просили ту чи іншу знаменитість зупинитися і сказати кілька слів. Була шокована, коли телевізійники пропустили улюбленицю українських глядачів акторку Римму Зюбіну. І прогледіли, що доріжкою скромно пройшла зірка Голлівуду Роуз Макґавен. Натомість знаменитого «підрахуя» Сергія Ківалова тележурналісти «розривали на шматки». Так виглядало, що «підрахуй» тут зірка номер один…